Рекорден број алпинисти годинава ќе го освојуваат Монт Еверест

4 копии

Годинава рекорден број алпинисти ќе се обидат да го освојат Монт Еверест. Властите на Непал издале дозвола за 317 алпинисти чија цел е да го искачатт највисокиот врв на светот, Монт Еверест, јави AP. Станува збор за рекорден број, откако лани беа одобрени 289 дозволи. Во обид да се искачат на Монт Еверест во 2015 година загинале 19 алпинисти, додека 61 е повреден.
| | веќе видена | слични

Димитар Илиевски – Мурато (29 септември 1953, Битола – 10 мај 1989, Непал) — македонски алпинист, познат како првиот Македонец што ја има освоено највисоката планина во светот — Монт Еверест. Се искачил на 10 мај 1989, по што не успеал да се врати во базниот логор и официјално се води како изчезнат. Димитар Илиевски е еден од најголемите алпинисти во историјата на македонскиот алпинизам и спортот воопшто. Се одликувал со фрапантна љубов кон планините и непоколеблива амбиција за соочување со најтешките предизвици. Во својата богата алпинистичка кариера се има искачено на повеќе планински врвови. Во негова чест на Пелистер подигнато е спомен-обележје. Посмртно ја има добиено наградата Медал за заслуги за Македонија. На 10 мај 1989 година Димитар Илиевски – Мурато како член на македонската алпинистичка хималајска експедиција „Еверест ’89“ се искачи на највисокиот врв на светот Монт Еверест на Хималаите, за прв пат развиорувајки го југословенското знаме. Искачувањето е направено од непалската страна преку ...
| | веќе видена | слични

Американците Џејмс Сисом и Ешли Шмидер патувале од Калифорнија до Катманду за да стигнат до базата на Монт Еверест да се венчаат. Невестата се дотерала во бел фустан, а младоженецот во свечен костум. На парот му биле потребни три седмици за да се искачи до базниот камп, на надморска височина од 5.180 метри. Ниту студот, ниту снегот, ниту пак висинската болест не ги поколебале овие млади луѓе да се венчаат на Монт Еверест. Џејмс и Ешли цела година го планирале патувањето, односно венчавката. Иако условите биле лоши, Ешли имала класична венчаница, а на нозете, сепак, наместо високи потпетици носела гојзерки. Двајцата цело време биле среќни во текот на авантурата. - По долго размислување, одлучивме дека традиционалната венчавка не е за нас. Колку и да сакавме да го споделиме тој момент со нашето семејство и пријателите, и двајцата нè привлече оваа екстремна и интересна идеја. Ние сме големи љубители на природата и веќе сме биле на висина од 4.200 метри. Сепак, знаевме дека патот до базниот камп на Монт Еверест ...
| | веќе видена | слични

Ешли Шмејдер и Џејмс Сисон поминале цели три недели искачувајќи се на Монт Еверест, на височина од 5.200км над нивото на морето во еден камп поставен на планината. Откако одлучиле дека традиционална венчавка не е за нив, цела година поминале планирајќи се што им треба за венчавката од соништата. - Колку и да сакавме да го споделиме нашиот специјален ден со семејството и со пријателите и двајцата посакавме да имаме неверојатен одмор, изјави Ешли. Парот претходно се искачил на 4.250км надморска височина, но имале одредени потешкотии. Овој пат, се поминало во најдобар ред. Се уште не е јасно кој ја официјализирал венчавката, но целиот пат е документиран од фотографот на свадби Чарлтон Чурчил, кој патувал со парот од Калифорнија.
| | веќе видена | слични

 Се вели дека љубовта може да помести планини, но еден пар од Калифорнија докажа дека љубовта може и да ги искачи и највисоките планини. Ешли и Џејмс сметале дека авантуристичката свадбена церемонија е она што им треба, наместо традиционално собирање на гости. Па, си поставиле предизвик – да се качат на Монт Еверест и таму да се венчаат. Авантурата траела 3 недели за да стигнат до кампот, каде конечно можеле да ги рзменат своите брачни ветувања. Она што е најинтересно е што постојано имале фотограф да ги придружува. Токму затоа фотките не се опишуваат со зборови:
| | веќе видена | слични

Човек од Јужна Африка се обидел да се искачи на Монт Еверест без никаква помош и без дозвола од локалните власти. За искачување на врвот се плаќа 10 000 евра такса. Па поради тоа што се обидел да ја избедне оваа такса сега му бил одземен пасошот и му било наредено да плати 20 000 евра казна доколку сака да си го земе пасошот и да го напушти Непал. На Рајан ќе му биде изречена и 5 годишна казна за влез во државата. Ова е многу невообичаен случај бидејќи до сега не се забележани и евидентирани луѓе кои се обиделе сами да се искачат на врвот. Во принцип секој пат кога планинар ќе се обиде да го искачи врвот тој тоа го прави со помош на еден Шерпа и огромен тим на соработници кои се како подршка на целата експедиција. Соработниците се стационирани во камп кој се наоѓа во подножјето на планината. 
| | веќе видена | слични
4 копии

Класичната венчавка не била опција за Џејмс Сисом и Ешли Шмидер, иако им е жал што тој момент не можеле да го споделат со семејството и пријателите. Тие одлучиле да го изговорат судбоносното „да" на – Монт Еверест. Класичната венчавка не била опција за Џејмс Сисом и Ешли Шмидер, иако им е жал што тој момент не можеле да го споделат со семејството и пријателите. Тие одлучиле да го изговорат судбоносното „да" на – Монт Еверест. Џејмс Сисом (35) и Ешли Шмидер (32) од САД, се искачувале три недели за да стигнат до основниот камп на Монт Еверест на 5.180 метри надморска височина. Не им пречеле ниту големиот студ, ниту пробивањето низ снег и болеста од височина, бидејќи пред себе имале невообичаена цел – да се венчаат на Монт Еверест. Тие го планирале ова патување една година, а кога дошле на врвот, во шаторот се подготвиле за венчавката. Иако било многу студено, Ешли носела класична венчаница, а на нозете имала чизми. Сепак, не ја симнувала насмевката од лицето. Се присетила како им дошла идејата да се венчаат на ...
| | веќе видена | слични

Велат дека љубовта може да помести планини, но еден пар од Калифорнија докажа дека за љубов може да се искачуваат планини. Не се случува секој ден да се види венчавка на Монт Еверест, но тоа не важи за Ејми Шмејдер и Џејмс Сидон. Нивните свадбени фотографии се уникатни. Заедно со фотографот Чарлтон Черчил, им биле потребни 3 недели за да се искачат на Монт Еверест и да дадат завет еден пред друг.
| | веќе видена | слични

Џејмс Сисо и Ешли Шмидер направиле неконвенционална венчавка... Двајцата биле големи љубители на природата, па затоа невестата се облекла во бело на Монт Еверест, поточно на 5.180м надморска височина. Планинарењето додека да стигнат до таа височина траело 3 недели, со кои во придружба бил и фотографот Шарлтон Черчил, чија задача ќе биде запамтена до крајот на животот.
| | веќе видена | слични

Пар авантуристи се венчаа на Монт Еверест. Тоа се Џејмс Сисом и Ешли Шмидер кои планинареле цели три недели за да го кажат судбоносното "да" на врвот на светот. Бидејќи не се обожаватели на традиционалните свадбени прослави, 32-годишната авантуристка и нејзиниот 35-годишен партнер изодија илјадници километри за да стигнат до базниот камп Еверест, каде се заколнаа на вечна љубов. Кампот се наоѓа на висина од 5.300 метри, но тоа не беше пречка невестата да блесне во прекрасна венчаница. "По долго размислување, одлучивме дека традиционалната свадба не е за нас. Колку и да сакавме да го споделиме нашиот специјален ден со семејството и пријателите, и двајцата бевме обземени од идејата за стапување во брак за време на неверојатно патување", вели Џејмс. На ова се надворзува Ешли која вели дека и двајцата се ненаситни обожаватели на отворените простори. "Сме биле на височина од над 4.000 метри, но знаевме дека тринеделно пешачење до базниот камп на Еверест ќе биде многу поголем физички и ментален предизвик од с? што ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Вториот ден од дебатата за преспанскиот договор, на пленарната седница во грчкиот парламент, ќе биде заокружена доцна вечерва, кога се очекува владата да ...
сите 145 | | | веќе видена

Грчката опозиција ја разгледува можноста да го одложи гласањето на преспанскиот договор, пишува грчкиот весник „Катимерини“. Гласањето, како што пишува ...
сите 66 | | | веќе видена

Договорот ја отвора вратата за прием на Македонија во НАТО од што корист ќе има и Грција, порачаа високи претставници на ЦДУ во апелот до Нова демократија, ...
сите 225 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Рекорден број алпинисти годинава ќе го освојуваат Монт Еверест

Од:
До кого (е-маил):
Порака: