ДИК ги објави конечните резултати

Државната изборна комисија (ДИК) денеска ги објави официјалните конечни резултати од изборите, според кои ВМРО-ДПМНЕ освоиле 438 138 гласа, СДСМ 368 496, ДУИ- 115 092, ДПА – 66 315 и НДП 29 996. Ова се официјални резултати од гласањето по завршувањето на роковите за приговори и жалби. Вкупно гласале 1. 156 049 гласачи или 63,48 отсто од вкупно 1. 821 122 запишани во единствениот избирачки список. Од преброените гласачки ливчиња 124.064 се важечки, 31.985 неважечки, а 665.449 се неупотребени. Според Донтовиот модел на распределба на гласови ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата освоија 56 пратеници, СДСМ и коалицијата - 42, ДУИ- 15, ДПА -8 и НДП- 2. Претседателот на ДИК, Борис Кондарко информираше дека комисијата утре ќе го разгледа конечниот извештај за спроведените избори со што тие и официјално ќе бидат завршени. Во врска со доставените изјави до ДИК од страна на градоначалниците дека се откажуваат од функцијата пратеник, Кондарко рече дека во законот не постои процедура како да се постапи и дека овие изјави ќе ...
| | веќе видена | слични

“На изборите одржани на 5. јуни коалицијата За подобра Македонија, предводена од ВМРО-ДПМНЕ, освои 438.138 гласови или 38,98% од гласовите, коалицијата предводена од СДСМ 368.496 или 32,78%, ДУИ 115.092 или 10,24%, ДПА 66.315 или 5,90%, Обединети за Македонија 17.081 или 1,52%, ЛДП 16.551 гласови или 1,47%..., информираше вчера претседателот на Државната изборна комисија, Борис Кондарко, презентирајќи ги официјалните резултати од парламентарните избори. Како што соопштуваат од Комисијата, од официјални резултати од гласањето по завршувањето на роковите за приговори и жалби, 1.124.064 се важечки ливчиња, 31.985 неважечки, а 665.449 се неупотребени. На предвремените парламентарни избори гласале вкупно 1.156.0449 граѓани или 63,48% од запишаните во Избирачкиот список, соопшти Државната изборна комисија. Комисијата денес ќе го разгледа конечниот извештај за спроведените избори, со што тие и официјално ќе бидат завршени.
| | веќе видена | слични
3 копии

На предвремените парламентарни избори гласале вкупно 1.156.0449 граѓани или 63,48 проценти од запишаните во Избирачкиот список, соопшти вчера Државната изборна комисија. Според ДИК, која на конференција за печат ги објави конечните, официјални резултати од гласањето по завршувањето на роковите за приговори и за жалби, 1.124.064 ливчиња се важечки, 31.985 се неважечки, а 665.449 се неупотребени. - На изборите одржани на 5 јуни, коалицијата „За подобра Македонија“ предводена од ВМРО-ДПМНЕ освои 438.138 или 38,98 проценти од гласовите, коалицијата предводена од СДСМ доби 368.496 или 32,78 проценти, ДУИ 115.092 или 10,24 проценти, ДПА 66.315 или 5,90 проценти, Обединети за Македонија 17.081 или 1,52 процент, ЛДП 16.551 гласови или 1,47 процент... - информира претседателот на ДИК Борис Кондарко. ДИК утре ќе го разгледа конечниот извештај за спроведените избори со што тие и официјално ќе бидат завршени.
| | веќе видена | слични

По ВМРО-ДПМНЕ, замолкнаа и во ДУИ и не даваат никакви информации додека траат преговорите ДИК вчера ги објави официјалните резултати од изборите Во најголема тајност течат преговорите меѓу Груевски и Ахмети за составот на владината коалиција. По ВМРО-ДПМНЕ, од вчера и ДУИ целосно се затвори за сите прашања поврзани со формирањето на новата влада. - Решивме да не даваме никакви информации додека траат преговорите - велат во ДУИ. Се шпекулира дека во раководството на ДУИ се појавил револт, откако вчера на плоштадот во Скопје почна да се поставува споменикот на Александар. Со тоа ВМРО-ДПМНЕ ги игнорира несогласувањата на ДУИ со проектот „Скопје 2014“ и со претходно познатиот став од партијата на Ахмети дека овој споменик дополнително ќе ги влоши релациите меѓу Македонија и Грција. Ахмети побара да се состави писмен договор за сé што евентуално ќе договорат со ВМРО-ДПМНЕ. Тоа се толкува како резултат на недовербата меѓу двете партии, која ја имаше и во минатите три години додека ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ беа ...
| | веќе видена | слични

Конечните резултати од парламентарните избори што вчера ги објави Државната изборна комисија потврдија дека ВМРО-ДПМНЕ освоила 53 пратеници (без тројца од дијаспората), СДСМ - 42, ДУИ - 15, ДПА - 8 и НДП - 2. - Како Комисија, при практичната примена на Изборниот законик се соочивме со многу тешкотии, но задоволни сме што и таков каков што е, со многу празнини и недоречености, успеавме да го спроведеме - рече претседателот на ДИК, Борис Кондарко.
| | веќе видена | слични

ДИК ги објави конечните резултати од изборите Потврдена е и големата излезност на гласање - 63,48%. Во четвртата изборна единица гласале најмногу граѓани - 72,53% од запишаните со право на глас Државната изборна комисија вчера ги објави официјалните резултати од одржаните предвремени парламентарни избори во земјава, кои ги потврдија очекувањата. Идната Влада ќе ја формира ВМРО-ДПМНЕ, која во шесте изборни единици освои вкупно 53 пратеници, и заедно со тројцата избрани пратеници од дијаспората, владеачката партија во Собранието ќе влезе со 56 пратеници. СДСМ има 42 избраници од народот, ДУИ 15, ДПА 8 и НДП 2 пратеника. Останатите партии не добија ниту по еден пратеник и останаа надвор од Законодавниот дом. - На изборите одржани на 5 јуни, коалицијата "За подобра Македонија" предводена од ВМРО-ДПМНЕ освои 438 138 гласови или 38,98 отсто од гласовите, коалицијата предводена од СДСМ 368 496 или 32,78 проценти, ДУИ 115 092 или 10,24 отсто, ДПА 66 315 или 5,90 отсто, НДП има 29 996 гласа или 2,67%, Обединети за ...
| | веќе видена | слични

Конечно и официјално ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ, според резултатите се победници на предвремените парламентарни избори. ВМРО-ДПМНЕ со 38,98 проценти од гласачкото тело наспроти 32,76 проценти за СДСМ, ДУИ со поддршка од 10,24 наспроти 5,9 проценти на ДПА. Или на ниво на Македонија пресметано во пратенички мандати. „ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата освоија 56 пратеници, СДСМ и коалицијата 42, ДУИ 15, ДПА 8 и НДП 2“, изјави Борис Кондарко, претседател на ДИК. И со трите пратеника од дијаспората со поддршка од 3.972 граѓани ВМРО-ДПМНЕ има 56 пратеника, со овој резултат победата е јасна, но Груевски ја нема комотната позиција како во 2008-ма. И во двете партии молк за тоа каква ќе биде поделбата на изборниот колач, иако апетитите ДУИ ги најави во кампањата. Ќе инсистираат на заедничка владина програма во која ќе влезе голем дел од нивните ветувања и од конгресните заложби и уште тоа да биде писмено потврдено. Овојпат поизвесно е дека ќе го добијат спикерското место, кое во 2008-ма година Груевски го одби. Од ДУИ за ова место ...
| | веќе видена | слични

Државната изборна комисија ги потврди резултатите од предвремените парламентарни избори. Откако и управниот суд ги одбил жалбите на политичките партии, кои претходно не поминаа и пред комисијата, и официјално остануваат веќе познатите резултати. Победник е ВМРО- ДПМНЕ со 53 мандати плус 3- ца од дијаспората, СДСМ има 42, ДУИ 15, ДПА 8 и НДП на Руфи Османи 2. - „ На гласање излегле вкупно 1 156 049 гласачи на територијата на Република Македонија, што изнесува излесност 63, 48% од вкупниот број на регистрирани гласачи“- изјави меѓу другото претседателот на ДИК, Борис Кондарко. На седницата која е закажана за утре, се очекува ДИК да го усвои завршниот извештај за спроведените избори и резултатите од нив, кои потоа ќе бидат испратени до Собранието. Според законската регулатива конститутивната седница на новиот Парламент треба да се одржи најдоцна до 26 Јуни. Веќе е извесно дека 7 од избраните пратеници нема да седнат во столчињата на Собранието бидејќи одбраа да останат градоначалници. По поднесувањето на ...
| | веќе видена | слични

Останато

Австралиецот Брентон Тарант, кој е осомничен за напад врз две џамии во Нов Зеланд и за убиство на 50 лица, во април 2016 година престојувал во Словенија. Ова ...
сите 278 | | | веќе видена

Пораката за нас е јасна, вели генералнот секретар на ГРОМ, Виктор Цветковски, кој во синоќешното гостување на „Отворено“ на Алфа го коментираше апсењето и ...
сите 231 | | | веќе видена

Охрид, 22. март 2019 (ИНПРЕС) – Времето денес ќе биде сончево со мала до умерена облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер од северeн правец. Максималната ...
сите 184 | | | веќе видена

Белата куќа отфрли барања на конгресмени од Демократската партија да им бидат доставени информации за разговорите на американскит претседател Доналд Трамп и ...
сите 103 | | | веќе видена

Лаги и клевети се тврдењата дека нејзиниот татко монтирал процеси додека бил на власт како министер за внатрешни работи и како директор на БЈБ,тврди за ТВ21, ...
сите 100 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

ДИК ги објави конечните резултати

Од:
До кого (е-маил):
Порака: