Гласаат болните, изнемоштените, затворениците и внатрешно раселените лица

3 копии

Околу 11.000 немоќни и болните лица кои не се во можност да гласаат на избирачките места во недела, ќе гласаат vo саботата ден пред изборите во своите домови или каде што престојуваат Покрај болните и изнемоштените, ќе можат да гласаат и 2.222 лица кои се во притвор или на издржување казна затвор, 407 внатрешно раселени лица, како и 7.258 македонски државјани во дијаспората. Првпат, тројца од идните 123 пратеници во Собранието ќе се бираат од дијаспората. Во трите изборни единици во странство - Европа и Африка, Северна и Јужна Америка и во Австралија и Азија, се поднесени вкупно 19 кандидатски листи, за кои ќе можат да се изјаснат 7.258 македонски државјани, кои се пријавиле за гласање во Дипломатско конзуларните претставништва. Право на глас имаат 1.821.122 гласачи кои на 2.976 гласачки места ќе можат да се изјаснат за 18 листи со 1.679 кандидати за 120 пратенички места во македонскиот Парламент. Во изминатите 20 дена партиите, коалициите и независните кандидати кои се пријавија за учество на изборите ...
| | веќе видена | слични

ДИК ги преброи гласовите, ВМРО-ДПМНЕ победи со 70 илјади разлика Државната изборна комисија преброи1.154.371гласачки ливчиња од парламентарните избори, излезноста изнесува 63,39%. ДИК на сајтот објави дека неважечки се 31951 гласачки ливчиња. Следат податоците за освоените гласови по партии ВМРО-ДПМНЕ - 437665 СДСМ - 367876 ДУИ - 114870 ДПА - 66055 НДП - 29981 ВМРО - НП - 28125
| | веќе видена | слични

Големите коалиции на ВМРО ДПМНЕ и СДСМ можат да се сметаат за победници на овие избори, во кои дебакл доживеаја малите партии, и покрај безрезервната медиумска поддршка што ја добија. Интересно е и што поради помалата излезеност на граѓаните од албанско потекло, етничките албански партии ќе добијат само 24 или 25 места наместо 29-те кои ги имаа досега. Според неофицијалните податоци коалицијата на ВМРО ДПМНЕ ќе има 53+3 од дијаспората, значи вкупно 56 пратеници со што ќе им требаат уште најмалку 6 за составување влада. Задоволни можат да бидат и во СДСМ бидејќи ќе имаат силна група од веројатно 43 пратеници, наспроти 18-те кои ги имаа. Од албанскиот политички блок ДУИ освои вкупно 14 пратеници, ДПА 7 или 8, додека НДП на Руфи Османи – 3 места. Најголем губитник во албанскиот кампус е партијата на Имер Селмани , која откако ја смени стратегијата и се обиде наместо на развој на граѓански вредности, да игра на картата на великоалбански шовинизам доживеа вистински дебакл. Со ист епилог завршија и помалите ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Според податоците на граѓанската асоцијација “МОСТ“, партијата ВМРО- ДПМНЕ добила 53 пратенички места, како и три пратенички места од дијаспората, СДСМ ќе добие 43 пратеници, додека од албанскиот блок ќе седнат вкупно 24 пратеници. авршната симулација за освоени пратенички места во новиот парламент по изборите што ја направи МОСТ покажува 53 освоени пратенички места за ВМРО ДПМНЕ,43 за СДСМ, ДУИ освои 14 пратеници, ДПА 8. По изборни единици: И.Е.1 ВМРО ДПМНЕ 9 СДСМ 8 ДУИ 2 ДПА 1 И.Е.2 ВМРО ДПМНЕ 9 СДСМ 7 ДУИ 3 ДПА 1 И.Е.3 ВМРО ДПМНЕ 12 СДСМ 8 И.Е. 4 ВМРО ДПМНЕ 11 СДСМ 9 И.Е 5 ВМРО ДПМНЕ 9 СДСМ 8 ДУИ 2 ДПА 1 И.Е.6 ВМРО ДПМНЕ 3 СДСМ 3 ДУИ 7 ДПА 5 НДП 2
| | веќе видена | слични
3 копии

Државната изборна комисија(ДИК) денеска треба да ги соопшти резултатите од предвремените парламентарни избори, по пребројувањето на гласовите од сите изборни места. Според податоците на ДИК соопштени ноќеска по обработените 85,86 отсто на гласови, ВМРО-ДПМНЕ има освоило 352.336 гласа, односно 39,50 отсто. СДСМ 290.080, односно 32,52 отсто. Демократската унија за интеграција(ДУИ) има освоено 92.627 гласа, или 10,38 отсто, ДПА 48.080 гласа, или 5,39 отсто, НДП 23.800, или 2,67 отсто, ВМРО-НП 22.734, или 2,55 отсто, Обединети за Македонија 13.510, или 1,51 отсто, ЛДП 12.517 или 1,40 отсто. Претседателот на ДИК Борис Кондарко информираше дека во текот на ноќта ќе се обработат и останатите податоци. Оние партии кои ќе достават приговори, тоа треба да го направат во наредните 48 часа. Излезноста на вчерашните избори е 63,30 отсто, односно вкупно гласале 916.877 граѓани. Кондарко истакна дека согласно законот ДИК успеала да организира успешни избори.
| | веќе видена | слични

Во изборната битка, посочи Георгиев, влегле со 20 пратеници, а завршиле со најмалку 43. Според него, како што вели, покрај сите притисоци, граѓаните гласале во голем број за СДСМ. Од одѕивот на граѓаните за коалицијата предводена од СДСМ, вели Георгиев, задоволни се од резултати во Карпош каде освоиле 17.778 гласови, односно 2.500 повеќе од ВМРО-ДПМНЕ, во Центар со 14.364 гласачи или 2.000 гласови повеќе од ВМРО-ДПМНЕ и во Куманово каде разликата во корист на СДСМ се 3.000 гласови, односно за нив гласале 17.629 гласа. Победа, како што рече, забележале и во Охрид, како и во Струмица каде бележат разлика со повеќе од 2.200 гласови во однос на ВМРО-ДПМНЕ. Георгиев упати честитки до членството и симпатизерите на СДСМ, како и до другите граѓани.
| | веќе видена | слични
2 копии

Лидерот на ДПА Мендух Тачи искрено им ја честиташе победата на своите опоненти од ДУИ. „Искрено им честитам на ДУИ. Од 95 отсто обработени податоци од избирачките места Ви ги презентирам резултатите по изборни единици“, рече Тачи, информирајќи дека во првата изборна единици ДПА освоиле 11.800 гласови, а ДУИ 15.300 гласови. Во втората изборна единица ДПА освоила 12.900 гласови, додека ДУИ 17.600. Во петката ДПА добиле 8.300 гласови, а ДУИ 10.200 гласови. Шестата изборна единица ДПА добил 38 илјади гласови, додека ДУИ над 40 илјади.
| | веќе видена | слични
2 копии

Државната изборна комисија(ДИК) денешните избори ги оцени како фер, демократски и законски. Од досега обработените 85,86 отсто на гласови, 892.001 важечки гласачки ливчиња, 24.876 се неважечки, 532.180 неупотребени. Според податоците на ДИК, ВМРО-ДПМНЕ има освоено 352.336 гласа, односно 39,50 отсто. СДСМ 290.080, односно 32,52 отсто. Демократската унија за интеграција(ДУИ) има освоено 92.627 гласа, или 10,38 отсто, ДПА 48.080 гласа, или 5,39 отсто, НДП 23.800, или 2,67 отсто, ВМРО-НП 22.734, или 2,55 отсто, Обединети за Македонија 13.510, или 1,51 отсто, ЛДП 12.517 или 1,40 отсто. Претседателот на ДИК Борис Кондарко информираше дека во текот на ноќта ќе се обработат и останатите податоци. Оние партии кои ќе достават приговори, тоа треба да го направат во наредните 48 часа. Излезноста на денешните избори е 63,30 отсто, односно вкупно гласале 916.877 граѓани. Кондарко истакна дека согласно законот ДИК успеала да организира успешни избори.
| | веќе видена | слични

ДИК денеска (06.06) треба да ги соопшти резултатите од предвремените парламентарни избори. По обработката на сите гласови, прелиминарните резултати покажуваат дека ВМРО-ДПМНЕ освоила 39%, a СДСМ 32,78%. Демократската унија за интеграција (ДУИ) има освоено 10,24 отсто, ДПА - 5,89 отсто, НДП - 2,67 отсто, ВМРО-НП - 2,51 отсто, Обединети за Македонија - 1,52 отсто, Нова Демократија 1,76 отсто, ЛДП - 1,48 отсто. Излезноста на вчерашните избори е 63,36 отсто, односно вкупно гласале 1.158.459 граѓани. Најмасовно беше во јужните региони со 72 проценти излезени гласачи, додека Албанците во тетовско одвај стигнаа до околу 50 проценти. Поединечните нерегуларности не ги вознемирија многу ДИК, МОСТ, но и дипломатите во Скопје, иако не е исклучено да влезат во забелешките за текот на гласањето и острата предизборна кампања. Окрупнување на електоратот На седмите парламентарни избори победија ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ, секој посебно во македонскиот и албанскиот електорат. Тие и досега, како владечка коалиција, ја сочинуваа ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Коалицијата предводена од ВМРО-ДПМНЕ има освоено 53 пратеника, додека коалицијата предводена од СДСМ 43, велат обработените податоци од ПВТ примерокот, со можност за грешка од плус-минус три отсто, соопштија од граѓанската асоцијација МОСТ. Партијата ДУИ според овие податоци освоила 14 пратенички места, ДПА осум, а НДП на Руфи Османи две. Согласно ПВТ програмата одзивот на гласачите по изборни единици до 19 часот бил следниот, во ИЕ 1 67,54%, ИЕ 2 61,08%, во ИЕ 3 72%, во ИЕ 4 72,03%, во ИЕ 5 61,08% и во ИЕ 6 49,26%. Врати се назад
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Австралиецот Брентон Тарант, кој е осомничен за напад врз две џамии во Нов Зеланд и за убиство на 50 лица, во април 2016 година престојувал во Словенија. Ова ...
сите 185 | | | веќе видена

Српскиот министер за внатрешни работи Небојша Стефановиќ во пресрет на утрешните саботни протести „Еден од пет милиони“, денеска изјави дека секој има право ...
сите 227 | | | веќе видена

Охрид, 22. март 2019 (ИНПРЕС) – Времето денес ќе биде сончево со мала до умерена облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер од северeн правец. Максималната ...
сите 164 | | | веќе видена

На средбите  тој посочи дека во земјава откако е СДСМ на власт имаме се потешко секојдневие, неправди на секој чекор и огромна неспособност на власта да донесе ...
сите 202 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Гласаат болните, изнемоштените, затворениците и внатрешно раселените лица

Од:
До кого (е-маил):
Порака: