Обновете го дрвениот мебел дома – ви требаат две евтини состојки


Постои лесен и евтин начин да го обновите вашиот дрвен мебел дома. Се што ви треба е 3/4 шолја масло и 1/4 шолји оцет. Измешајте ги овие две состојки и ставете дел од смесата на крпа, со која ќе го бришете мебелот. Избришете ги старите столици и маси или друг дрвен мебел и ќе блеснат.
| | веќе видена | слични

Дијабетесот денес е една од најраспространетите болести кои се повеќе земаат замав. Постојат и природни лекови кои можат да ви помогнат да го намалите ризикот од болеста. Имено, со истражувањата е откриено дека три порции јаболка неделно, или три порции боровинки или грозје, помагаат да се намали ризикот од дијабет од типот 2. На овој начин ќе си помогнете за состојбата. Повеќе на Готви.мк: Диетално: Домашни брускети со домати и маслиново масло (видео) Диетален појадок што ќе ве држи сити Рецепт за облоги од ѓумбир кои го топат салото на стомакот ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од 4 состојки Како да ослабете според хороскопскиот знак?
| | веќе видена | слични

Еден од најголемите проблеми на топлото време е проблемот со крлежите, кои може да создадат многу компликации ако дојдат до кожата. Сепак, има лесен начин без пинцета, без мака и болка крлежот да падне сам од себе. Се што ви треба е да го насолите местото со сол и потоа да ставите влажна газа или вата, па да почекате 20 минути. Вака крлежот сам треба да падне од кожата каде се закачил. Напомена: Ова не е замена за традиционалната медицина, ниту за лекарствата препишани од доктор. Не ги употребувајте доколку сте преосетливи. Ако имате голем проблем обратете се на лекар. Повеќе на Gotvi.mk : Многу вкусно – потпечена тава со пилешко месо и печурки Кинеска кујна: Како да зготвите брокула со пилешко Рецепт за облоги од ѓумбир кои го топат салото на стомакот 10 „убијци“ на вишокот калории Ако појадувате ќе ослабете и ќе го забрзате метаболизмот – Еве како
| | веќе видена | слични

Дамките од пот и од стик против потење на нашите блузи се секојдневие за време на топлиот период, во пролет и лето. Сепак, постои лесен начин да ги отстраните дамките кои на сите многу ни пречат. Земете еден литар врела вода и 4 лажици сол. Намачкајте ги местата со дамки на облеката и чекајте додека не исчезнат, па исперете ја облеката и исушете. Може да се обидете и со лимон. Оваа евтина намирница помага така што ако растворите исцеден лимон во врела вода, и го ставите тоа на дамките, тие за кратко ќе исчезнат. Прочитај повеќе на Gotvi.mk : Ако се потите прекумерно сменете нешто во храната 10 „убијци“ на вишокот калории Диетален појадок што ќе ве држи сити Рецепт за облоги од ѓумбир кои го топат салото на стомакот ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од 4 состојки Како да ослабете според хороскопскиот знак?
| | веќе видена | слични

Сите знаеме колку паркетот и ламинатот брзо се оштетуваат, па затоа треба правилно да се чистат и да се внимава многу на нив. Имено, треба да се одвикнете од тоа со високи потпетици да одите по дрвените подови, бидејќи така најмногу се оштетуваат. Идеалната температура за дрвени подови е 15-26 степени целзиусови. Потребно е редовно да се усисува и да се бришат со средство, за да не го загубат сјајот и да не се закорават дамки. Може да си направите сами средство така што ќе измешате 3 литри вода и 1 лажица оцет. Вака подот ќе блесне кога ќе го поминете со џогер. Прочитај повеќе на Gotvi.mk : Исчистете ја мувлата од машината за алишта Белите патики ќе бидат како нови – Еве како едноставно да ги исчистите БРЗО И ЕВТИНО: Отстранете ги непријатните флеки од пот на вашите алишта Направете природен освежувач за воздух – Потребни ви се само 2 работи Флеки од мастило или тонер – Потребна ви е само 1 намирница и ќе ги извадите БЕСПЛАТНО: Домашни средства за чистење флеки и перење на облека Оставете ги децата да си ...
| | веќе видена | слични

Работите во кујна понекогаш одзмеаат многу време, но постојат трикови кои датираат од времето на нашите баби. Брзо и едноставно ќе можете да направите некои измени, а тоа веќе нема да ви биде напорно и тешко. Овие совети се навистина вредни, а борбата со работите во кујна конечно ќе престане. Исчистете емајл со обичен лимон, научете како да ги чувате шпагетите, како максимално да ја искористите микробрановата рерна и уште многу работи… Повеќе на Готви.мк: Чајот од шипка како лек БРЗО И ЕВТИНО: Отстранете ги непријатните флеки од пот на вашите алишта Корисен совет: Како да ги освежите и исчистите сунѓерите и џогерот Дамки од црвено вино на тепихот? Исчистете ги за миг Направете природен освежувач за воздух – Потребни ви се само 2 работи ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од 4 состојки Супер брз и вкусен домашен сос за хамбургер или пилешко
| | веќе видена | слични

Со топлото време сите сакаме да седиме во двор или на тераса, а најчесто повеќето од нас имаат пластични столици. Иако често се мијат со вода, за убаво да ги тргнете сите бактерии од нив, ви треба само сода. Имено, потребно е да земете сунѓер, да го намокрите и да ставите сода бикарбона, па да ги поминете столиците со него, а потоа да оставите да делува 15 минути. Исперете ги потоа столиците со вода. Ќе ги исчистите бактериите и тие ќе блеснат. Повеќе на Готви.мк: Чудо од раствор за цвеќиња Додајте лажиче од овој зачин во цвеќињата Смеса со која нема да овенат цвеќињата Белите патики ќе бидат како нови – Еве како едноставно да ги исчистите БРЗО И ЕВТИНО: Отстранете ги непријатните флеки од пот на вашите алишта Корисен совет: Како да ги освежите и исчистите сунѓерите и џогерот Дамки од црвено вино на тепихот? Исчистете ги за миг Направете природен освежувач за воздух – Потребни ви се само 2 работи
| | веќе видена | слични

Ако сакате да имате најубав двор оваа година, тогаш се што ви треба е еден мал трик кој не чини многу пари. Ако сакате да имате убава бавча, градина или тераса, се што ви треба е сода бикарбона, која се грижи за цвеќињата и делува на нив. Нема да морате да трошите пари на скапи пестициди, туку ќе ги уништите сите инсекти кои ги напаѓаат цвеќињата со сода бикарбона која ќе ја додадете во земјата. Помага и кората од банана со своите аминокиселини кои го поттикнуваат растот на цвеќињата. Чистете ги листовите на цвеќињата вака. Може да употребувате и дестилирана вода. Повеќе на Готви.мк: Чудо од раствор за цвеќиња Додајте лажиче од овој зачин во цвеќињата Смеса со која нема да овенат цвеќињата Белите патики ќе бидат како нови – Еве како едноставно да ги исчистите БРЗО И ЕВТИНО: Отстранете ги непријатните флеки од пот на вашите алишта Корисен совет: Како да ги освежите и исчистите сунѓерите и џогерот Дамки од црвено вино на тепихот? Исчистете ги за миг Направете природен освежувач за воздух – Потребни ви се само ...
| | веќе видена | слични

Сакте косата да ви порасне што побрзо? Ви предлагаме трик кој го практикуваат жените од Јапонија. Потребно е само косата да ја измиете со оризова вода и таа ќе расте многу побрзо од обично, тврдат оние кои пробале. Наводно, водата која останува после готвење ориз поттикнува раст на косата, го зајакнува влакното и го подобрува здравјето на кожата на главата. Откако ќе ја измиете косата со шампон, оризовата вода измасирајте ја во кожата, па потоа низ косата сè до краевите. Оставете ја косата така натопена 10 минути, па измијте ја со обична вода. Напомена: Природните рецепти не се замена за традиционалната медицина, ниту за лекарствата препишани од доктор. Природните рецепти служат само како додатоци во исхраната и превенција. Не ги употребувајте доколку сте преосетливи на некоја од природните намирници. Повеќе на Готви.мк: Чајот од шипка како лек БРЗО И ЕВТИНО: Отстранете ги непријатните флеки од пот на вашите алишта Корисен совет: Како да ги освежите и исчистите сунѓерите и џогерот Дамки од црвено вино на ...
| | веќе видена | слични

Стаклените маси се многу убави, но навистина е тешко да се исчистат и многу треба да се внимава, особено ако се остави шолја или чаша без подметач. За убаво да ја исчистите без да давате пари за скапи средства, исцедете сок од половина лимон, ставете го директно на масата и избришете убаво со крпа. Навистина ќе блеска се. Прочитај повеќе на Gotvi.mk : Исчистете ја мувлата од машината за алишта Белите патики ќе бидат како нови – Еве како едноставно да ги исчистите БРЗО И ЕВТИНО: Отстранете ги непријатните флеки од пот на вашите алишта Направете природен освежувач за воздух – Потребни ви се само 2 работи Флеки од мастило или тонер – Потребна ви е само 1 намирница и ќе ги извадите БЕСПЛАТНО: Домашни средства за чистење флеки и перење на облека Оставете ги децата да си играат во трева – Има евтин рецепт кој ги вади флеките
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

 Тамара ја сподели фото-приказната за создавањето на фантастичниот, смарагдно зелен фустан кој го носеше на евровизиската сцена. Дело на Александар Ношпал, за ...
сите 417 | | | веќе видена

Американскиот претседател Доналд Трамп му се заканил на Иран со уништување ако ги нападне американските интереси. Ако Иран сака да се бори, тоа и официјално ќе ...
сите 186 | | | веќе видена

Сите политички субјекти, и од власта, и од опозицијата, да го насочат своето делување во интерес на остварувањето на стратешките цели на Република Северна ...
сите 246 | | | веќе видена

По оваа смена на Кикл , сите министри од коалициската партија си поднесоа оставки. ,,Во договор со претседателот на државата , му предложив на претседателот да ...
сите 155 | | | веќе видена

Нешнл интерест Реализмот значи разбирање за различните интереси и црвени линии на државите. Неможноста ова да се оствари може да доведе до повторување на ...
сите 74 | | | веќе видена

Претставничката на Македонија на годинешниот евросонг Тамара Тодевска, која настапи со песната „Proud“ по враќањето нашата земја го даде и првото интервју за ...
сите 56 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Обновете го дрвениот мебел дома – ви требаат две евтини состојки

Од:
До кого (е-маил):
Порака: