Популарната диета на Жан Митрев

Кардиологот Жан Митрев за своите пациенти, но и здравите луѓе кои сакаат да ослабат, осмисли посебен план на исхрана со кој за само седум дена се слабеат и до 10 килограми, доколку во својата дневна рутина воведете барем 30 минути физичка активност. Појадокот за секој ден е ист: 1 овошје (портокал, круша, праска, било што освен грозје и банана). ПРВ ДЕН Ручек: 1 портокал, 1 варено јајце, 200 мл јогурт. Вечера: 2 домати или 200 мл доматен сос, 2 тврдо варени јајца, 2 двопеци, половинакраставица или малку зелена салата. ВТОР ДЕН Ручек: 1 портокал, 1 варено јајце, 1 чаша јогурт Вечера: 125 г варено говедско, 1 домат, 1 двопек, 1 шолја кафе или чај без шеќер ТРЕТ ДЕН Ручек: 1 варено јајце, 1 портокал, 1 чаша јогурт, 1 краставица или малку зелена салата. Вечера: 125 г варено говедско, 1 портокал, 1 двопек, 1 шолја чај или кафе без шеќер. ЧЕТВРТ ДЕН Ручек: 125 г кравјо сирење, 1 домат, 1 двопек Вечера: исто како и претходниот ден. ПЕТТИ ДЕН Ручек: 200 г варено месо или риба, 1 домат, 1 двопек. Вечера: половина ...
| | веќе видена | слични

Треба да се избегнува шеќер во каква било форма, вклучувајќи и мед. Наместо тоа, исхраната треба да се базира на лимон, маслиново масло и зеленчук. Доколку ви дијагностицирале кандида и имате непријатни, несакани симптоми, со исхрана истата можете да ја ублажите. Кандидата може да предизвика чувство на надуеност и слабост, а доколку не се лекува, води до проблеми со варењето на храната, појава на гасови, и непријатност во пределот на гениталиите-уринарните органи, мигрена и чести инфекции. За целосно да се излечи, потребно е да се обрне внимание на исхраната и да се избегнуваат намирници кои можат да ја влошат ситуацијата. За време на траењето на диетата, би требало да избегнувате шеќер во било каква форма, вклучувајќи и мед. Наместо тоа, исхраната треба да се базира на лимон, маслиново масло и зеленчук. Пример на исхрана Прв ден Појадок: домашен кефир со свежо мелено ленено семе Ручек: стек со кисела зелка Вечера: варено пилешко со салата од сезонски зеленчук Втор ден Појадок: салата од краставици, домашен ...
| | веќе видена | слични

Во текот на летото многумина се во потрага за брзи диети со кои за краток рок ќе загубат повеќе килограми. Но од низата на диети, најуспешна и најбарана за оваа година е диетата осмислена од Џенерал Моторс. Овој режим на исхрана компанијата го развила за време на 80-те години за да го сочува здравјето на своите вработени. Но во 2017 година диетата на Џенерал Моторс стана вистински хит според пребарувањата на Гугл, пто не е ни чудо бидејќи ветува загуба на дури 7 килограми за само 7 дена. Главното правило на диетата е строгото држење до намирниците во текот на една недела. Првиот ден на диетата се јаде само овошје, но овошје кое е базирано на вода, па така бананите се строго забранети. Лубеницата и дињата се најмногу дозволени. Вториот ден е дозволен секаков вид на зеленчук, сирово или варено/печено, а овошјето е забрането. Денот започнете го со печен компир за да се осигурате со јагленохидрати во текот на денот, а потоа продолжете со зеленчук по желба. Третиот ден се комбинира овошје со зеленчук, но немојте ...
| | веќе видена | слични

Протеинската диета и диетата сиромашна со јаглехидрати е навистина популарна. Иако може да ви помогне брзо да го остраните вишокот на килограми, таа не се препорачува да се користи подолг временски период. Дневната потреба за протеини зависи од полот, возраст, тежина и здравствена состојба. На повеќето им е потребно околу 3 порции на протеини дневно. Прекумерниот внес го оптеретува црниот дроб и бубрезите, и може да допринесе за намалување на калциумот во организмот кој може да предизвика остеопороза, додека недостатокот на влакна може да предизвика пореметување во дигествивниот систем. Добри извори на протеини: Пилешко месо и риба Јајца Млечни производи со ниска масленост Јаткасти плодови Производи од соја Добри извори за јаглехидрати: Интеграни житарици како ориз, овес, пченка Овошје и зеленчук, освен компир Млечни производи со ниска масленост Пример за добро избалансиран оброк: Доручек: омлет со 2 јајца со сирење, домат, печурки и кромид, и едно парче тост леб Ручек: интегрална земичка со 100гр пилешко ...
| | веќе видена | слични

Останато

„Одлуката останува на вас, граѓаните на ПЈРМ, морам да кажам вака иако воопшто не ми се допаѓа кратенката ПЈРМ. Ако барав нешто од вас, тоа е во иднина да ...
сите 170 | | | веќе видена

Стручните служби на Град Скопје ќе ја разгледаат иницијативата поднесена од Општина Аеродром за ново сообраќајно решение на булеварот „Србија“ и во соработка ...
сите 83 | | | веќе видена

Албанскиот аналитичар Арсим Зеколи, кој најави дека ќе го бојкотира референдумот за промена на името, сега предвидува црно сценарио на 30-ти септември. Тој ...
сите 23 | | | веќе видена

Во отвореното Студио 1 ги анализираме последните апели на партиите пред референдумот – маршот на коалицијата „За европска Македонија“ во Скопје и маршот на ...
сите 58 | | | веќе видена

Зошто Европа? – поради пристојна, средена, правна, држава која функционира, напредување во кариерата врз основа на заслуги, а не врз принципот на лојалност, ...
сите 142 | | | веќе видена

Припадниците на Министерството за внатрешни работи во Белград заплениле 34,3 килограми марихуана и уапсиле црногорски државјанин З.М. поради постоење на ...
сите 125 | | | веќе видена

Останува уште помалку од една седмица до конференцијата на која што Apple ќе ги претстави трите нови модели на Ајфон и новата генерација на паметниот часовник. ...
сите 66 | | | веќе видена

Вечерва, со почеток во 20 часот, во Музејот на современата уметност во Скопје ќе се отвори самостојна изложба на хрватскиот уметник Владимир Фрелих, насловена ...
сите 43 | | | веќе видена

Актерската екипа од општински народен театар „Невена Коканова“ од Дупница, Бугарија, со претставата „Хотел меѓу овој и оној свет“, беше изведена пред ...
сите 50 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Популарната диета на Жан Митрев

Од:
До кого (е-маил):
Порака: