Вардар во поход кон четвртиот трофеј во СЕХА лигата


Најуспешниот тим во историја на Сеха лигата е домаќин на Ф4 турнирот.Вардар пред своите навивачи во СЦ Јане Сандански го брани шампионскиот трон и ќе атакува на четвртата титула во седмата сезона од формирањето на регионалната Лига.Прва пречка за составот што го предводи Раул Гонзалес е тимот на Мешков Брест. Сите не сметаат за фаворити на полуфиналето, но ние мораме да одработиме добро на сите средби ако сакаме успех. Ни следува дуел против тежок ривал каков што е Брест Мешков. Се работи за одлична екипа, која игра квалитетно и поседува добар тим. Ние ќе играме пред нашите верни навивачи, па тоа ќе ни биде од голема помош особено на првиот натпревар. Ќе се соочиме со екипа која има одличен тренер и екипа која секогаш игра мотивирано против нас. Мораме да одиграме добро и цврсто во одбраната и да ги искористиме нашите контри“изјави Раул Гонзалес,тренерот на РК Вардар. Мечот со Мешков Брест почнува утре од 17.45.Во второто полуфинале од 20.15 ќе играат Загреб и Цеље.Финалето и натпрварот за 3.место се ...
| | веќе видена | слични

По завршување на Ф4 во СЕХА-лигата, дел од насловите во регионот беа последна титула на Вардар во најсилен состав или пак крај на една ера...Промените на „кормилото“ на македонскиот шампион (заминувањето на Раул Гонзалез), но и во составот се причината поради која многумина стручњаци не му дваат многу шанси во годините што доаѓаат. Тимур Дибиров еден од ракометарите кои и натаму ќе го гледаме во дресот на Вардар го потврди спротивното. „Не се согласувам. Раул од Вардар направи машина, институација, која може и без него, и без Арпад и без мене. Заминува Раул, знаеме за каков тренер станува збор, но оваа машина само треба да продолжи да работи...Не очекувам да бидеме послаби. Се движиме само во нагорна линија, така ќе продолжиме, се додека имаме поддршка од државата, навивачите...", рече Дибиров.
| | веќе видена | слични

Паралелно со прашањето дали Вардар ќе биде првиот клуб кој ќе ја одбрани титулата шампион на Европа во Келн…. Во ракометните кругови се поставува и прашањето – Што ќе биде со Вардар после ерата на Раул Гонзалес? Од реакцијата на играчите во официјални и неофицијални разговори во текот на СЕХА Фајнл-фор турнирот во Скопје, се стекна впечаток дека таквото прашање, по малку, и ги нервира… Руското лево крило на „црвено-црните“ говореше за „Балкан-Хандбал“. Тој тврди дека квалитетот и амбициите на клубот нема да паднат рапидно: „ Не се согласувам, знаете зошто? Најважната работа што Раул ја направи беше тоа што од овој клуб направи „машина“, институција која може и без него, и без Арпад и без мене. Си заминува Раул, знаеме за каков тренер зборуваме, но оваа „машина“ само треба да продолжи да работи, да работи, да работи. Не очекувам дека ќе бидеме послаби. Одиме само нагоре и нагоре, така сакаме да продолжиме. Цел живот зборуваме дека Кил или Барселона е институција. Додека имаме таква поддршка од државата, ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Ракометарите на Вардар, во неделата, четврти пат во клупската историја го освоија трофејот во регионалната СЕХА лига. Црвено-црните ја одбранија титулата освоена минатата сезона, а до крајот на сезоната тие ќе бранат уште три титули, двете во домашниот првенство и најзначајната, онаа во Лигата на шампионите. Вардар е тема во ракометните кругови, многумина се прашуваат дали може да биде првиот клуб во историјата што успеал да ја одбрани Лигата на шампионите и во исто време се прашуваат како клубот ќе изгледа наредната сезона, кога на клупата ќе го нема Раул Гонзалес. На ова прашање за специјализираниот ракометен портал „balkan-handball.com“ , одговорил Тимур Дибиров. „Најважнато нешто е што Раул од овој клуб успеа да направи машина, институција, која може да функционира и без него и без Арпад и без мене…Раул си заминува, знаеме за каков тренер станува збор, меѓутоа оваа машина треба да продолжи да работи и работи, работи, работи. Не очекувам дека ќе бидеме послаби. Ќе одиме нагоре. Тоа сакаме да го ...
| | веќе видена | слични

Најдобриот ракометан македонски состав Вардар во следната кампања ќе има сосема поинаков лик со нов тренер во името на Роберто Гарсија Парондо кој ќе го наследни сега веќе легендарниот Раул Гонзалес. Меѓутоа без разлика на сите промени што се случуваат и ќе се случуваат, еден од најдобрите играчи на „црвено-црните“, Тумур Дибиров очекува клубот и понатаму да биде моќен и конкурентен. -Не се согласувам дека ова е крајот на една ера, а знаете ли зошто? Најважна работа која Раул ја направи е тоа што од овој клуб создаде машина, институција, која може без него, без Арпад и без мене. Да, Раул си заминува, знаеме за каков тренер станува збор, но оваа машина само треба да продолжи да работи, работи, работи. Не очекувам да бидеме послаби, одиме само напред и така сакаме да продолжиме. Цел живот зборуваме дека Кил и Барселона се институција. Се додека ние имаме таква поддршка, љубов од државата, навивачите, целиот Балкан, зошто да не, -истакна Дибиров за „Балкан Хендбол“. Летечкот Русин воедно потврди дека неговите ...
| | веќе видена | слични

Ракометарите на Вардар неодамна стигнаа до трофејот во СЕХА лигата, а изјава во која зборуваше за иднината на Вардар по натпреварот за „BalkanHandball даде крилниот играч, Тимур Дибиров. Дибиров во изјавата зброуваше за ерата на Вардар по Раул Гонзалес и шансите оваа сезона да ја одбранта европската титула освоена во Келн минатата година. „Најважната работа која Раул ја направи за овој клуб е што направи институција која може и без него, но и без Арпад , без мене…Раул заминува, добро знаеме за каков тренер се работи, но оваа машина мора да продолжи да работи и работи. Не очекуваме да бидеме послаби наредната сезона. Кога имаме таква поддршка од навивачите, државата, па и целиот Балкан зошто да не продолжиме“. Диборв не смета и дека „рускиот шмек“ ќе биде клучен за Вардар во иднина. „Тоа е шпекулација, не е вистина. Сега во клубот не има исто колку и што има Срби или Хрвати. Сеедно, дали во Вардар има еден Русин, тројца или повеќе, важен е само резултатот. Мојот план е секогаш да помагам и ако клубот има ...
| | веќе видена | слични

Тимур Дибиров не смета дека Вардар ќе биде послаб следната сезона и вели дека тој уште многу години сака да го носи црвено-црниот дрес.Во изјава за „Балкан-хендбол“, Тимур Дибиров вели дека амбициите на Вардар нема да се променат по заминувањето на Раул Гонзалез и уште неколку клучни ракометари.„Не се сложувам со тоа дека квалитетот и амбициите на Вардар ќе паднат. Најважна работа која Раул направи за овој клуб е тоа што создаде машина, институција, која може и без него, и без Арпад и без мене. Си заминува Раул, знаеме за каков тренер станува збор, но оваа машина само треба да продолжи да работи, работи, работи. Не очекувам дека ќе бидеме послаби. Одиме само напред, напред и така сакаме да продолжиме. Цел живот зборуваме дека Кил и Барселона се институција. Додека имаме таква поддршка од државата, навивачите, целиот Балкан, зошто да не?“, вели Дибиров.Дибиров потврди дека уште долго време ќе го носи дресот на Вардар доколку клубот го сака тоа. Тој одговори и на шпекулациите дека во тимот од следната сезона ...
| | веќе видена | слични

Откако Вардар успеа да се пласира во финалето на СЕХА Газпром лигата 2018… Во продолжение дел од изјавите на тренерите и играчите после првото полуфинале на Фајнл-фор турнирот во СЦ „Јане Сандански“ помеѓу Вардар и Мешков Брест (33:24). Тренерот на Вардар, Раул Гонзалез: „ Брест денеска одигра еден одличен ракомет. Ние бевме загрижени знаејќи колку добро се тие способни да играат против нас. Нашата одбрана беше неверојатна, како и Штербик меѓу стативите. Мислам дека почетокот на второто полувреме одлучи сè, со тоа што конечно успеавме да ја зголемиме предноста, свесни дека имавме само три гола позитива во првото полувреме. Јас сум генерално задоволен од начинот на кој игравме и се надевам дека ќе покажеме солидни перформанси и во финалето “. Ракометарот на Вардар, Вуко Борозан: „ Му посакувам на Мешков се најдобро на натпреварот за третото место и, се разбира, би сакал да ја искористам можноста да им честитам на моите соиграчи и тренерите на начинот на кој беа подготвени за денешниот натпревар, како и ...
| | веќе видена | слични

Откако Вардар со 33:24 го совлада Мешков Брест за пласман во финалето на СЕХА лигата, гостинскиот ракометар, Љубо Вукиќ призна дека немале шанси да го издржат физичкото темпо кое го наметнаа „црвено-црните“. „Мора да им се честита на Вардар за играта и за победата. Ние не можевме да играме на нивно физичко ниво и им дозволивме да ја направат разликата уште рано. Тешко е да ги ловиш цел меч посебно на гости. Им посакувам сѐ најдобро во финалето“, изјави Вукиќ. И тренерот Сергеј Бебешко се согласува дека белорускиот тим немал шанси со Вардар. „И претходно велев дека Вардар имаат многу цврст тим. Денеска беа подобри и заслужија да играат во финалето. Нивната одбрана беше навистина добра, а ние немавме добар напад“, изјави Бебешко. Раул Гонзалес пак, џентлменски го пофали противникот. „Брест играа добар ракомет, а бевме загрижени пред почетокот бидејќи знаевме колку се силни. Одбраната беше навистина добра, како и Штербик на голот. Почетокот на второто полувреме беше одлучувачки, кога ја направивме разликата и ...
| | веќе видена | слични

Лука Циндриќ е задоволен од перформансите на Вардар на мечот со Мешков Брест, вели дека тимот секогаш треба да има ваков пристап на натпреварите. Вардар одигра одличен меч против Мешков Брест кој го доби убедливо со 33:24 и се пласираше во финалето кое на програмата е во недела. Најефикасен ракометар денеска беше Лука Циндриќ со шест погодоци.„Мислам дека вака мора да играме секогаш кога ќе стапнеме на теренот. Дефанзивата беше неверојатна, постигнувавме лесни голови зголемувајќи ја предноста уште рано во мечот што ги правеше работите многу полесни за нас. Навистина сум задоволен со нашите перформанси денес“, изјави Лука Циндриќ.Неговиот сонародник и соиграч на истата позиција, Игор Карачиќ смета дека Вардар може да го добие секој противник.„Се договоривме да почнеме во полна брзина од првата минута и тоа го направивме на теренот. Нашта 5-1 дефанзива ни овозможуваше контра напади и лесни голови. Како што и секогаш велиме, нашиот најголем противник сме само ние. Со начинот на кој влеговме на теренот, ако сме ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

 Тамара ја сподели фото-приказната за создавањето на фантастичниот, смарагдно зелен фустан кој го носеше на евровизиската сцена. Дело на Александар Ношпал, за ...
сите 417 | | | веќе видена

Американскиот претседател Доналд Трамп му се заканил на Иран со уништување ако ги нападне американските интереси. Ако Иран сака да се бори, тоа и официјално ќе ...
сите 186 | | | веќе видена

Сите политички субјекти, и од власта, и од опозицијата, да го насочат своето делување во интерес на остварувањето на стратешките цели на Република Северна ...
сите 246 | | | веќе видена

По оваа смена на Кикл , сите министри од коалициската партија си поднесоа оставки. ,,Во договор со претседателот на државата , му предложив на претседателот да ...
сите 156 | | | веќе видена

Нешнл интерест Реализмот значи разбирање за различните интереси и црвени линии на државите. Неможноста ова да се оствари може да доведе до повторување на ...
сите 72 | | | веќе видена

Претставничката на Македонија на годинешниот евросонг Тамара Тодевска, која настапи со песната „Proud“ по враќањето нашата земја го даде и првото интервју за ...
сите 56 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Вардар во поход кон четвртиот трофеј во СЕХА лигата

Од:
До кого (е-маил):
Порака: