Ова се 10-те најскапи трансфери ова лето!

3 копии

Луис Суарез е најскапо платеното засилување во летниот преоден рок. Уругваецот, кој поради казната на ФИФА, за новиот клуб ќе дебитира дури во октомври, од Ливерпул се пресели во Барселона за сума од 88 милиони евра. На трансферот на Суерез во Барселона, навниот најголем ривал Реал Мадрид, одговори со трансферот на Хамес Родригез. Колумбиецот, кој на СП беше најдобриот стрелец, замина од Монако во Реал за сума од 80 милиони евра. По доаѓањето на Родригез, Аргентинецот Анхел Ди Марија побара да си замине од Реал. Во последните денови од преодниот рок тој за сума од 75 милиони евра стана нов играч на Манчестер Јунајтед. Десет најскапи трансфери ова лето: 1. Луис Суарез, од Ливерпул во Барселона (88 млн евра) 2. Хамес Родригез, од Монако во Реал Мадрид (80) 3. Анхел Ди Марија, од Реал Мадрид во Ман. Јунајтед (75) 4. Давид Луиз, од Челзи во ПСЖ (49,5) 5. Елијаким Мангала, од Порто во Ман. Сити (40) 6. Диего Коста, од Атлетико Мадрид во Челзи (38) 7. Алексис Санчез, од Барселона во Арсенал (37,8) 8. Лук Шо, ...
| | веќе видена | слични
2 копии

На листата претплатени во летниот преоден рок се уште Давид Луиз ( ПСЖ) и Џејмс Родригез (Реал М.), додека на листата помалку платен се Луис Суарез (Барселона), како и Диего Коста (Челзи) Летниот преоден рок е завршен, а кој и како пазареше ќе се види во есенскиот дел од сезоната. Но, приказната за трансферите се уште е актуелна и неколку дена по завршувањето на преодниот рок. Швајцрската фудбалска асоцијација со помош на специјален софтвер пресмета кои фудбалери во текот на летниот преоден рок биле преплатени, а кои потценети. Швајцарците со помош на варијаблите како што се позиција, години, бројот на голови во кариерата, времето до истекот на договорот, силината на лигата во која играл и дали е член на репрезентацијата, пресметаа која е реалната цена на фудбалерите и ги споредија со цената која ја клубовите ја платија за нив. Резултатите беа изненадувачки, особено за навивачите на англискиот премиерлигаш Манчестер Јунајтед, бидејќи според претходно наведените параметри , "црвените ѓаволи" , Аргентинецот ...
| | веќе видена | слични

Во овој летен преоден рок екипата која претходната сезона го освои шампионатот во Шпанија, Атлетико Мадрид, го собори личниот рекорд кога станува збор за потрошените средства за засилувања во еден преоден рок. Сигурно една од најсимпатичните екипи на неутралните навивачи во минатата сезона беше Атлетико Мадрид, екипата која финансиски неможеше да им парира на великаните како Челзи, Манчестер Сити, Реал Мадрид или Барселона, но успеа на теренот. Овој преоден рок Атлетико го собори клупскиот рекорд кога станува збор за потрешените средства за доведување на нови играчи. Доста првотимци ова лето ја напуштија екипата. Неколку водечки играчи од минатата сезона сега ги бранат боите на Челзи, а Атлетико ова лето од продадените играчи заработи 84 милиони евра. Ги продадоа Диего Коста и Фелипе Луис во Челзи, Адриан во Порто, а заработија нешто и од позајмици. Дури осум играчи ја напуштија четата на Диего Симеоне, а фудбалерите кои неможеа да се изборат за место во тимот на Атлетико сега играат во Ливерпул (Манкиљо), ...
| | веќе видена | слични

Манчестер Јунајтед со нова политика. Манчестер Јунајтед во своите обиди да се врати во врвот на англискиот фудбал и Лигата на Шампионите, летово потроши околу 200 милиони евра на трансфери. Во тимот пристигнаа Ерера, Шо, Ди Марија, Рохо и Блинд, но Јунајтед сеуште нема победа во новиот шампионат. Многумина сметаат дека со донесувањето на скапи играчи со големи плати се губи идентитетот на клубот, а интересна за медиумите беше и изјавата на Сер Алекс Фергусон од пред две години. Тогаш искусниот стратег говореше за огромните трошења на Манчестер Сити кои ги сметаше за неправилен пат на фудбалски клуб. ,,Ние инвестираме во млади играчи. Во тоа сме добри. Ние не сме како другите клубови кои ќе потрошат богатство на веќе докажани фудбалери. Знаеме дека Сити тоа ќе го направи, ќе плати глупава сума на пари и ќе плати глупави, високи плати. Ние не можеме ништо околу тоа. Мораме да се сконцентрираме и да се обидеме да донесеме фудбалери од вистинските причини. Ние инвестираме во играчи кои ќе бидат во клубот подолго ...
| | веќе видена | слични

Швајцарската опсерваторија направи пресметки за трансфер-пазарот. Познатата швајцарска опсерваторија ,,CIES’’ направи инструмент кој може да ја пресметува вредноста на фудбалерите на светскиот пазар. Според овој инструмент, некои од играчите отишле далеку над својата вредност, додека други се купени за многу малку пари. Секако дека вистинската цена е онаа која ќе ја платат тимовите, но интересниот софтвер направи свои пресметки за вредноста. Во пресметките на овој систем влегуваат секакви параметри како што се позицијата на играчот, времето до истек на договорот, играњето за националната селекција и сл. Овие пресметки исфрлија податок дека Ди Марија е платен дури 30 милиони повеќе од вистинската вредност како и многу други фудбалери межу кои се најдоа Давид Луис, Ерера, Шо и Алексис Санчез. Сепак, има и фудбалери како Балотели, Суарез, Фабрегас, Диего Коста и Гризман кои се платени многу помалку од нивната вистинска вредност. Овие параметри не се одлучувачки и според играта на фудбалерите ќе се види дали тие ...
| | веќе видена | слични

Големите европски клубови беа доста активни ова лето, Англичаните потрошија вртоглави милијарда евра, а последниот ден од преодниот рок помина во знакот на Манчестер Јунајтед. После бразилскиот Мундијал, на трансфер маркетот се случија неколку спектакуларни трансфери. Луис Суарез „ги изеде“ сите останати и до крајот на летото остана најскап фудбалер во овој преоден рок, а Барселона сепак остана зад „Црвените Ѓаволи“ кога е во прашање трошењето на пари за засилувања. Топ 5 летни трансфери - Ова се неверојатни бројки! Барселона на Ливерпул за Суарез им плати 81 милион евра, а Реал Мадрид на Монако за услугите на Хамес Родригез им плати еден милион помалку. Ди Мариа ги чинеше Јунајтед 75 милиони, Давид Луиз чинеше 49 и пол милиони евра, а Манчестер Сити плати 40 милиони евра за Елиаким Мангала. „Црвените Ѓаволи“ потрошија дури 193 милиони евра ова лето. Барселона и Ливерпул четириесет милиони помалку. Четврти и петти најголеми потрошувачи се мадридските ривали - Реал (122 милиони евра) и Атлетико (110 милиони ...
| | веќе видена | слични

Англиските клубови соборија неколку рекорди плаќајќи вкупно 1,09 милијарда евра за трансферите на ѕвезди летово. Со годините порастот на потрошувачката, но и на профитите, не запира, спротивно на економската рецесија, која е актуелност во повеќе земји последниве години ПРЕОДНИОТ РОК ВО ЕВРОПА КАКО НИЕДЕН ДОСЕГА Фудбалскиот бизнис продолжува незапирливо да се развива, за што доказ се потрошените рекордно високи милијарди евра на скапи трансфери во летниот преоден рок, кој во Европа заврши вчера. Најдобрите европски клубови постојано бараат начин да се засилат, но и да профитираат од зделките, а со годините порастот на потрошувачката, но и на профитите, не запира, спротивно на рецесијата, која е актуелност во повеќе земји последниве години. Едноставно, фудбалскиот бизнис не запира. Клубовите од петте најсилни првенства (во Англија, Франција, Германија, Италија и во Шпанија) за три месеци потрошија вкупно 2,4 милијарди евра за купување фудбалери. Но, според досегашното искуство, речиси е сигурно дека секој ...
| | веќе видена | слични

Во летниот трансфер период, екипата која преходната сезона го освои првенството на Шпанија, Атлетико Мадрид, го подобри личниот рекорд кога станува збор за трошењето на пари во еден преоден рок. Сигурно на неутралните навивачи една од најсимпатичните екипи минатата сезона им беше Атлетико Мадрид, клуб која финансиски неможеше да им парира на великаните како Челзи, Манчестер Сити, ПСЖ, Реал Мадрид или Барселона, но на теренот и тоа како. Овој преоден рок го собори клупскиот рекорд според сумата на пари која беше потрошена за доведување на нови играчи. Доста првотимци ова лето ја напуштија екипата, некои од водечките играчи од минатата сезона сега ги бранат боите на Челзи, а Атлетико ова лето заработи 84 милиони евра. Ги продадоа Диего Коста и Филипе Луиз во Челзи, Адриано во Порто, а заработија нешто и од позајмици. Дури осум играчи ја напуштија четата на Диего Симеоне, а фудбалерите кои неможеа да изборат место во тимот на Атлетико сега играат во Ливерпул (Манкиљо), Волфсбург (Гилавоџи), Саутемптон ...
| | веќе видена | слични

Анхел Ди Марија, Џејмс Родригес и Давид Луиз се тројца од десетте најскапи трансфери летово и секој посебно го одбележа преодниот рок. Ди Марија е најскап британски фудбалер, Родригес е петти најскап во историјата, Луиз е најскап дефанзивец. Но, според одредени калкулации на вредноста во споредба со перформансите, за тројцата трансфер валоризацијата вели дека се – преценети и преплатени. Оваа валоризација ја направи фудбалската опсерваторија на ЦИЕС, откако вчеравечер заврши и официјално преодениот рок, во кој беа потрошени милијарди евра, т.е. само десет клуба, кој најмногу се засилија заедно потрошија 1,1 милијарда евра. Прв во трошењето е Манчестер јунајтед. Според ЦИЕС, Јунајтед, кој го купи Ди Марија за британски рекорд од 59,7 милионо фунти (75 милиони евра) е преценет и за 24 милиони фунти поскапо платен од вистинската вредност, иако тој во Јунајтед доаѓа како МВП од лисабонското финале во ЛШ. Реал Мадрид за Џејмс Родригес плати над 63 милиони фунти (околу 80 милиони евра), а тој за речиси 20 милиони ...
| | веќе видена | слични

Лондон, 3. септември 2014 (ИНПРЕС) – Во летниот преоден рок екипите од Премиер лигата потрошија рекордни 1,1 милијарда евра. Најголем потрошувач ова лето беше екипата на Манчестер Јунајтед, „црвените ѓаволи“потрошија околу 200 милиони евра. Втор е Ливерпул кој инвестираше околу 147 милиони евра а преку 100 милиони евра потроши и Абрамович со Челзи.Арсенал потроши 78,2 милиони фунти, а зад него е Саутемптон, кој за засилувања издвои 57,9 милиони. Клубовите во Шпанија ова лето потрошија околу 535 милиони евра, калчолигашите 328 милиони евра, а екипите од Бундеслигата потрошиле 315 милиони евра. (Крај) извор: Спорт ТА фото: архива
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Речиси пет и пол часа траеше расправата на Комисијата за национална одбрана и надворешни работи во грчкиот парламент за нацрт закон според кој се ратификува и ...
сите 350 | | | веќе видена

Во Општина Илинден продолжува традицијата, среќникот што го фати Богојавленскиот крст што свештениците од црквата „Свети Константин и Елена“ го положија во ...
сите 332 | | | веќе видена

Циклонска активност со центар во јужните делови на Европа ќе услови од утре и во текот на неделава да има повремени врнежи од дожд и снег на пониските места и ...
сите 188 | | | веќе видена

Најмалку 40 повредени од кои 25 полицајци, еден фоторепортер и еден снимател, приведени 12, од кои уапсени седум лица, солзавец и сериозни инциденти, учество ...
сите 128 | | | веќе видена

Речиси целата земја со денови се гуши во загадениот воздух, а вечерва најзагадено е во Струмица 303 ПМ 10 честички на метар кубен, Гостивар 202 ПМ 10 честички, ...
сите 91 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Ова се 10-те најскапи трансфери ова лето!

Од:
До кого (е-маил):
Порака: