Рекордно: Колку пари се трошат по сезона на засилувања во ПЛ?

Од година во година на Островот се трошат се повеќе и повеќе пари на засилувања, а оваа година дочекавме и поставување на нов рекорд. И тоа каков. Англиските премиерлигаши на трансфери во овој летен преоден рок потрошиле 835 милиони фунти, односно нешто повеќе од милијарда евра! Дури 205 милиони фунти повеќе отколку минатото лето, кога беше поставен рекорд од 630 милиони фунти. 2012. е поставен тогашни рекорд од 490 милиони, а година порано се потрошени 485 милиони фунти. Доколку продолжат со ова темпо, во летото 2015. не е нереално да се очекува ново соборување на рекордот и пробивање на границата од една милијарда фунти.
| | веќе видена | слични
2 копии

На листата претплатени во летниот преоден рок се уште Давид Луиз ( ПСЖ) и Џејмс Родригез (Реал М.), додека на листата помалку платен се Луис Суарез (Барселона), како и Диего Коста (Челзи) Летниот преоден рок е завршен, а кој и како пазареше ќе се види во есенскиот дел од сезоната. Но, приказната за трансферите се уште е актуелна и неколку дена по завршувањето на преодниот рок. Швајцрската фудбалска асоцијација со помош на специјален софтвер пресмета кои фудбалери во текот на летниот преоден рок биле преплатени, а кои потценети. Швајцарците со помош на варијаблите како што се позиција, години, бројот на голови во кариерата, времето до истекот на договорот, силината на лигата во која играл и дали е член на репрезентацијата, пресметаа која е реалната цена на фудбалерите и ги споредија со цената која ја клубовите ја платија за нив. Резултатите беа изненадувачки, особено за навивачите на англискиот премиерлигаш Манчестер Јунајтед, бидејќи според претходно наведените параметри , "црвените ѓаволи" , Аргентинецот ...
| | веќе видена | слични

Во овој летен преоден рок екипата која претходната сезона го освои шампионатот во Шпанија, Атлетико Мадрид, го собори личниот рекорд кога станува збор за потрошените средства за засилувања во еден преоден рок. Сигурно една од најсимпатичните екипи на неутралните навивачи во минатата сезона беше Атлетико Мадрид, екипата која финансиски неможеше да им парира на великаните како Челзи, Манчестер Сити, Реал Мадрид или Барселона, но успеа на теренот. Овој преоден рок Атлетико го собори клупскиот рекорд кога станува збор за потрешените средства за доведување на нови играчи. Доста првотимци ова лето ја напуштија екипата. Неколку водечки играчи од минатата сезона сега ги бранат боите на Челзи, а Атлетико ова лето од продадените играчи заработи 84 милиони евра. Ги продадоа Диего Коста и Фелипе Луис во Челзи, Адриан во Порто, а заработија нешто и од позајмици. Дури осум играчи ја напуштија четата на Диего Симеоне, а фудбалерите кои неможеа да се изборат за место во тимот на Атлетико сега играат во Ливерпул (Манкиљо), ...
| | веќе видена | слични

Швајцарската опсерваторија направи пресметки за трансфер-пазарот. Познатата швајцарска опсерваторија ,,CIES’’ направи инструмент кој може да ја пресметува вредноста на фудбалерите на светскиот пазар. Според овој инструмент, некои од играчите отишле далеку над својата вредност, додека други се купени за многу малку пари. Секако дека вистинската цена е онаа која ќе ја платат тимовите, но интересниот софтвер направи свои пресметки за вредноста. Во пресметките на овој систем влегуваат секакви параметри како што се позицијата на играчот, времето до истек на договорот, играњето за националната селекција и сл. Овие пресметки исфрлија податок дека Ди Марија е платен дури 30 милиони повеќе од вистинската вредност како и многу други фудбалери межу кои се најдоа Давид Луис, Ерера, Шо и Алексис Санчез. Сепак, има и фудбалери како Балотели, Суарез, Фабрегас, Диего Коста и Гризман кои се платени многу помалку од нивната вистинска вредност. Овие параметри не се одлучувачки и според играта на фудбалерите ќе се види дали тие ...
| | веќе видена | слични

Големите европски клубови беа доста активни ова лето, Англичаните потрошија вртоглави милијарда евра, а последниот ден од преодниот рок помина во знакот на Манчестер Јунајтед. После бразилскиот Мундијал, на трансфер маркетот се случија неколку спектакуларни трансфери. Луис Суарез „ги изеде“ сите останати и до крајот на летото остана најскап фудбалер во овој преоден рок, а Барселона сепак остана зад „Црвените Ѓаволи“ кога е во прашање трошењето на пари за засилувања. Топ 5 летни трансфери - Ова се неверојатни бројки! Барселона на Ливерпул за Суарез им плати 81 милион евра, а Реал Мадрид на Монако за услугите на Хамес Родригез им плати еден милион помалку. Ди Мариа ги чинеше Јунајтед 75 милиони, Давид Луиз чинеше 49 и пол милиони евра, а Манчестер Сити плати 40 милиони евра за Елиаким Мангала. „Црвените Ѓаволи“ потрошија дури 193 милиони евра ова лето. Барселона и Ливерпул четириесет милиони помалку. Четврти и петти најголеми потрошувачи се мадридските ривали - Реал (122 милиони евра) и Атлетико (110 милиони ...
| | веќе видена | слични

Англиските клубови соборија неколку рекорди плаќајќи вкупно 1,09 милијарда евра за трансферите на ѕвезди летово. Со годините порастот на потрошувачката, но и на профитите, не запира, спротивно на економската рецесија, која е актуелност во повеќе земји последниве години ПРЕОДНИОТ РОК ВО ЕВРОПА КАКО НИЕДЕН ДОСЕГА Фудбалскиот бизнис продолжува незапирливо да се развива, за што доказ се потрошените рекордно високи милијарди евра на скапи трансфери во летниот преоден рок, кој во Европа заврши вчера. Најдобрите европски клубови постојано бараат начин да се засилат, но и да профитираат од зделките, а со годините порастот на потрошувачката, но и на профитите, не запира, спротивно на рецесијата, која е актуелност во повеќе земји последниве години. Едноставно, фудбалскиот бизнис не запира. Клубовите од петте најсилни првенства (во Англија, Франција, Германија, Италија и во Шпанија) за три месеци потрошија вкупно 2,4 милијарди евра за купување фудбалери. Но, според досегашното искуство, речиси е сигурно дека секој ...
| | веќе видена | слични

Во летниот трансфер период, екипата која преходната сезона го освои првенството на Шпанија, Атлетико Мадрид, го подобри личниот рекорд кога станува збор за трошењето на пари во еден преоден рок. Сигурно на неутралните навивачи една од најсимпатичните екипи минатата сезона им беше Атлетико Мадрид, клуб која финансиски неможеше да им парира на великаните како Челзи, Манчестер Сити, ПСЖ, Реал Мадрид или Барселона, но на теренот и тоа како. Овој преоден рок го собори клупскиот рекорд според сумата на пари која беше потрошена за доведување на нови играчи. Доста првотимци ова лето ја напуштија екипата, некои од водечките играчи од минатата сезона сега ги бранат боите на Челзи, а Атлетико ова лето заработи 84 милиони евра. Ги продадоа Диего Коста и Филипе Луиз во Челзи, Адриано во Порто, а заработија нешто и од позајмици. Дури осум играчи ја напуштија четата на Диего Симеоне, а фудбалерите кои неможеа да изборат место во тимот на Атлетико сега играат во Ливерпул (Манкиљо), Волфсбург (Гилавоџи), Саутемптон ...
| | веќе видена | слични

Анхел Ди Марија, Џејмс Родригес и Давид Луиз се тројца од десетте најскапи трансфери летово и секој посебно го одбележа преодниот рок. Ди Марија е најскап британски фудбалер, Родригес е петти најскап во историјата, Луиз е најскап дефанзивец. Но, според одредени калкулации на вредноста во споредба со перформансите, за тројцата трансфер валоризацијата вели дека се – преценети и преплатени. Оваа валоризација ја направи фудбалската опсерваторија на ЦИЕС, откако вчеравечер заврши и официјално преодениот рок, во кој беа потрошени милијарди евра, т.е. само десет клуба, кој најмногу се засилија заедно потрошија 1,1 милијарда евра. Прв во трошењето е Манчестер јунајтед. Според ЦИЕС, Јунајтед, кој го купи Ди Марија за британски рекорд од 59,7 милионо фунти (75 милиони евра) е преценет и за 24 милиони фунти поскапо платен од вистинската вредност, иако тој во Јунајтед доаѓа како МВП од лисабонското финале во ЛШ. Реал Мадрид за Џејмс Родригес плати над 63 милиони фунти (околу 80 милиони евра), а тој за речиси 20 милиони ...
| | веќе видена | слични

Лондон, 3. септември 2014 (ИНПРЕС) – Во летниот преоден рок екипите од Премиер лигата потрошија рекордни 1,1 милијарда евра. Најголем потрошувач ова лето беше екипата на Манчестер Јунајтед, „црвените ѓаволи“потрошија околу 200 милиони евра. Втор е Ливерпул кој инвестираше околу 147 милиони евра а преку 100 милиони евра потроши и Абрамович со Челзи.Арсенал потроши 78,2 милиони фунти, а зад него е Саутемптон, кој за засилувања издвои 57,9 милиони. Клубовите во Шпанија ова лето потрошија околу 535 милиони евра, калчолигашите 328 милиони евра, а екипите од Бундеслигата потрошиле 315 милиони евра. (Крај) извор: Спорт ТА фото: архива
| | веќе видена | слични

Неверојатни суми беа потрошени на нови фудбалери во Премиер лигата ова лето. Англиските клубови вкупно потрошија 842 милиони фунти или повеќе од милијарда евра за нови фудбалери. Англиските медиуми пресметаа и дојдоа до бројка од потрошени 842 милиони фунти (нешто повеќе од една милијарда евра) за засилувања на англиските клубови. Најмногу потроши Манчестер Јунајтед, пред се' со доведувањето на Анхел Ди Мариа, Андер Херера и Лук Шо, а во чекор ги следи и вицешампионот Ливерпул. Клубот од „Енфилд“ ова лето направи цел тим од засилувања - доведе дури 11 нови играчи. Челси не купуваше многу, повеќе продаваше, но сепак доведе играчи од светска класа во својот тим, на пример Диего Кошта и Сеск Фабрегас. Активен беше и Арсенал, Евертон со ангажманот на Ромел Лукаку го собори клубскиот трансфер рекорд, а шампионот Манчестер Сити повеќе се фокусираше на продолжување на договорите на своите играчи. Покрај тоа што купуваа, клубовите продаваа и заработуваа од трансферите на своите играчи. Најмногу заработени пари имаат ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Функцијата на Претседател на Републиката не е супститут на Владата. Оваа Влада ќе плати насоро висока цена за својата неспособност, неработење, индолентност, ...
сите 86 | | | веќе видена

Под влијание на посвежа воздушна маса утре и во четврток ќе се задржи променливо облачно време со слаби локални врнежи од дожд во западните и јужните делови и ...
сите 204 | | | веќе видена

Српскиот министер за внатрешни работи Небојша Стефановиќ денеска изјави дека власта нема да исполни ниедно барање на опозицијата и ги повика граѓаните да не ги ...
сите 110 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Рекордно: Колку пари се трошат по сезона на засилувања во ПЛ?

Од:
До кого (е-маил):
Порака: