Груевски: Штетите од поплавите во тетовско ќе бидат целосно санирани

3 копии

Премиерот Никола Груевски денеска во рамки на посетата на тетовскиот регион оствари средба со жителите на Доброште и изврши увид во градежните работи што се преземаат во насока на санирање на штетите од поплавите со кои беше зафатено и ова населено место. Груевски истакна дека институциите ќе продолжат да се ангажираат и во наредниот период се до целосно санирање на состојбите. Жителите на Доброште со изразија благодарност до премиерот за неговата посета и, како што рекоа, неговиот ангажман за помош во санирање на состојбите по поплавите. Претходно премиерот Груевски го посети и населеното место Порој каде што изврши увид во работите поврзани со санирањето на состојбите од поплавите и имаше средба со месното население, а постави и камен-темелник за изградба на локален пат во Непроштено.
| | веќе видена | слични
10 копии

На подрачјата на тетовскиот регион кои беа зафатени со поплавите се врши дезинфекција на локалните улици. Акцијата започна вчера во вечерните часови и ќе се спроведува и во текот на денешниот ден, во периодот од 23 часот до 6 часот наутро. Станува збор за организирана интердисциплинарна акција во која се вклучени повеќе надлежни институции, меѓу кои Министерството за здравство, Армијата на Република Македонија, локалната самоуправа преку јавното комунално претпријатие и Министерството за внатрешни работи во делот на логистичката поддршка. Министерството за здравство денеска информира дека во моментот во подрачјата кои беа зафатени од поплавите нема опасност од контаминација и ширење заразни заболувања и оти дезинфекцијата се спроведува превентивно, според препораките од експертите од областа на хигиената и епидемиологијата. - Со оваа акција се заокружуваат активностите за расчистување на подрачјата зафатени од поплавите и навремена реакција и спречување на појавата на можни последици од истите, се наведува ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Започна дезинфекција на регионите во Тетово кои беа зафатени од поплавите. Во продолжение интегрално соопштение од Министерството за здравство на Република Македонија. Информираме дека почнувајќи од вчера во вечерните часови, во подрачјата на тетовскиот регион, зафатени со поплавите, се врши дезинфекција на локалните улици. Станува збор за организирана интердисциплинарна акција во која се вклучени повеќе надлежни институции, меѓу кои: Министерството за здравство, Армијата на Република Македонија, локалната самоуправа преку јавното комунално претпријатие, како и Министерството за внатрешни работи во делот на логистичка поддршка. Во моментот, во подрачјата кои беа зафатени од поплавите нема опасност од контаминација и ширење заразни заболувања, а акцијата за дезинфекција се спроведува превентивно, според препораките од експертите од областа на хигиената и епидемиологијата. Со оваа акција се заокружуваат активностите за расчистување на подрачјата зафатени од поплавите и навремена реакција и спречување на ...
| | веќе видена | слични

Акцијата започна вчера во вечерните часови и ќе се спроведува и во текот на денешниот ден, во периодот од 23 часот до 6 часот наутро. Станува збор за организирана интердисциплинарна акција во која се вклучени повеќе надлежни институции, меѓу кои Министерството за здравство, Армијата на Република Македонија, локалната самоуправа преку јавното комунално претпријатие и Министерството за внатрешни работи во делот на логистичката поддршка. Министерството за здравство денеска информира дека во моментот во подрачјата кои беа зафатени од поплавите нема опасност од контаминација и ширење заразни заболувања и оти дезинфекцијата се спроведува превентивно, според препораките од експертите од областа на хигиената и епидемиологијата. - Со оваа акција се заокружуваат активностите за расчистување на подрачјата зафатени од поплавите и навремена реакција и спречување на појавата на можни последици од истите, се наведува во соопштението од Минисетрството за здравство. /МИА
| | веќе видена | слични
5 копии

Почнувајќи од вчера во вечерните часови, се врши дезинфекција на локалните улици во подрачјата на тетовскиот регион, зафатени со поплавите.Во акцијата се вклучени Министерството за здравство, Армијата на Република Македонија, локалната самоуправа преку јавното комунално претпријатие, како и Министерството за внатрешни работи во делот на логистичка поддршка.„Во моментот, во подрачјата кои беа зафатени од поплавите нема опасност од контаминација и ширење заразни заболувања, а акцијата за дезинфекција се спроведува превентивно, според препораките од експертите од областа на хигиената и епидемиологијата. Со оваа акција се заокружуваат активностите за расчистување на подрачјата зафатени од поплавите и навремена реакција и спречување на појавата на можни последици од истите“, наведува Министерството во своето соопштение.Акцијата за дезинфекција ќе се спроведува и ноќеска од 23 часот навечер до 6 часот наутро.
| | веќе видена | слични

Премиерот Никола Груевски денеска го посети селото Порој во општина Теарце каде направи увид во санацијата на оштетените објекти од невремето што на почетокот на август го зафати овој крај. Тој укажа дека без оглед на временските прилики планираните активности за санација ќе продолжат согласно предвидената динамика. Жителите изразија благодарност до Владата за навремената реакција и потенцираа дека без брзата интервенција од страна на надлежните институции тешко би се санирале последиците од невремето. Поради големото оштетување се очекува градежните активности да продолжат во следните два до три месеца. Се расчистува коритото на Поројска Река, која во невремето го имаше затрупано мостот кој го поврзува Порој со Тетово. Груевски оствари средба и со жителите на месната заедница на Порој кои се интересираа за чистење на коритото на реката. Премиерот истакна дека во моментот активно се работи на нејзино расчистување, а се работи и на санација на двата моста за што активно е вклучена и градежната оператива. Ќе ...
| | веќе видена | слични

-Стигна во наше село. Да стигнав одговори премиерот Никола Груевски -Добро ни дојде мајкин мој му посака на премиерот една повозрасна жителка на селото Доброште. Вака премиерот Никола Груевски беше пречекан во тетовските села Доброште и Порој. Во овие две населени места Претседателот на Владата изврши увид во градежните работи за санација на штетите од големите поплави кои го зафатија овој регион на почетокот на август. Прво на агендата беше селото Порој. Овде интензивно се расчистува коритото на Поројска река која во невремето го имаше затрупано мостот кој го поврзува ова село со Тетово. Поради големото оштетување активностите ќе продолжат во наредните 2-3 месеци. Груевски на жителите им укажа дека без оглед на временските прилики работата на терен ќе се одвива согласно предвидената динамика. Претставниците на месната заедница се интересираа за чистењето на коритото на реката, а Премиерот им одговори дека активно се работи на тоа. Потоа Груевски го посети и селото Доброште и тука интензивно се работи на ...
| | веќе видена | слични

Останато

Со состојбата во Република Македонија е загрижувачка. Имаме политичко уназадување, правен хаос, девастирана и упропастена економија, здравствен систем кој не ...
сите 153 | | | веќе видена

Екс министерот за транспорт и врски, Миле Јанакиески и екс секретарот на Владата, Кирил Божиновски денеска во раните утрински часови се најдоа зад решетки. ...
сите 148 | | | веќе видена

„Зоран Заев и Оливер Спасовски знаеја дека Никола Груевски не е во партискиот штаб на ВМРО-ДПМНЕ, но одлучија да претресуваат и заплашуваат партиски членови и ...
сите 160 | | | веќе видена

Кривичниот совет на Основен суд Скопје 1 на денешната јавна седница ги одби жалбите на одбраната и ги потврди решенијата на судијата на претходна постапка за ...
сите 301 | | | веќе видена

Сопругата на Претседателот на Република Македонија, г-ѓа Маја Иванова присуствуваше на приемот што во Париз го приреди првата дама на Франција, г-ѓа Брижит ...
сите 175 | | | веќе видена

Кризниот штаб против промена на Уставот, распуштање на Собранието и распишување избори „Македонија-блокира“ и Координативното тело на дијаспората во Европа ...
сите 91 | | | веќе видена

Министерството за правда ја почна постапката за екстрадиција на бегалецот Никола Груевски од Унгарија во Македонија. Премиерот Зоран Заев изрази уверување дека ...
сите 112 | | | веќе видена

Веднаш штом Судот го донесе решението за меѓународна потерница, МВР ја распиша и го извести Интерпол, соопшти министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски ...
сите 29 | | | веќе видена

Пратениците од Беса на Билал Касами бараат одговорност од надлежните институции за бегството на поранешниот премиер Никола Груевски во Унгарија, како и одговор ...
сите 313 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Груевски: Штетите од поплавите во тетовско ќе бидат целосно санирани

Од:
До кого (е-маил):
Порака: