Груевски: Штетите од поплавите во тетовско ќе бидат целосно санирани

3 копии

Премиерот Никола Груевски денеска во рамки на посетата на тетовскиот регион оствари средба со жителите на Доброште и изврши увид во градежните работи што се преземаат во насока на санирање на штетите од поплавите со кои беше зафатено и ова населено место. Груевски истакна дека институциите ќе продолжат да се ангажираат и во наредниот период се до целосно санирање на состојбите. Жителите на Доброште со изразија благодарност до премиерот за неговата посета и, како што рекоа, неговиот ангажман за помош во санирање на состојбите по поплавите. Претходно премиерот Груевски го посети и населеното место Порој каде што изврши увид во работите поврзани со санирањето на состојбите од поплавите и имаше средба со месното население, а постави и камен-темелник за изградба на локален пат во Непроштено.
| | веќе видена | слични
10 копии

На подрачјата на тетовскиот регион кои беа зафатени со поплавите се врши дезинфекција на локалните улици. Акцијата започна вчера во вечерните часови и ќе се спроведува и во текот на денешниот ден, во периодот од 23 часот до 6 часот наутро. Станува збор за организирана интердисциплинарна акција во која се вклучени повеќе надлежни институции, меѓу кои Министерството за здравство, Армијата на Република Македонија, локалната самоуправа преку јавното комунално претпријатие и Министерството за внатрешни работи во делот на логистичката поддршка. Министерството за здравство денеска информира дека во моментот во подрачјата кои беа зафатени од поплавите нема опасност од контаминација и ширење заразни заболувања и оти дезинфекцијата се спроведува превентивно, според препораките од експертите од областа на хигиената и епидемиологијата. - Со оваа акција се заокружуваат активностите за расчистување на подрачјата зафатени од поплавите и навремена реакција и спречување на појавата на можни последици од истите, се наведува ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Започна дезинфекција на регионите во Тетово кои беа зафатени од поплавите. Во продолжение интегрално соопштение од Министерството за здравство на Република Македонија. Информираме дека почнувајќи од вчера во вечерните часови, во подрачјата на тетовскиот регион, зафатени со поплавите, се врши дезинфекција на локалните улици. Станува збор за организирана интердисциплинарна акција во која се вклучени повеќе надлежни институции, меѓу кои: Министерството за здравство, Армијата на Република Македонија, локалната самоуправа преку јавното комунално претпријатие, како и Министерството за внатрешни работи во делот на логистичка поддршка. Во моментот, во подрачјата кои беа зафатени од поплавите нема опасност од контаминација и ширење заразни заболувања, а акцијата за дезинфекција се спроведува превентивно, според препораките од експертите од областа на хигиената и епидемиологијата. Со оваа акција се заокружуваат активностите за расчистување на подрачјата зафатени од поплавите и навремена реакција и спречување на ...
| | веќе видена | слични

Акцијата започна вчера во вечерните часови и ќе се спроведува и во текот на денешниот ден, во периодот од 23 часот до 6 часот наутро. Станува збор за организирана интердисциплинарна акција во која се вклучени повеќе надлежни институции, меѓу кои Министерството за здравство, Армијата на Република Македонија, локалната самоуправа преку јавното комунално претпријатие и Министерството за внатрешни работи во делот на логистичката поддршка. Министерството за здравство денеска информира дека во моментот во подрачјата кои беа зафатени од поплавите нема опасност од контаминација и ширење заразни заболувања и оти дезинфекцијата се спроведува превентивно, според препораките од експертите од областа на хигиената и епидемиологијата. - Со оваа акција се заокружуваат активностите за расчистување на подрачјата зафатени од поплавите и навремена реакција и спречување на појавата на можни последици од истите, се наведува во соопштението од Минисетрството за здравство. /МИА
| | веќе видена | слични
5 копии

Почнувајќи од вчера во вечерните часови, се врши дезинфекција на локалните улици во подрачјата на тетовскиот регион, зафатени со поплавите.Во акцијата се вклучени Министерството за здравство, Армијата на Република Македонија, локалната самоуправа преку јавното комунално претпријатие, како и Министерството за внатрешни работи во делот на логистичка поддршка.„Во моментот, во подрачјата кои беа зафатени од поплавите нема опасност од контаминација и ширење заразни заболувања, а акцијата за дезинфекција се спроведува превентивно, според препораките од експертите од областа на хигиената и епидемиологијата. Со оваа акција се заокружуваат активностите за расчистување на подрачјата зафатени од поплавите и навремена реакција и спречување на појавата на можни последици од истите“, наведува Министерството во своето соопштение.Акцијата за дезинфекција ќе се спроведува и ноќеска од 23 часот навечер до 6 часот наутро.
| | веќе видена | слични

Премиерот Никола Груевски денеска го посети селото Порој во општина Теарце каде направи увид во санацијата на оштетените објекти од невремето што на почетокот на август го зафати овој крај. Тој укажа дека без оглед на временските прилики планираните активности за санација ќе продолжат согласно предвидената динамика. Жителите изразија благодарност до Владата за навремената реакција и потенцираа дека без брзата интервенција од страна на надлежните институции тешко би се санирале последиците од невремето. Поради големото оштетување се очекува градежните активности да продолжат во следните два до три месеца. Се расчистува коритото на Поројска Река, која во невремето го имаше затрупано мостот кој го поврзува Порој со Тетово. Груевски оствари средба и со жителите на месната заедница на Порој кои се интересираа за чистење на коритото на реката. Премиерот истакна дека во моментот активно се работи на нејзино расчистување, а се работи и на санација на двата моста за што активно е вклучена и градежната оператива. Ќе ...
| | веќе видена | слични

-Стигна во наше село. Да стигнав одговори премиерот Никола Груевски -Добро ни дојде мајкин мој му посака на премиерот една повозрасна жителка на селото Доброште. Вака премиерот Никола Груевски беше пречекан во тетовските села Доброште и Порој. Во овие две населени места Претседателот на Владата изврши увид во градежните работи за санација на штетите од големите поплави кои го зафатија овој регион на почетокот на август. Прво на агендата беше селото Порој. Овде интензивно се расчистува коритото на Поројска река која во невремето го имаше затрупано мостот кој го поврзува ова село со Тетово. Поради големото оштетување активностите ќе продолжат во наредните 2-3 месеци. Груевски на жителите им укажа дека без оглед на временските прилики работата на терен ќе се одвива согласно предвидената динамика. Претставниците на месната заедница се интересираа за чистењето на коритото на реката, а Премиерот им одговори дека активно се работи на тоа. Потоа Груевски го посети и селото Доброште и тука интензивно се работи на ...
| | веќе видена | слични

Останато

Францускиот претседател Емануел Макрон преку видео порака им се обрати на македонските граѓани во пресрет на референдумот. Во неа тој вели дека договорот со ...
сите 68 | | | веќе видена

Една недела пред референдумот, директорот на УБК Горан Николовски во отвореното Студио 1 вели дека не постои директна закана врз безбедноста на Р. Македонија.- ...
сите 108 | | | веќе видена

„Отсекогаш сум се залагал за решение кое нема да задира во идендитетот , националните интереси и уставни промени. Прашањето за името и индентитетот е постаро и ...
сите 76 | | | веќе видена

„За мене е неверојатно што сум тука. Имам 80 години и уште продолжувам да работам. За мене е важна работата, со неа живеам во многу животи”, рече филмската ...
сите 100 | | | веќе видена

Шефот на пратеничката група на Демократскиот сојуз на Косово (ЛДК) Авдулах Хоти смета дека дијалогот со Србија можат да го водат единствено претставителни и ...
сите 158 | | | веќе видена

Управата за заштита на културно наследство (УЗКН) ќе побара црквата „Света Богородица“ во кумановското село Матејче да биде прогласена за културно наследство ...
сите 50 | | | веќе видена

Во Македонија за неколку дена пристигнуваат две слоници. Војо Иванов зоо неговател вели дека станува збор за две слоници, едната има 40, другата 50 години, ...
сите 33 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Груевски: Штетите од поплавите во тетовско ќе бидат целосно санирани

Од:
До кого (е-маил):
Порака: