Девојката на Перо вели дека е невина

Следното судско рочиште против Македонката со австралиски пасош, која е обвинета за уцена на амбасадорот во Австралија, ќе се одржи во март. Триесет и седумгодишната Лидија Думбалоска, која е обвинета за уцена на македонскиот амбасадор во Австралија, Перо Стојановски, вчераутро во судот во Канбера се изјаснила како невина, известија австралиските медиуми. Думбалоска, поранешна љубовница на Стојановски, е обвинета дека во декември лани провалила во резиденцијата на македонската амбасада и го украла лаптопот на Стојановски, актовка и хотелски сметки, а потоа барала 150.000 долари и 40.000 евра за да не објави доверливи информации поврзани со амбасадорската работа, но и со приватниот живот на поранешниот министер за образование. Судијката во случајот, Марија Дуган, го одложила сослушувањето за март и ја продолжила кауцијата на Думбалоска од 10.000 австралиски долари, која таа ја даде на 2 јануари, кога излезе од притвор. Беше пуштена да се брани од слобода под услов да не контактира со Стојановски, ...
| | веќе видена | слични

Љубовницата на македонскиот амбасадор во Австралија, Лидија Думбалоска, пред судот во Канбера изјави дека не е виновна за уценување на македонскиот дипломат. Думбалоска, како што пренесуваат австралиските весници, во своето кратко појавување вчера пред судот изјавила дека не е виновна по ниту едно обвинение поднесено против неа. Таа е обвинета за провала, кражба, уценување и изнуда од Стојановски. Думбалоска е уапсена за провала во резиденцијата на македонскиот амбасадор на 27 декември минатата година и за кражба на неговиот лаптоп, за што потоа од Стојановски барала 150.000 австралиски долари и 40.000 евра. Австралискиот весник „Канбера морнинг“ вчера објави дека Стојановски на истрагата и' изјавил дека лаптопот содржи чувствителни информации поврзани со неговата работа во македонската амбасада, иако од македонското МНР тврдеа сосема обратно. По обелоденувањето на кражбата и скандалот во Австралија, МНР излезе со став дека „лаптопот на амбасадорот бил приватен и целиот настан го засега само неговиот ...
| | веќе видена | слични

Поранешната девојка на актуелниот македонски амбасадор во Австралија вчера се изјасни за невина во врска со сите обвиненија за кои ја сомничи австралиската полиција Лидија Думбалоска, како што пишуваат австралиските весници, во краткото излагање пред судот во Канбера го отфрлила и обвинувањето за уцена на поранешниот љубовник, амбасадорот Перо Стојановски. Триесет и седумгодишната Македонка со австралиско државјанство, покрај за ова, е осомничена и за грабеж, провала и користење лични податоци за да му наштети на амбасадорот. Според полицијата, таа на 27 декември упаднала во амбасадорската резиденција и освен лаптопот, украла и неколку предмети, меѓу кои и торбата за компјутерот, компјутерскиот модем и СИМ-картички за мобилни телефони. Потоа од амбасадорот барала 150 илјади австралиски долари и 40 илјади евра за да му го врати лаптопот. Весникот „Канбера тајмс“ наведува и дека Стојановски на истражните органи им рекол дека во украдениот компјутер имало чувствителни информации поврзани со неговата работа во ...
| | веќе видена | слични

Останато

18 ноември 2018 Почитувани, Миле Јанакиески и Кирил Божиновски се жртви на политичкиот прогон и терор, но и одмазда, во контекст на покривањето на грешките на ...
сите 408 | | | веќе видена

Под влијание на потопол влажен бран утре и во среда ќе биде облачно со врнежи претежно од дожд. Во западните делови се очекуваат обилни врнежи (локално над 40 ...
сите 270 | | | веќе видена

На синоќешниот говор во Гостивар, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ , Христијан Мицкоски го обвини премиерот Зоран Заев дека води политички терор против опозицијата. Тој ...
сите 267 | | | веќе видена

По бегството на поранешниот премиер Никола Груевски само со лична карта, власта ќе бара начин на обвинетите, освен пасошот да им биде одземен и овој документ, ...
сите 226 | | | веќе видена

Предлог Буџетот за 2019 година изготвен од Владата предводена од СДСМ, обезбедува раст на платите во сите сектори. Со Буџетот за 2019 година предвидено е ...
сите 255 | | | веќе видена

Во недостаток на официјални информации од македонските, но и од унгарските власти, регионалните и европските медиуми продолжуваат со шпекулации за бегалецот ...
сите 377 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Девојката на Перо вели дека е невина

Од:
До кого (е-маил):
Порака: