Реал Мадрид и Јувентус во борба за европскиот фудбалски трон


Вечерва во Кардиф ќе се игра големото финале од Лигата на шампионите помеѓу Реал Мадрид и Јувентус. Од вечерашниот исход на натпреварот Македонија ќе го дознае вториот гостин, а Манчестер својот противник на УЕФА Суперкупот кој во август ќе се одигра во Скопје. Реал Мадрид ќе се обиде да стане првиот тим кој ја одбранил големата круна во Лигата на шампионите, Јувентус атакува на нов трофеј од елитното натпреварување и тројна титула оваа сезона со која би го повторил успехот на Интер. Шпанскиот шампион е најтрофејниот тим кога станува збор за европските шампионски титули. Дури 11 пати седнал на највисокиот престол, пет од нив откако натпреварувањето го добива форматот како Лига на шампиони. Завршивме напорна работа во текот на целата сезона, ја освоивме Примера и дојдовме до ова финале. Најважно е што сите сме подготвени. Во фудбалот треба да дадете се од себе. Сум загубил многу натпревари па знам дека можно е да загубиме. Истото е и за Јувентус. Ние ќе ја играме нашата игра, знаеме дека играме против голем ...
| | веќе видена | слични

Тимот на Јувентус пропушти уште една шанса да дојде до врвот во Европа, откако минатата седмица во финалето на Лигата на шампионите загуби од Реал Мадрид со 4-1. Ова за „бјанконерите“ беше седми пораз во финалните средби во ова натпреварување, но дефанзивецот Џорџо Кјелини најде и нешто позитивно во истиот. Имено тој смета дека негативниот резултат ќе им помогне и ќе ги направи посилни. -Единствената работа за која жалиме е што не игравме како Јувентус. Тоа не беше ниту во првото полувреме, ниту по паузата. Ќе го употребиме тоа искуство за во иднина, зошто сите сакаме да играме повторно на натпревари како во Кардиф. Сакаме тоа да го направиме што поскоро како наредната година, -истакнал Кјелини.
| | веќе видена | слични

Реал Мадрид освои две европски титули по ред под водство на Зинедин Зидан, но некогашниот тренер Џон Тошак смета дека неговата генерација на „кралскиот клуб“ била подобра од актуелната. Поранешниот македонски селектор вели дека неговиот тим морал да се соочи со противник каков што бил Милан предводен од Ариго Саки. – Тешко е да се прават споредби, но според мене јас располагав со подобра екипа. Проблем беше што тогаш Милан со Ван Бастен, Гулит и Рајкард беше уште подобар тим, но сепак тешко е да се споредува бидејќи се важни и ривалите против кои играте, – смета Тошак кој зборува за генерацијата од сезоната 1989/90. Велшанецот ги коментирал и судиските грешки на дуелот меѓу Реал и Баерн Минхен, кои одеа во прилог на шпанската екипа. – За да ја освоиш Лигата на шампионите, речиси секогаш има еден натпревар на кој ти е потребна многу среќа. За Реал сезонава тоа беше дуелот со Баерн. Сепак Зидан му донесе двојна титула на клубот и мора да кажам дека направи повеќе од што го очекував, – посочува Тошак.
| | веќе видена | слични

УЕФА ја објави листата на најдобри екипи според коефициентот. Реал Мадрид веќе четврта година по ред е убедливо прв. Од екипите од Македонија само Вардар е меѓу првите 300 во Европа, односно на долната 255-тта позиција. Шпанија е убедлива кај репрезентациите додека Македонија со коефициент од 5,6 е на 42 место од вкупно 54 селекции. Албанија е 37-ма. Инаку, позициите се одредуваат според коефициентите на федерациите за сезоните 2012/2013 и 2016/2017.
| | веќе видена | слични

Верувале или не, Сандерленд беше на последното место во Премиер лигата во сезоната зад нас, а заработи повеќе пари од Реал Мадрид за одбрана на титулата во Лигата на шампионите! “Црните мачки” добија 107 милиони евра (93,5 милиони фунти), а “кралевите” 91 милиони евра (80 милиони фунти) за подвиг што не го направил ниту еден клуб во историјата на европскиот фудбал.
| | веќе видена | слични

Зинедин Зидан ќе потпише нов договор со Реал Мадрид, пренесуваат мадридските медиуми. Според пишувањата на „АС“, Зинедин Зидан ќе потпише нов договор со Реал до јуни 2020. година. Популарниот Зизу влезе во историјата на Реал откако освои две титули во Лигата на шампионите и една титула во Примера за само 17 месеци кариера. Зидан од јануари 2016. година Реал го предводел на 87 натпревари, има скор од 65 победи, 15 ремија и само седум порази. Истовремено, истиот извор наведува дека Зидан по потписот на новиот договор ќе го спроведе и планот за следната сезона, а тоа е враќањето на Хесус Ваљехо и Маркос Љоренте од позајмици и притоа нивно вклучување во првиот тим, доаѓањето на Тео Ернандес, но и на Килијан Мбапе за кој е подготвен да го сруши светскиот рекорд. Наводно, Зидан го сака овој квартет засилувања за напад на сите трофеи следната сезона, а со оглед на успехот кој го има, Перез ќе му ги исполни сите барања.
| | веќе видена | слични
2 копии

Зинедин Зидан направи неверојатен подвиг во Реал Мадрид во своите први 18 месеци како прв шеф на стручниот штаб, бидејќи во споменатиот период успеа на двапати да ја освои Лигата на шампионите и еднаш шпанската Примера. Зидан со својата напорна работа и смирен став успеа да ги замолкне сите критичари кои му предвидуваа кратка тренерка кариера на „Сантијаго Бернабеу“, па не само тоа, успеа да си обезбеди и голем кредибилитет кај Флорентино Перез кој обично е познат по тоа што нема воопшто трпение со тренерите. Работата на Зидан станува уште поимпресивна ако е знае во каква состојба го наследи тимот од Рафаел Бенитез, па несомнено е дека токму францускиот стручњак е најзаслужен за сите големи успеси кои ги остварија „кралевите“ во последната година и половина. Зизу по крајот на финалето во Кардиф посочи дека не постои никаков сомнеж за неговата иднина, а сега мадридска „Марка“ ни открива која била првата и јасна петиција која ја доставил до Флорентино по одбрарната на титулата во Лигата на шампионите. Зидан ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Раул Гонзалез Бланко, легендарниот напаѓач на Реал Мадрид, смета дека составот кој го скрои Зинедин Зидан е најдобриот во историјата на овој клуб. „Кралевите“ пред неколку дена за првпат во историјата на Лигата на шампионите успеаја да ја одбраната титулата во ова натпреварување, откако во Кардиф со 4-1 славеа над италијанскиот шампион, Јувентус. – Најпрво сакам да му честитам на Зидан за начинот кој го состави овој тим. Тој мора да продолжи да работи во овој клуб за навивачите да гледаат уште посилен Реал. Мислам дека овој состав е најдобриот во историјата на Реал Мадрид, а најзаслужен за тоа токму Зидан – истакна Шпанецот. Раул скоро цела кариера ја мина во „кралскиот“ клуб, односно 16 години во кои одигра 550 натпревари, постигнувајќи 228 гола. Во 2010 година замина во редовите на Шалке 04, а потоа го носеше дресот на Ал Саад од Катар и Њујорк Космос од МЛС лигата.
| | веќе видена | слични
2 копии

Синот на легендата на македонската кошарка Врбица Стефанов, 12-годишниот Рубин, ќе настапи во дресот на Реал Мадрид на силен турнир, чиј организатор е токму „кралскиот“ тим, објави Спортмедиа . Кошаркарот на МЗТ Скопје е еден од најмладите играчи во историјата на македонската кошарка кој добил покана од кошаркарскиот гигант Реал Мадрид да настапи на турнирот кој се одржува 20 години. Синот на Врба игра на позицијата плејмејкер, а во многу потези потсетува на својот татко. Кога ќе тргне кон кошот, Рубин делува незадржливо за своите врсници.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека го одобрил испраќањето на уште 1.500 војници на Блискиот Исток, објави ФТВ. Во обраќањето пред Белата куќа ...
сите 173 | | | веќе видена

Лидерот на десничарската партија и досегашен вицеканцелар, Хајнц Кристијан Штрахе поднел тужба против три лица, откако падна во замка со снимениот разговор на ...
сите 211 | | | веќе видена

Новоизбраниот претседател Стево Пендаровски, неговата сопруга и синот се уште живеат во станот во скопската населба Автокоманда, бидејќи „Вила Македонија“ не е ...
сите 231 | | | веќе видена

Германската канцеларка Ангела Меркел минатиот месец на самитот на ЕУ во Романија имала средби со неколкумина челници на Унијата кои се обидувале да ја ...
сите 74 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Реал Мадрид и Јувентус во борба за европскиот фудбалски трон

Од:
До кого (е-маил):
Порака: