Град Скопје покровител на деветото издание на „вечери на женски права“


И оваа година, со голем број на проекции, изложби и дебати ќе се одржи деветтото издание на манифестацијата „Вечери на Женски права". Вечерите на женски права се културна алтернатива во одбележувањето на 8 Март, како еден од најсветлите датуми во историјата на правата за жените и родовата еднаквост. Големиот број на настани во рамки на овогодишното издание на „Вечери на Женски права" ќе се одржуваат во Младинскиот културен центар и истите ќе започнат во 20 часот во кино Фросина со отворање на изложбата „Признаените vs. невидливите жени“. Во рамки на манифестацијата ќе биде прикажана проекција на шпанскиот документарен филм „Граници и ветувања“ (возраст 12+), по што ќе следуваат разговори со Ана Јовковска и нејзините соговорници на тема „Сега е моментот – сите за родова еднаквост!“. Активностите од „Вечерите на Женски права" ќе продолжат од 26 до 31 мај во Кинотека на Македонија, каде ќе бидат прикажани проекции на повеќе документарни филмови. Целата програма на деветтото издание на „Вечери на Женски ...
| | веќе видена | слични
8 копии

Вчера /08.03.2018 година, четврток/ во Младинскиот културен центар, со голем број проекции, изложби, музички настапи и дебати се одржа деветтото издание на манифестацијата „Вечери на женски права”. Вечерите на женски права се културна алтернатива во одбележувањето на 8 Март, како еден од најсветлите датуми во историјата на правата за жените и родовата еднаквост. Присутните ги поздрави градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов, и воедно на сите жени им го честита 8 Март, Денот на борбата за женски права. „Програмата на овогодинешното издание на Вечерите на женски права изобилува со прикажување на документарни филмови од светска продукција, разговори за феминизмот, еманципацијата, женскиот активизам како и музичко дружење. За прв пат оваа година Градот Скопје поддржа продукција на документарен филм за подвизите на жените од нашите простори кој ќе биде прикажан на 29ти март. Ова секако е настан кој ни нуди можност да го почувствуваме вистинското значење на овој празник, дава можност да размислуваме на еден ...
| | веќе видена | слични
3 копии

На настанот „Жените во дигитализацијата“, министерот за информатичко општество и администрација Дамјан Манчевски, најави дека повеќе нема да прифаќа да бидам дел од ниту една конференција, дебата или панел дискусија каде нема да има најмалку една жена говорник. - „Ќе бидам искрен и ќе кажам дека се радувам и се гордеам што Меѓународниот ден на жената 8ми Март, конечно и во Македонија почна да се одбележува преку борбата за политичка, економска и социјална рамноправност помеѓу жените и мажите. Особено во сферата на информатичкото општество. Тоа што ние како поединци, како личности избрани од граѓаните, мораме да го направиме е секојдневно да дејствуваме против родовите стереотипи и да се трудиме да ги овозможиме сите потребни услови за еднакви можности за граѓаните, истакна тој.
| | веќе видена | слични

Со ова се приклучува на иницијативата на евро-комесарката за дигитална економија и општество, Марија Габриел, соопштуваат од МИОА. „Ќе бидам искрен и ќе кажам дека се радувам и се гордеам што Меѓународниот ден на жената 8ми Март, конечно и во Македонија почна да се одбележува преку  борбата за политичка, економска и социјална рамноправност помеѓу жените и мажите. Особено во сферата на информатичкото општество. Тоа што ние како поединци, како личности избрани од граѓаните, мораме да го направиме е секојдневно да дејствуваме против родовите стереотипи и да се трудиме да ги овозможиме сите потребни услови за еднакви можности за граѓаните. Како социјалдемократи се изборивме за 40% застапаност на жените во Собранието. Во програмата ветивме дека до 2020 година ќе воведеме паритет, односно најмалку 50% застапеност на жените во политиката. Се залагам за подобра застапеност на жените на високи позиции. Потврда тоа е и мојот кабинет, каде сите шест советнички се жени. Не заради тоа што се жени. Туку заради тоа што се ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Во преполната сала на кино „Фросина“ во МКЦ, по повод Меѓународниот ден на жената 8-ми Март, синоќа по деветти пат се одржаа Вечерите на женски права, годинава под мотото „Сега е моментот – сите за родова еднаквост!“На самиот почеток, публиката ја поздравија Градоначалникот на Скопје, Петре Шилегов, кој истакна дека борбата за родова рамноправност е „секојдневна битка, битка што секој од нас мора секојдневно да ја води“, и Доминика Стојаноска, раководителка на канцеларијата на Телото на Обединетите нации за родова рамноправност и зајакнување на жените (UN Women) во Скопје, која потсети дека „го одбележуваме 8-ми Март за да им оддадеме признание и поддршка на сите активисти и активистки коишто неуморно и секојдневно се борат да ја искоренат дискриминацијата, исклученоста, и неправдата“ и дека „сега е моментот за еднакви права и можности на жените и девојките и сега е моментот никој да не биде изоставен.“По проекцијата на шпанскиот документарен филм „Граници и ветувања“, своите размислувања и приказни за ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Во Младинскиот културен центар вчера со голем број проекции, изложби, музички настапи и дебати се одржа деветтото издание на манифестацијата „Вечери на женски права”. „Вечерите на женски права се културна алтернатива во одбележувањето на 8 Март, како еден од најсветлите датуми во историјата на правата за жените и родовата еднаквост“, информираат од Град Скопје. Присутните на вчерашната манифестација ги поздравил скопскиот градоначалник, Петре Шилегов, кој воедно на сите жени им го честитал 8 Март, Денот на борбата за женски права. „Програмата на годинешното издание на ‘Вечерите на женски права’ изобилува со прикажување документарни филмови од светска продукција, разговори за феминизмот, еманципацијата, женскиот активизам, како и музичко дружење. За првпат оваа година Градот Скопје поддржа продукција на документарен филм за подвизите на жените од нашите простори кој ќе биде прикажан на 29 март. Ова секако е настан кој ни нуди можност да го почувствуваме вистинското значење на овој празник, дава можност да ...
| | веќе видена | слични

Живееме во свет во кој доминираат мажите,но сега е време за родова рамноправност изјави генералниот секретар на ОН Гутерeш по повод Меѓународниот ден на жената. Во видео пораката објавена на официјалниот твитер профил на организацијата. Гутереш порачува и дека Он треба да бидат пример за родова рамноправност. По повод 8 март низ повеќе држави во светот жените протестираа за родовата нерамноправност. - Тоа ме лути што треба да протестираме и да одиме на штрајк. Верувам дека во 21 век, оваа борба треба да е зад нас. Феминистичките групи пак ги повикаа жените денеска да ги запостават домашните работи. Без чистење, без готвење, Без пеглање, без чистење на куќата, дури ни шопинг. Мажите можат да го направат тоа.
| | веќе видена | слични

Вечерите на женски права се културна алтернатива во одбележувањето на 8 Март, како еден од најсветлите датуми во историјата на правата за жените и родовата еднаквост. Присутните ги поздрави градоначалникот на Скопје, Петре Шилегов, и воедно на сите жени им го честита 8 Март, Денот на борбата за женски права. Програмата на овогодинешното издание на Вечерите на женски права, како што посочи Шилегов, изобилува со прикажување на документарни филмови од светска продукција, разговори за феминизмот, еманципацијата, женскиот активизам, како и музичко дружење. - За прв пат оваа година Градот Скопје поддржа продукција на документарен филм за подвизите на жените од нашите простори кој ќе биде прикажан на 29-ти март. Ова секако е настан кој ни нуди можност да го почувствуваме вистинското значење на овој празник, дава можност да размислуваме на еден покомплексен начин, различен од досегашниот. Културен настан кој вклучува уметност, поттикнува разни прашања и креативност и можност за размена на мислења. Одиме во правец на ...
| | веќе видена | слични

08.03.2018 Општина Кочани се обврза да ги преземе сите мерки што и стојат на располагање за подобрување на родовата еднаквост на локално ниво. Во тие рамки, градоначалникот Николчо Илијев, претпладнето ја потпиша Европската повелба за рамноправност на жените и на мажите, со што Локалната самоуправа ќе треба да ги имплементира нејзините одредби. - Еднаквоста на жените и мажите е право и придобивка на секое демократско општество. Потпишувањето на оваа Европска повелба значи дека и суштински ќе се залагаме за родова еднаквост.
| | веќе видена | слични

Премиерот Зоран Заев со сопругата денеска беше дел од маршот за родова еднаквост. – 8 Март е Меѓународен ден на жената преку кој се одбележува борбата за политичка, економска и социјална рамноправност помеѓу жените и мажите. За да го испочитуваме меѓународниот празник, поважно од подароците, треба во нашето секојдневие да дејствуваме против родова стереотипизација и да се трудиме да ги овозможиме сите услови за еднакви можности за сите граѓани, без разлика на полот. 8 Март е ден кога одбележуваме борба која непрекинато ќе трае сè до целосната родова еднаквост, стои во пораката на Заев.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Пред пратениците следната недела во Собранието ќе се најде новиот текст на законот за Јавно обвинителство, со кој Специјалното јавно обвинителство ќе се ...
сите 181 | | | веќе видена

Јавното обвинителство за организиран криминал во куса изјава за „Република“ демантира дека за специјалната јавна обвинителка Катица Јанева е издадена наредба ...
сите 225 | | | веќе видена

Откако го освои Вимблдон, најдобриот светски тенисер, Новак Ѓоковиќ, со семејството дојде на летување во Хрватска. Тој пред неколку дена стигна на Корчула, па ...
сите 244 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Град Скопје покровител на деветото издание на „вечери на женски права“

Од:
До кого (е-маил):
Порака: