Десет загинати во сообраќајна несреќа во Турција

4 копии

Во сообраќајна несреќа, која се случила во северниот дел на Турција, кога автобус се превртел а потоа се запалил, животот го загубија десет лица Во несреќата се повредени 29 патници од автобусот, од кои неколкумина се наоѓаат во критична состојба, пренесе локалната телевизија NTV. Истрагата е во тек, но сомнежите се дека возачот на автобусот заспал, по што возилото удрило во сообраќаен знак, а потоа се превртело и запалило. Минатата година во Турција биле регистрирани еден милион и 100 илјади сообраќајни несреќи, во кои загинале четири илјади патници, додека повеќе од 200 илјади биле полесно или потешко повредени.
| | веќе видена | слични

Во сообраќајна несреќа во Турција загинаа девет лица кога автобус се преврте и изгоре откако претходно удрил во сообраќаен знак. Автобусот превезувал 44 патници од Истанбул до областа Трабзон. Во инцидентот се повредени 35 луѓе, а 28 од нив се хоспитализирани. Вакви сообраќајни несреќи секојдневно се случуваат во Турција, каде постојано не се почитуваат правилата за управување на возилата. Според полициски податоци околу 4.000 лица се загинати, а повеќе од 211.000 повредени во речиси 1,1 милион сообраќајки во земјата минатата година
| | веќе видена | слични

Во сообраќајна несреќа во Северна Турција загинаа десет патници, кога автобус полн со патници, се превртел и се запалил. Во несреќата повредени се 29 патници, а неколкумина од нив се во критична состојба. Истрагата е во тек, но се сомнева дека возачот заспал, пред автобусот да удри во сообраќаен знак, по што се превртел и се запалил. Несреќите на патиштата во Турција се секојдневна појава, особено што многу возачи не ги почитуваат сообраќајните знаци. Минатата година во оваа земја биле регистрирани еден милион и 100 илјади сообраќајни несреќи во кои загинале 4.000 патници додека повеќе од 200.000 биле полесно или потешко повредени.
| | веќе видена | слични

Најмалку 10 лица загинаа кај градот Гиресун на турскиот црноморски брег откако автобусот во кој патувале излетал од патот. Според очевидци, возилото првин удрило во знак, се превртело и се запалило. Речиси сите жртви починале од здобиените изгореници бидејќи останале заглавени во автобусот. Други 20 патници се во тешка здравствена состојба, па можно е бројот на загинатите да порасне. Автобусот сообраќал на релацијата Истанбул – Трабзон и во него имало 43 патници. Медиумите јавуваат дека е можно несреќата да се случила откако возачот заспал.
| | веќе видена | слични

Останато

Територијата на нашата држава се наоѓа во поле на висок воздушен притисок (антициклон) кој условува стабилно, суво и невообичаено топло време со високи ...
сите 204 | | | веќе видена

Печатот со новото име Република Северна Македонија веќе почна да се користи во пасошите при влез или излез од државата, во согласност со спроведувањето на ...
сите 175 | | | веќе видена

Повредените и семејствата на жртвите во несреќата која се случи на 13. февруари кај село Ласкарци треба да ги обезбедат потребните документи и да ги достават ...
сите 268 | | | веќе видена

Република Македонија нема потреба од нов Зоран Заев. На граѓаните им е преку глава од понижување и обесчестување на државата, граѓаните сакаат претседател кој ...
сите 165 | | | веќе видена

Од кобната сообраќајка со автобус што се случи на 13-ти февруари, петмина и понатаму се во критична состојба. Тројца се наоѓаат во Клиничкиот центар „Мајка ...
сите 277 | | | веќе видена

Пратеникот Артан Груби и близок соработник на лидерот на ДУИ Али Ахмети, отворено ќе лобира Никола Димитров да биде консензуалниот кандидат на неговата партија ...
сите 193 | | | веќе видена

Доналд Трамп го обвини популарното комично шоу „Сабота вечер во живо“ дека е платено да ги напаѓа само републиканците и повика на одмазда и истрага откако уште ...
сите 100 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Десет загинати во сообраќајна несреќа во Турција

Од:
До кого (е-маил):
Порака: