Се урна зграда во Индија, 34 загинати

Најмалку 34 луѓе загинаа по уривање на зграда во изградба во предградие на Мумбаи. Меѓу жртвите има и жени и деца, бидејќи градежните работници со семејствата живееле на градилиштето. Инцидентот се случи во 6:30 по локално време a телата на 24 починати се досега пронајдени. Индиските медиуми пренеле дека зградата е изградена за помалку од четири месеци и дека е користен материјал од лош квалитет поради што и се урнала.
| | веќе видена | слични
2 копии

Индиската полиција денеска уапси девет лица - градежни претприемачи и полициски и општински службеници, поради противзаконската изградба на станбената зграда во Мумбај која се урна во петокот, при што загинаа 74 лица. Претставник на полицијата соопшти дека се уапсени двајца градежни претприемачи, кои се товарат дека подмитиле судуммина полициски и општински службеници, со цел да им овзможат да изградат осумкатна зграда без потребната документација. Уапсените формално ќе бидат обвинети за убиства и предизвикување смрт од невнимание. Доколку бидат прогласни за виновни, тие може да заработат и доживотни затвроски казни. Загинатите во уривањето на зградата, која во моментот на инцидентот била изградена до седмиот кат, во најголем број се работници-имигранти и членови на нивните семејства. Во становите на првите четири ката на зградата веќе биле вселени семесјтвата на градежните работници, додека на останатите три ката се уште се одвивале градежни работи.
| | веќе видена | слични

Мумбај, 6 март - Седумдесет идве лица загинаа во уривањето на зградата којашто била во изградба на периферијата на индиската финансиска престолнина Мумбаи, во западниот дел од државата, според последните податоци кои во саботата ги објави локалната полиција којашто трага по одговорните за ова нелегално градилиште. Бројот на загинатите, претежно градежни работници од Мумбаи во потрага по работа, не престанува да расте од петокот. „Бројот на мртвите засега изнесува 72-ца", изјави Сансдип Малви, портпаролот на округот Тхане во кој се случи уривањето, 35 километри од Мумбаи. Седумкатницата се урна во четвртокот навечер по локално време, според очевидците, како кула од карти, спречувајќи ги напорите на спасувачките екипи до потрагата по евентуално преживеаните под урнатините. Според локалната телевизија NDTV, меѓу загинатите најмалку 25 се деца, од 35-те семејства коишто се вселиле во недоизградената седумкатница. Во саботата од под урнатините била извлечена една жена којашто под остатоците од зградата мина ...
| | веќе видена | слични

Бројот на загинатите, претежно градежни работници од Мумбаи во потрага по работа, не престанува да расте од петокот. „Бројот на мртвите засега изнесува 72-ца", изјави Сансдип Малви, портпаролот на округот Тхане во кој се случи уривањето, 35 километри од Мумбаи. Седумкатницата се урна во четвртокот навечер по локално време, според очевидците, како кула од карти, спречувајќи ги напорите на спасувачките екипи до потрагата по евентуално преживеаните под урнатините. Според локалната телевизија NDTV, меѓу загинатите најмалку 25 се деца, од 35-те семејства коишто се вселиле во недоизградената седумкатница. Во саботата од под урнатините била извлечена една жена којашто под остатоците од зградата мина 36 часа. Со помош на булдожери во саботата спасувачките тимови продолжуваат со напорите за отстранување на урнатиот материјал и ослободување на лицата што се приклештени под осум метри високиот куп од железо и бетон. Претставникот на локалната полиција К.П. Рагуванши изјави дека неговите служби покренале ...
| | веќе видена | слични

Ова е моментот кога бебе е извлечено од под урнатините на зградата која вчера се сруши во Мумбаи при што загинаа најмалку 40 станари. Индиските спасувачки служби се задоволни што спасиле млад човечки живот ако се има предвид дека претходно од под урнатините беа извлечени телата на 17 загинати деца. Според полицијата зградата била дивоградба и спасувачките служби користеле чекани, пили и хидраулични лостови во потрагата по преживеани. И шест булдожери биле употребени во расчистувањето на урнатините. Зградата се урна вчера при што околу 50 лица се повредени, а 20 се уште се водат како исчезнати. Останува да се пребараат уште три ката од урнатата зграда, но тоа ќе биде многу тешко со оглед на тоа што паднале еден врз друг. Полицијата соопшти дека ги бара раодителите на преживеаното 10 месечно женско бебе. Претходно и четиригодишно девејче беше пронајдено живо под урнатинтие. Градежните инспектори како причина за трагедијата неведуваат дека зградата требало да има само 4 ката кои биле вселени, но потоа биле ...
| | веќе видена | слични

Бебе е извлечено од под урнатините на зградата која вчера се сруши во Мумбаи при што загинаа најмалку 40 станари. Полицијата соопшти дека ги бара родителите на преживеаното 10 месечно женско бебе. Претходно и четиригодишно девејче беше пронајдено живо под урнатините. Беа беа извлечении телата на 17 загинати деца. Според полицијата зградата била дивоградба и спасувачките служби користеле чекани, пили и хидраулични лостови во потрагата по преживеани. И шест булдожери биле употребени во расчистувањето на урнатините. Околу 50 лица се повредени, а 20 сè уште се водат како исчезнати. Останува да се пребараат уште три ката од урнатата зграда, но тоа ќе биде многу тешко со оглед на тоа што паднале еден врз друг. Градежните инспектори како причина за трагедијата наведуваат дека зградата требало да има само 4 ката кои биле вселени, но потоа биле доградени уште три. Конструкцијата се урнала кога нелегално се доградувал и осмиот кат.
| | веќе видена | слични
2 копии

Најмалку 41 лице загинаа при уривање на седумкатна зграда во изградба во предградие на индискиот град Мумбај, соопшти денеска локалната полиција. Во полициското соопштение се посочува дека меѓу загинатите има 20 мажи, 12 деца и девет жени. Полицијата очекува бројот на жртвите да се зголеми бидејќи под урнатините на зградата се уште има затрупани лица. Од под урнатините досега се извлечени најмалку 40 преживеани лица, меѓу кои се и две деца. Спасувачките екипи се уште трагаат по лица затрупани под урнатиот бетон кој формира куп висок осум метри. Поголемиот број загинати се работници-имигранти и членови на нивните семејства, кои работеле на градилиштето за околу шест долари дневно. Изградбата на зградата, која била издигната за само шест недели, не била легална, а се претпоставува дека се урнала поради лошиот градежен материјал. Становите на првите четири ката на зградата веќе биле вселени, додека на останатите три ката се уште се одвивале градежни работи. Било предвидено зградата да има осум ката. Во ноември ...
| | веќе видена | слични

Најмалку 45 лицa, меѓу кои 12 деца, загинаа пo уривање на седумкатна зграда во изградба во предградие на индискиот град Мумбаи , соопшти денеска локалната полиција. Од под урнатините досега се извлечени најмалку 50 преживеани лица. Спасувачките екипи сè уште трагаат по лица затрупани под урнатиот бетон кој формира куп, висок осум метри. Поголемиот број загинати се работници-имигранти и членови на нивните семејства, кои работеле на градилиштето за шест долари дневно. Изградбата на зградата, која била издигната за само шест недели, не била легална, а се претпоставува дека се урнала поради лошиот градежен материјал. Становите на првите четири ката на зградата веќе биле вселени, додека на останатите три ката сè уште се одвивале градежни работи. Било предвидено зградата да има осум ката. Во ноември 2010 година загинаа 69 лица, а 80 беа повредени при уривање на зграда во изградба во Њу Делхи. Подготви: С.Т.И
| | веќе видена | слични

Најмалку 41 лице загина при уривање на зграда во изградба во предградеи на Мумбај. Меѓу загинатите има 20 мажи, 12 деца и девет жени. Од под урнатините досега се спасени 50 лица, меѓу кои и две деца. Седумкатната зграда се урна синоќа, а спасувачките екипи се уште трагаат по луѓето кои се затрупани под урнатиот бетон висок осум метри. Поголемиот број загинати се работници и членови на нивните семејства кои работеле на градилиштето за околу шест долари дневно. Изградбата на зградата не била легална, а се претпоставува дека се урнала поради лошиот градежен материјал. Во ноември 2010 година 69 загинаа, а 80 беа повредени при уривање на зграда во изградба во Њу Делхи.
| | веќе видена | слични

Останато

Богојавленските чествувања во Охрид продолжија и денеска на Соборот на Свети Јовен Крстител, со капењето на рибарите во Охридското Езеро како продолжение на ...
сите 262 | | | веќе видена

-Спојувајќи ги религијата и хуманоста, тие денеска инспирираа голем број на кавадарчани да се вклучат во хуманитарната акција за помош на Малкиќ,  на која и е ...
сите 155 | | | веќе видена

Одговорност за шверцескиот начин на кој СДСМ го објави Законот за двојазичност мора да има. Законот за двојазичност е штетен и ќе има несогледливи последици по ...
сите 383 | | | веќе видена

„Доколку (претседателот на Грција) Прокопис Павлопулос го потпише Преспанскиот договор кој не е потпишан од претседателот (на пјРМ) ќе учествува во уставно ...
сите 81 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Се урна зграда во Индија, 34 загинати

Од:
До кого (е-маил):
Порака: