Деветгодишно дете „омекна” политичари и укина стогодишна забрана

3 копии

Деветгодишно дете од градот Севернас, во американската сојузна држава Колорадо, успеа да го „омекне“ градскиот совет и тој укина речиси стогодишна забрана за мавање со снежни топки. Дејн Бест објасни дека им се обратил на градските власти за да ги убеди да се вразумат и да го сменат законот, јавија локалните медиуми. – Денешните деца мора да имаат добра причина за да излезат и да играат надвор, рече Бест на состанокот на градскиот совет. – Истражувањата велат дека недостигот на игри на отворено доведува до дебелина, АДХД (синдром на недостаток на внимание и хиперактивност), анксиозност и депресија, истакна деветгодишникот објаснувајќи дека „сака да фрла снежни топки без да го прекрши законот“. Речиси стогодишната забрана за фрлање камења или проектили, која, за жал, се однесувала и на снежни топки во градот од 4.000 жители, е застарена и значи дека секое дете што фрла снежна топка го крши законот. – Децата на Северанс само сакаат да имаат право да се маваат со снежни топки како и сите други деца во светот, ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Тајландската хунта ја укина забраната за политичка кампања пред изборите во 2019 година, пренесува РТ. Овој потег доаѓа повеќе од четири години по забраната наметната по последниот државен удар во кралството.Еден од првите потези на војската по преземањето на власта во мај 2014 година беше да се забрани политичка активност од сите видови. Забраната официјално беше укината денес, поради што Изборната комисија го потврди датумот за избори за 24 февруари.„Политичките партии треба да бидат во можност да се борат да ги претстават своите политики. Хунтата одлучи да ги измени или укине законите кои би можеле да ги спречат кампањите пред изборите “, се вели во наредбата потпишана од водачот на хунтата, Прајут Чан-О-Ча.извор: Makfax
| | веќе видена | слични

Останато

– На основа на работни групи ќе се разгледаат сите модалитети како да се имплементира препораката на Венецијанската комисија за Законот за употреба на ...
сите 322 | | | веќе видена

Петте илјади амандмани на ДУИ за Изборниот законик дојдоа само како шлаг на тортата наречена коалициски недоразбирања меѓу владините партнери. Претходно ...
сите 411 | | | веќе видена

Пронајдени се телата на уште шест жртви од ерупцијата на вулканот на Белиот остров во Нов Зеланд. Специјалните единици на војската поминале четири часа на ...
сите 128 | | | веќе видена

Јавното обвинителство мора да отвори сериозна истрага во која што ќе ја утврди одговорноста на Министерот за здравство Венко Филипче во скандалот со ...
сите 125 | | | веќе видена

Деветте нови аудио снимки со разговори поврзани со случајот „Peкет“ отворија нови дилеми, а особено внимение предизвика тврдењето дека во торбата има ГПС. ...
сите 177 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Деветгодишно дете „омекна” политичари и укина стогодишна забрана

Од:
До кого (е-маил):
Порака: