Пандев промовиран со „19“ на Галата


2 копии

Финализирајќи со комплетниот трансфер Галатасарај попладнево официјално го промовираше Горан Пандев во својот дрес, и нормално за него веќе препознатливата „19“! „Дојдов во Галатасарај затоа што сум желен за нови титули. Досега сум ја почувствувал моќта на големите градски дерби дуели Рома – Лацио и Интер – Милан, а сега сакам да бидам дел и од еден од најпрепознатливите ривалитети на Стариот континент меѓу Галатсарај и Фенербахче“ – истакна меѓу другото Пандев на денешната презентација пред турските медиуми.
| | веќе видена | слични

Пандев ќе настапи за Галатасарај против Фенербахче, во еден од мечевите со најголем ривалитет во Европа, а учесници на дерби-дуели можат да бидат и Аврамовски (Ц. Звезда), Адеми (Динамо), Велкоски, Митревски (Сараево), Шиков (Австрија), Наумовски (Левски), Стјепановиќ (Висла) и Ибраими (Марибор) Галатасарај и Фенарбахче меѓусебе играат од 1909 година ФУДБАЛСКИ ДЕРБИ-ДУЕЛИ НИЗ ЕВРОПА ЕСЕНВА Како ретко кога повеќе македонски фудбалери есенва ќе бидат дел од возбудливи дерби-натпревари со долга традиција помеѓу лути ривали во Европа, откако неколку од нив годинава ја сменија клупската средина, особено во неодамна завршениот летен преоден рок. Горан Пандев ќе настапи за турски Галатасарај против Фенербахче, во дуелот што е познат и како интерконтинентално дерби бидејќи Галатасарај доаѓа од европскиот дел, а Фенербахче од азискиот дел на Истанбул. Тоа со сигурност е еден од мечевите со најголем ривалитет на Стариот континент, кој е проследен и со силна нетрпеливост помеѓу навивачите. Ова ќе биде и трето ...
| | веќе видена | слични

Горан Пандев вели дека главна причина за неговиот трансфер во Галатасарај е тренерот на турскиот тим, Чезаре Прандели. Македонскиот фудбалер вели дека не можел да ја одбие поканата од поранешниот селектор на Италија, Пандев е среќен што е во Галатасарај и цели кон освојување на сите можни титули. „Прандели навистина сакаше да дојдам тука. Па не можам а да не сум среќен што дојдов" - изјави Пандев на прес конференцијата на која беше претставен како ново засилување на Галатасарај. „Задоволство е да се игра за овој клуб. Откако пристигнав тука имам одлично чувство. Дојдов во тим со победнички менталитет, што е многу важно". „Го знам Мислера со кого играв во Лацио, го знам и Снајдер кој ми беше соиграч во Интер". „Тука сум со специфична цел, да освојвам се што е возможно". Пандев на грбот ќе го носи неговиот омилен број 19. Фудбал
| | веќе видена | слични

Тренерот на Галатасарај, Чезаре Прандели, во мегаинтервјуто во денешниот број на турскиот весник „Хуриет“ изрази задоволство од трите засилувања во последниот ден од летниот преоден рок, меѓу кои и Горан Пандев. - Пандев е вистински шампион. Секогаш игра во тимови што се борат за титулата. Не се двоумев. Игра зад напаѓачот, но не го зедов за да биде алтернатива на Џемаили и на Мело. Ќе ги унапреди и да играат заедно, - го објасни Италијанецот своето инсистирање кај клупскиот претседател Унал Ајсал да го доведе најдобриот македонски фудбалер од Наполи. Прандели вели дека составот е комплетиран со доведувањето на Пандев, на Блерим Џемаили и на Тарик Чамдал. - Тие сакаа да дојдат во Галатасарај. Покрај тоа, сите фудбалери што ги прашавме за нив имаа само пофални зборови за тројцата. Тоа ми беше важно, - додава човекот што ја водеше Италија на мундијалот во Бразил, по што ја прифати понудата од турскиот гигант.
| | веќе видена | слични

Бев одушевен што Чезаре Прандели ме сака во тимот и тоа беше основната причина што ја прифатив понудата на Галатасарај- вели нашиот Горан Пандев во првото интервју за Турските медиуми. 31 годишниот струмичанец смета дека нема да има проблеми во адаптацијата бидејќи ги знае Прандели, Муслера со кого играше во Лацио и Снајдер од освојувањето на Европската титула во Интер. За мене е чест што ќе играм во Галатасарај и сега само сакам да освојувам титули.
| | веќе видена | слични

Македонскиот интернационалец покажа што знае и умее. Македонскиот интернационалец Горан Пандев, кој премина во редовите на турскиот гигант Галатасарај заедно со швајцарецот со потекло од Тетово, Блерим Џемаили во пакет од италијанскиот калчолигаш Наполи, уште во првата фаза се докажува во својот нов тим. Имено, Горан Пандев на денешниот тренинг постигна четири погодоци за Галатасарај на тренинг меч, од кои еден навистина се издвојува посебно ( 04,15 во временскиот исечок од видеото ) каде го лобуваше голманот на Галата на мајсторски начин. Во видео прилогот не се забележува баш најдобро дали на голот е првиот чувар на мрежата на турскиот гигант, уругвајскиот репрезентативец Фернандо Муслера, или пак Ерај Исчан. Претпоставуваме дека е Исчан. Фото-вест: Galatasaray (Facebook)
| | веќе видена | слични

НАЈДОБРИОТ МАКЕДОНСКИ ФУДБАЛЕР ЗА ПРВПАТ ЈА ОБЛЕЧЕ 19-КАТА НА ГАЛАТАСАРАЈ Горан Пандев за првпат го облече дресот на својот нов клуб Галатасарај на официјалната промоција и во новата сезона ќе го носи бројот 19 на грбот. Во интервју за клупската телевизија, најдобриот македонски фудбалер откри кои биле причините да ја прифати понудата токму на 19-кратниот турски првак. - Мило ми е што дојдов овдека. Моите први импресии се позитивни. Овдека начекав некои стари пријатели, како Муслера, кој ми беше соиграч во Лацио, и Снајдер, со кој освоив се што можеше да се освои во Интер. Сепак, она што беше клучно за моето доаѓање е повикот од Чезаре Прандели. Тој е голем тренер, со кој имав многу дуели во Италија. Мислам дека овдека ќе имаме добра заедничка работа - рече Пандев. Тој додаде дека дресот со број 19 има посебно значење за него. - Тоа е среќен и важен број за мене. Со него ги освоив сите трофеи и затоа го избрав. Сега е време да се освојуваат титули со Галатасарај. Тоа е добро познат клуб низ цела Европа. ...
| | веќе видена | слични

Новото засилување на Галатасарај, Горан Пандев даде прес-конференција во Истанбул по преминувањето во турскиот гигант. Веќе поранешниот фудбалер на Наполи изјави дека ја прифатил понудата на “Џим бом” поради тренерот Чезаре Прандели. “За мене е чест што ќе играм за Галатасарај. Дојдов во тим со менталитет на победник, а тоа е важно. Се познавам со Фернандо Муслера, со кого игравме заедно во Лацио, како и со Весли Снајдер од годините во Интер. Целта ми е да освојам се што е можно”, рече Пандев. “Бев поласкан дека Чезаре Прандели ме сака во тимот. Тој беше главната причина да ја прифатам понудата”, додаде 31-годишниот Македонец.
| | веќе видена | слични

Горан Пандев и претстојната сезона ќе игра во Лигата на шампионите откако на претпоследниот ден од летниот преоден рок го договори својот трансфер во Галатасарај. Непосредно по претставувањето во Истанбул, тој ги откри причините за ваквиот чекор и зошто по 13 години одлучи да ја напушти Италија. "Тренерот на Галатасарај, Чезаре Прандели инсистираше да дојдам, па затоа не можам да не бидам среќен. Избрав клуб со победнички менталтет. Тука е Муслера со кого играв во Лацио и Снајдер кој ми беше соиграч во Интер, па се надевам дека тие ќе ми помогнат брзо да се адаптирам" , изјави Пандев. Своето деби во новиот дрес, Пандев ќе го има на 13 септември во рамките на второто коло од турското првенство против Ескишехир на домашен терен. Три дена подоцна, повторно во Истанбул е и мечот од првото коло на групната фаза од Лигата на шампионите против Андерлехт.
| | веќе видена | слични

Македонскиот интернационалец повторно го одбра омилениот број 19 за неговиот нов дрес со боите на турски Галатасарај. Струмичанецот го носеше овој број и во Лацио и Наполи, а на денешната промоција на новите играчи на клубот, тој ја покажа новата „19“. - Дојдов во Галатасарај затоа што сум желен за нови титули. Досега сум ја почувствувал моќта на големите градски дерби дуели Рома – Лацио и Интер – Милан, а сега сакам да бидам дел и од еден од најпрепознатливите ривалитети на Стариот континент меѓу Галатсарај и Фенербахче – рече Пандев на денешната презентација пред турските медиуми. извор:Република
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Време е без разлика на партиската, етничката, половата, старосната структура да се обединиме и да ја вратиме Македонија во нормала, повикува кандидатката на ...
сите 205 | | | веќе видена

Министерот за здравство, Венко Филипче, најави дека ќе им се исплатата дополнителни финансиски средства на медицинските лица кои останале повеќе од редовното ...
сите 165 | | | веќе видена

“Кога ги започнавме преговорите со ДУИ за нова влада, на првиот состанок Али Ахмети ми кажа дека има две опции : Или да направи коалиција со ВМРО-ДПМНЕ, или ...
сите 153 | | | веќе видена

Наградата „Евалд Фон Клајст“ што се доделува за придонес кон светскиот мир и безбедноста, а им беше врачена на двајцата премиери, Зоран Заев и Алексис Ципрас, ...
сите 84 | | | веќе видена

Коалиција од 16 американски сојузни држави, предводени од Калифорнија, ја тужи администрацијата на претседателот Доналд Трамп поради неговата одлука за ...
сите 87 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Пандев промовиран со „19“ на Галата

Од:
До кого (е-маил):
Порака: