„Hugo“ на Скорсезе со најголем број номинации за Оскар

Американската филмска академија им оддаде почит на двете остварувања кои го „слават“ почетокот на филмската уметност доделувајќи им најголем број номинации за претстојните Оскари. Авантурата “Хјуго“ (Hugo) на режисерот Мартин Скорсезе е лидерот според бројот на номинации – 11, меѓу кои и за најдобар филм и за најдобар режисер. Веднаш зад „Хјуго“ со 10 номинацоии се најде “The Artist” немиот црно бел филм, исто така со номинација за најдобар филм, кој според американските медиуми е фаворитот за овој Оскар. Поважните номинации во оригинална форма (на англиски јазик) можете да ги погледнете подолу. Оскарите ќе се одржат во „Kodak Theatre“ на 26 февруари. Најдобар филм: "The Artist" "The Descendants" "Extremely Loud & Incredibly Close" "Hugo" "Midnight in Paris" "The Help" "Moneyball" "War Horse" "The Tree of Life" Најдобар актер: Demian Bichir, "A Better Life" George Clooney, "The Descendants" Jean Dujardin, "The Artist" Gary Oldman, "Tinker Tailor Soldier Spy" Brad Pitt, "Moneyball" Најдобра актерка: ...
| | веќе видена | слични

По долги години доминација на разни драми ( Titanic, Million Dollar Baby, The Hurt Locker, The King's Speech ) на црвениот тепих се враќа комедијата преку Bridesmaids, The Artist и Midnight in Paris . Комедијата, коментира Лос Анџелес Тајмс, не доминирала на Оскарите уште од времето на претседателот Џими Картер во 1977-та, кога романтичната комедија Annie Hall на Вуди Ален беше избрана за најдобар филм а Дајан Китон и Ричард Дрејфус од комедијата The Goodbye Girl ги освоија статуетките за најдобри актери. Комедиите Midnight in Paris и Bridesmaids освоија шест номинации, додека The Artist годинава е номиниран во десет категории. “Генерално, комедиите не добиваат чесен дел од признанијата. Ако еден филм е драма, се мисли дека некако тој филм е поважен, но многу од комедиите го кажуваат и отвораат исти прашања како и драмите, само со повесел тон,“ посочил Лети Аронсон, продуцент на Midnight in Paris . Актерот Џејми Фокс смета дека успешните комедии обично изгледаат како за нив да не бил потребен голем напор, ...
| | веќе видена | слични

Штотуку беа објавени номинациите за Оскарите 2012. Еве го најголемиот дел од категориите и номинираните по тие категории. Најдобар филм: "The Artist" "The Descendants" "Extremely Loud & Incredibly Close" "The Help" "Hugo" "Midnight in Paris" "Moneyball" "The Tree of Life" "War Horse" Најдобар актер: Денијан Бичир "A Better Life" Џорџ Клуни "The Descendants" Жан Дужарин "The Artist" Гери Олдман "Tinker Tailor Soldier Spy" Бред Пит "Moneyball" Најдобра актерка: Глен Клоуз "Albert Nobbs" Виола Дејвис "The Help" Руни Мара "The Girl with the Dragon Tattoo" Мерил Стрип "The Iron Lady" Мишел Вилијамс "My Week with Marilyn" Најдобра режија: Мишел Хазанавициус "The Artist" Александар Пајн "The Descendants" Мартин Скорсезе "Hugo" Вуди Ален "Midnight in Paris" Теренс Малик "The Tree of Life" Спореден актер: Кенет Брана "My Week with Marilyn" Џона Хил "Moneyball" Ник Нолти "Warrior" Кристофер Пламер "Beginners" Макс Вон Сидоф "Extremely Loud & Incredibly Close" Споредни актерки: Беренис Бејо "The Artist" Џесика ...
| | веќе видена | слични

Американската филмска академија го објави списокот на номинации за „Оскар“, кој ќе се одржи на 26-ти февруари 2012 година. Погледнете кој е номиниран во главните категории: Најдобар филм „The Artist“ - продуцент Томас Лангман „The Descendants“ - продуценти Џим Бурк, Александер Пејн и Џим Тејлор „Extremely Loud & Incredibly Close“ - продуцент Скот Рудин „The Help“ - продуценти Брансон Грин, Крис Колумбус и Мајкл Барнатан „Hugo“ - продуценти Греем Кинг и Мартин Скорсезе „Midnight in Paris“ - продуценти Лети Аронсон и Стивен Тененбаум „Moneyball“ - продуценти Мајкл де Лука, Рејчел Хоровиц и Бред Пит „The Tree of Life“ - номинациите не се објавени „War Horse“ - продуценти Стивен Спилберг и Кетлин Кенеди Најдобар актер Демијан Бичар во „A Better Life“ Џорџ Клуни во „The Descendants“ Жан Дужарден во „The Artist“ Гери Олдман во „Tinker Tailor Soldier Spy“ Бред Пит во „Moneyball“ Најдобра споредна машка улога Кенет Брана во „My Week with Marilyn“ Џона Хил во „Moneyball“ ...
| | веќе видена | слични

Денес беа објавени номинациите за Оскари 2012. Филмот Hugo води со 11 номинации, проследен од The Artist кој има 10 номинации. Moneyball со Бред Пит и War Horse на Стивен Спилберг добија по 6 номинации,а во 5 категории номинирани се The Descendants и The Girl with the Dragon Tattoo. 84-та по ред церемонија на доделување на Оскарите ќе се одржи на 26 февруари, во недела во Кодак театарот во Лос Анџелес а водител на шоуто ќе биде популарниот комичар Били Кристал. А еве ја и целата листа на номинирани за Оскар: Најдобар филм The Artist The Descendants Extremely Loud The Help Hugo Moneyball The Tree of Life War Horse Режија Michel Hazanavicius - The Artist Alexander Payne - The Descendants Martin Scorsese - Hugo Woody Allen - Midnight in Paris Terrence Malick - The Tree of Life Актер во главна улога Demián Bichir - A Better Life George Clooney - The Descendants Jean Dujardin - The Artist Gary Oldman - Tinker Tailor Soldier Spy Brad Pitt - Moneyball Aктерка во главна улога Glenn Close - Albert Nobbs Viola ...
| | веќе видена | слични

Џенифер Лоренс и Том Шерак денес ги соопштија кандидатите за Оскар, а најмногу номинации освои филмот "Hugo". За најдобар филм номинирани се "War Horse", "The Artist", "Moneyball", "The Descendants", "The Tree of Life", "Midnight in Paris", "The Help", "Hugo" и "Extremely Loud". Во конкуренција за најдобар глумец се Демијан Бичир (A Better Life), Џорџ Клуни (The Descendants), Жан Дујардин (The Artist), Гери Олдман (Tinker Tailor Soldier Spy) и Бред Пит (Moneyball). За најдобар спореден глумец се номинирани Кенет Бранах My Week With Marilyn), Јохан Хилл (Moneyball), Ник Нолти (Warrior), Кристофер Пламер (Beginners) и Макс фон Сидоу (Extremely Loud & Incredibly Close). Номинации за најдобра глумица освоија Глен Клос (Albert Nobbs), Виола Дејвис (The Help), Руни Мара (The Girl With the Dragon Tattoo), Мерил Стрип (The Iron Lady) и Мишел Вилијамс (My Week With Marilyn). За најдобра споредна женска улога ќе се борат Беренис Беѓо (The Artist), Џесика Честијан (The Help), Мелиса МекКарти (Bridesmaids), Џенет ...
| | веќе видена | слични

Објавени се номинациите за доделувањето на „Oscar“ кој по 84-ти пат го организира Академијата за филмска уметност и науки. Како и минатата година „Златниот глобус“ бил одличен показател кој ќе се најде во „одбраното друштво“ и во трка со најпрестижната златна статуетка. За најдобриот актер во 2011-та година номинирани се Demian Bichir во филмот „A Better Life“, George Clooney во „The Descendants“, францускиот филм „Уметник“ Jean Dujardin, Gary Oldman во „Tinker Tailor Soldier Spy“ и Brad Pitt во „Moneyball“. Како што се очекувало и најдобрата главна актерка номинирани се Merly Streep за улогата во фимот „Iron Lady“, Michelle Williams за улога во мјузиклот „My Week with Marilyn“, Gleen Close за „Alberta Nobsa“, Viola Davis за „Help“ и Ronney Mara за улога во филмот „Изборот на Софија“ и тоа пред 29 години. Помеѓу номинираните за најдобар филм се наоѓа и „Уметник“ на Michael Hazanavic, „The Descendants“ на Alexandra Payne, „Hugo“ Martina Scorsesea, „Midnight in Paris“ на Woody Allen и „The Tree od Life“ на ...
| | веќе видена | слични

Останато

Миле Јанакиески и Кирил Божиновски се жртви на политичкиот прогон и терор, но и одмазда, во контекст на покривањето на грешките на оваа хунта на власт. Со ...
сите 398 | | | веќе видена

Денес времето ќе биде облачно и студено со повремени врнежи, кои во западните делови ќе бидат претежно од снег. Во попладневните часови врнежите ќе преминуваат ...
сите 253 | | | веќе видена

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски вечерва на трибината во Гостивар рече дека ќе победат на следните парламентарни избори без разлика дали тие биле ...
сите 229 | | | веќе видена

Кризниот штаб против промена на Уставот, распуштање на Собранието и распишување избори „Македонија-блокира“ и Координативното тело на дијаспората во Европа ...
сите 52 | | | веќе видена

Она што се случуваше вчера околу седиштето на ВМРО-ДПМНЕ беше класична политичка хајка организирана од Зоран Заев и Оливер Спасовски, ова денеска на ...
сите 345 | | | веќе видена

Албански медиуми кои се повикуваат на полициски извори тврдат дека поранешниот премиер Никола Груевски во Албанија влегол нелегално и тоа во близина на ...
сите 203 | | | веќе видена

Буџетот кој криминогената власт го предлага за 2019 година е мегаломански, расипнички и дополнително ќе ги осиромаши граѓаните на Република Македонија. Ова ...
сите 258 | | | веќе видена

Во недостаток на официјални информации од македонските, но и од унгарските власти, регионалните и европските медиуми продолжуваат со шпекулации за бегалецот ...
сите 366 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

„Hugo“ на Скорсезе со најголем број номинации за Оскар

Од:
До кого (е-маил):
Порака: