Детска игра

Детската игра е постојано учење Колку е убаво кога гледате како вашето дете расте во личност која оди и зборува и ги изразува сопствените идеи. Од 18-месечна возраст, детето ќе почне и да трча, да се качува, да си игра со топка и да ужива да танцува на музика. Ќе почне да си се забавува самото, процес кој навистина ја разви-ва имагинацијата. Пластичните автомобили ќе се движат придружени од едно гласно вруууууум, додека меките играчки ќе бидат ставени во торби за да се прошетаат. Времето за игра ќе ја поттикнува имагинацијата на вашето дете. Како што вели детскиот психолог д-р Венди Маси: - Бидејќи играта на децата им доаѓа сосема природно и изгледа дека не претставува ништо друго освен едно големо задоволство, лесно е да се предвидат нејзините доблести. Играта придонесува за емотивниот, пси-хичкиот и за интелектуалниот развој на децата. Преку неа, бебињата учат некои многу важни вештини, како што се комуникација, анализирање и ре-шавање на проблемите. Поттик за имагинацијата Кога ќе излезете надвор со ...
| | веќе видена | слични

Останато

Со состојбата во Република Македонија е загрижувачка. Имаме политичко уназадување, правен хаос, девастирана и упропастена економија, здравствен систем кој не ...
сите 153 | | | веќе видена

Екс министерот за транспорт и врски, Миле Јанакиески и екс секретарот на Владата, Кирил Божиновски денеска во раните утрински часови се најдоа зад решетки. ...
сите 148 | | | веќе видена

„Зоран Заев и Оливер Спасовски знаеја дека Никола Груевски не е во партискиот штаб на ВМРО-ДПМНЕ, но одлучија да претресуваат и заплашуваат партиски членови и ...
сите 160 | | | веќе видена

Кривичниот совет на Основен суд Скопје 1 на денешната јавна седница ги одби жалбите на одбраната и ги потврди решенијата на судијата на претходна постапка за ...
сите 301 | | | веќе видена

Сопругата на Претседателот на Република Македонија, г-ѓа Маја Иванова присуствуваше на приемот што во Париз го приреди првата дама на Франција, г-ѓа Брижит ...
сите 175 | | | веќе видена

Кризниот штаб против промена на Уставот, распуштање на Собранието и распишување избори „Македонија-блокира“ и Координативното тело на дијаспората во Европа ...
сите 91 | | | веќе видена

Министерството за правда ја почна постапката за екстрадиција на бегалецот Никола Груевски од Унгарија во Македонија. Премиерот Зоран Заев изрази уверување дека ...
сите 112 | | | веќе видена

Веднаш штом Судот го донесе решението за меѓународна потерница, МВР ја распиша и го извести Интерпол, соопшти министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски ...
сите 29 | | | веќе видена

Пратениците од Беса на Билал Касами бараат одговорност од надлежните институции за бегството на поранешниот премиер Никола Груевски во Унгарија, како и одговор ...
сите 313 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Детска игра

Од:
До кого (е-маил):
Порака: