Детска игра

Детската игра е постојано учење Колку е убаво кога гледате како вашето дете расте во личност која оди и зборува и ги изразува сопствените идеи. Од 18-месечна возраст, детето ќе почне и да трча, да се качува, да си игра со топка и да ужива да танцува на музика. Ќе почне да си се забавува самото, процес кој навистина ја разви-ва имагинацијата. Пластичните автомобили ќе се движат придружени од едно гласно вруууууум, додека меките играчки ќе бидат ставени во торби за да се прошетаат. Времето за игра ќе ја поттикнува имагинацијата на вашето дете. Како што вели детскиот психолог д-р Венди Маси: - Бидејќи играта на децата им доаѓа сосема природно и изгледа дека не претставува ништо друго освен едно големо задоволство, лесно е да се предвидат нејзините доблести. Играта придонесува за емотивниот, пси-хичкиот и за интелектуалниот развој на децата. Преку неа, бебињата учат некои многу важни вештини, како што се комуникација, анализирање и ре-шавање на проблемите. Поттик за имагинацијата Кога ќе излезете надвор со ...
| | веќе видена | слични

Останато

Министерот за надворешни работи Никола Димитров од средбата со граѓаните имал впечаток дека се уште имаат дилеми и не им е доволно разјаснет Преспанскиот ...
сите 104 | | | веќе видена

Македонија во преговорите за приклучување кон Европската Унија ќе користи модел во кој се вклучени и граѓански организации и експерти надвор од капацитетите на ...
сите 147 | | | веќе видена

Си бара ли Власта алиби за сѐ поизвесно неуспешниот референдум? Ова е прашањето кое произлегува по денешната прес-конференција на министерот за надворешни ...
сите 91 | | | веќе видена

Во комуникација со граѓаните да го презентираме она што мислиме дека е штетно од договорот со цел да можат да бидат информирани и да донесат правилна одлука. ...
сите 222 | | | веќе видена

Сooпштение на СДСМ: Христијан Мицкоски покажува дека има проблем со подобра иднина и со перспективите што се отвораат пред граѓаните на Македонија. Мицкоски и ...
сите 197 | | | веќе видена

Претседателот на косовското Собрание Кадри Весели изјави дека работи посветено на обединувањето на силите меѓу политичките партии, бидејќи, како што вели, ...
сите 180 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Детска игра

Од:
До кого (е-маил):
Порака: