Сириецот кој беше сопнат од унгарската снимателка доби работа како тренер во Шпанија (Видео)


Шпанска школа за фудбалски тренери го вработила сирискиот бегалец Осама Абдул Мосен, кој се најде на насловните страници на светските медиуми откако унгарската снимателка го сопна на границата додека бегаше со своето дете. Мосен, кој е поранешен менаџер на сирискиот прволигаш Ал Форува, треба да добие работа во школата за тренери „Сенафе“, во предградието на Хетафе. „Ние сме национална тренерска школа, па одлучивме да му помогнеме на колегата тренер“, изјавил директорот на школата Мигел Анхел Галан, откако на медимите слушнал што е Мосен по професија, пренесува АФП. Мосен ќе дојде со две од своите деца, додека неговата сопруга со ушт едве деца ќе пристигне подоцна. „Тие ќе ги добијат најважните работи: стан, храна облека и работа“, вели Галан, притоа соопштувајќи дека еден колега од школата кој зборува арапски веќе отпатувал во Германија за да го доведе Мосен во Шпанија. Инаку, видео снимките кои го заобиколија целиот свет покажуваат како Петра Ласло го сопнува Мохсен на трева додека трча со своето синче в ...
| | веќе видена | слични

Сонот на 7-годишниот Заид Мохсен, се исполни. Се запозна и се фотографираше со неговиот фудбалски идол-Кристијан Роналдо.Роналдо го повика детето и неговиот татко Осам Абдула на фудбалскиот натпревар Реал Мадрид-Гранада. Заид се прошета по теренот со Роналдо, а се обиде и да имитира некои трикови на фудбалската ѕвезда.Заид е она момче кое го спрепна камерманката на унгарската телевизија Н1ТВ, додека бегаа од полицијата со татко му во прифатниот центар Реске.На снимките се гледаше како Петра Ласло го спрепнува човекот во трчање додека носи дете во раце, а потоа како шутира бегалци. За оваа снимка таа доби отказ.
| | веќе видена | слични

Малиот Осама Абдул Мосхен, син на Зион Мосхен, мигрант кој стана познат поради жална фотографија на границата кај Унгарија доби специјална покана од „кралевите“ да излезе на терен со Кристијано Роналдо и заедно да носат маици со порака за поддршка на мигрантите. Натпреварот меѓу Реал Мадрид и Гранада заврши со триумф на „кралевите“ од 1-0, а Осама доби аплауз од целиот „Сантијаго Бернабеу“ пред и после средбата.
| | веќе видена | слични

Фудбалерот на Реал Мадрид Кристијано Роналдо излезе на терен пред мечот со Грaнада заедно со детето од Сирија, чиј татко го сопна снимателката од Унгарија. Заид Абдул беше едно од децата кои потоа се сликаа со фудбалерите, а на натпреварот присуствуваше и неговиот татко Осама Абдул Мохсен и братот Мухамед. Таткото на Заид е фудбалски тренер од Сирија, кој на пошироката јавност и стана познат кога го сопна снимателка на една унгарска телевизија додека со детет в раце се обидуваше да помине од Србија во Унгарија. Осама Абдул Мохсен по тој инцидент доби работа како тренер во шпанската фудбалска академија во мадрид, каде стигна пред неколку дена заедно со двете деца, а се очекува да му се приклучи и сопругата со уште две деца. Во петокот Заид не неговиот татко присуствуваа на тренингот на Реал и се запознаа со претседателот на шпанскиот клуб Фиорентино Перес, а потоа вчера го гледа натпреварот со Грaнада, на кој победи кралскиот клуб со 1:0 и така се доближи до лидерот Барселона во Примера.
| | веќе видена | слични

Фудбалерот на Реал Мадрид Кристијано Роналдо вчера излезе на терен пред натпреварот со Гранада со момчето од Сирија чиј татко, додека го држеше него в раце, на границата го сопна унгарска снимателка.Заид Абдул беше едно од момчињата што потоа и се фотографираа со фудбалерите, а на натпреварот присуствуваа и неговиот татко Осама Абдул Мохсен и братот Мохамед.Cristiano Ronaldo with Zied. (3) pic.twitter.com/GQ7CXaTrB7 Cristiano Ronaldo (@Cr7Prince4ever) September 19, 2015Cristiano Ronaldo with Zied. (1) pic.twitter.com/MgNfMUj2Wj Cristiano Ronaldo (@Cr7Prince4ever) September 19, 2015Таткото на Заид е фудбалски тренер од Сирија, кој ѝ стана познат на пошироката јавност кога беше сопнат од снимателката додека се обидуваше, со синот в раце, да премине од Србија во Унгарија.Cristiano Ronaldo with Zied. (2) pic.twitter.com/4xac53g4wb Cristiano Ronaldo (@Cr7Prince4ever) September 19, 2015Осама Абдул Мохсен потоа доби покана да стане тренер во шпански Хетафе, во Мадрид, каде што и пристигна пред неколку дена со двете ...
| | веќе видена | слични

Синот на сирискиот бегалец кој беше сопнат намерно од унгарска новинарка излезе вчера фатен за рака со ѕвездата на Реал Мадрид Кристијано Роналдо на теренот пред натпреварот од Примера дивизион со Гранада. Клубот го покани Осама Абдул Мохсен и неговите синови Заид и Мохамад на натпреварот, кој Реал го победи со 1: 0. Заид го придружуваше Роналдо при излегувањето на двата тима на полето, пред првиот судиски сигнал, и доби аплауз од публиката на стадионот “Сантијаго Бернабеу”. Пред средбата играчите облекоа маици со натписи во поддршка на илјадниците бегалци кои бегаа во Европа од војната во Сирија. Мохсен пристигна во шпанската престолнина претходно оваа недела откако шпанската фудбалска академија му предложи на неговото семејство поддршка, за да започне живот одново. Кадрите, на кои се гледа како унгарска новинарка му става нога да падне, предизвикаа незадоволство низ целиот континент. Реал Мадрид донираше еден милион евра за помош на бегалците.
| | веќе видена | слични

Фудбалерот на Реал Мадрид, Кристијано Роналдо, пред почетокот на натпреварот со Гранада излезе со момчето од Сирија кој заедно со неговиот татко беше соборен на земја од страна на унгарската снимателка. Заид Абдул беше меѓу момчињата кои излегуваат со фудбалерите на терен, а на натпреварот присуствуваа и неговиот татко Осама Абдул Мосен и брат му Мухамед. Таткото на Зеид е фудбалски тренер од Сирија кој стана познат откако снимателката од Унгарија го собори на земја додека тој со Зеид во рака се обидуваа да избегаат од унгарската полиција. По ова Осама доби работата како тренер во шпанската фудбалска академија Канафе во Мадрид каде што пред неколку дена пристигна заедно со своите двајца синови додека не им се придружи сопругата со уште две нивни деца. Во петокот Заид и неговиот татко присуствуваа на тренинг на Реал Мадрид и се прошетаа во просториите на клубот каде што Зеид ја бакна фотографијата од неговиот идол Роналдо. (Фото: Принтскрин)
| | веќе видена | слични

Најголемата ѕвезда на Реал Мадрид, Кристијано Роналдо, пред почетокот на денешниот дуел со Гранада се појави на теренот со Заид Абдул, момчето кое е член на семејство од Сирија, дел од бранот бегалци од оваа земја кои во моментов се низ европските земји. Заид е момчето кое се наоѓаше во рацете на неговиот татко Осама Абдул Мохсен додека камерите забележаа како тој е сопнат од унгарска снимателка на српско-унгарската граница, а целото семејство денеска беше на „Сантијаго Бернабеу“ на покана на Реал Мадрид. Посебна чест доби Заид кое се најде на теренот во друштво на Роналдо, а имаше можност и да се фотографира со ѕвездите на „кралскиот клуб“. Неговиот татко и постар брат во живо ја следеа победата на Реал Мадрид од 1:0.
| | веќе видена | слични

Пред Кристијано Роналдо е само легендарниот Раул со 323 голови, еден повеќе од Португалецот.. На Шпанецот му беа потребни 741 натпревар, а на Роналдо само 304. Од дебито на Роналдо за Реал Мадрид поминаа шест години, а денеска има една голема прилика да испише историја во дресот на „кралскиот“ клуб. Доколку реализира два гола денеска против Гранада во рамките од Примера на стадионот „Сантјаго Бернабеу“ ќе биде најдобар стрелец на Реал на сите времиња. Роналдо има и подобар просек (1.06) гол по натпревар од легендарниот Алфредо Ди Стефано (0.76).
| | веќе видена | слични

Веројатно се сеќавате на Сириецот Осама Абдул Мосен, кој на светската јавност и стана познат откако унгарската снимателка го сопна на границата додека го носеше своето дете. Некои приказни навистина имаат среќен крај. Доказ за тоа е мигрантот Осама Абдул Мосен, кој стана светски познат откако на границата со Унгарија беше сопнат од унгарска снимателка додека со своето дете се обидуваше да ја премине границата. Фотографиите и видеата од овој настан го обиколија и потресоа светот, а откако новинарите направија мало истражување, светот дозна дека Мосен е фудбалски работник, тренер на сирискиот тим Фотува СЦ, кој поради војната се одлучил да избега од земјата. По тој повод, Здружението на фудбалски работници Сенафе од Шпанија покрена иницијатива Мосен да се донесе во оваа земја. Претставиниците на здружението во Минхен испратиле човек кој зборува арапски јазик со задача во Мадрид да го донесе Мосен и неговите две деца. Претседателот на Здружението на фудбалските тренери Сенафе Мигел Анхел Галан изјави дека тој ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Францускиот претседател Емануел Макрон денеска ќе го објави долгоочекуваниот план за решенија за барањата од петмесечните протести на „жолтите елеци“. Макрон ...
сите 65 | | | веќе видена

Како исходот од првиот круг на македонските претседателски избори ќе влијае на политичките елити, на вториот круг, и воопшто на политичката ситуација во ...
сите 373 | | | веќе видена

169 милиони деца на глобално ниво не се вакцинирани против мали сипаници, тврди УНИЦЕФ. Ова се деца кои не примиле прва доза од вакцината помеѓу 2010 и 2017 ...
сите 172 | | | веќе видена

Пјонгјанг се закани со „соодветен одговор” три дена откако Јужна Кореја и САД започнаа двонеделна заедничка воздушна вежба.Јужнокорејскиот „подмукол чин во ...
сите 151 | | | веќе видена

Почна пријавувањето на болните и изнемоштени лица, кои во првиот круг на претседателските избори биле спречени да се пријават во Општинската изборна комисија. ...
сите 228 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Сириецот кој беше сопнат од унгарската снимателка доби работа како тренер во Шпанија (Видео)

Од:
До кого (е-маил):
Порака: