„Улицата на радоста“ на Плоштад Македонија од утре со програма за најмладите


2 копии

Новогодишниот базар, кој e во организација на Град Скопје и Конгресен центар Александар Македонски, поставен на Плоштад Македонија, со својата понуда им помога на многу наши сограѓани да одберат уникатен подарок за своите блиски. „Улицата на радоста” на само неколку денови пред најлудата ноќ од утре ја збогатуваме со нови интересни содржини. Од четврток, на Плоштад Македонија, па се до 30 декември, во два термина дневно (13 и 18 часот) најмладите ќе може да се забавуваат со Дедо Мраз и неговата дружина составена од Белата и Темната Кралица, Ангелите и Џуџињата. Претставата „Дедо Мраз во пензија” е збогатена со раскошни костими, убава музика и одлична актерска игра. Главните улоги ги играат Војо Цветановски, Тамара Ристоска и Маријана Станојковска. Претставата ветува одлична забава за најмладите. Дополнително, ликовите од претставата задно со 12 извонредни музичари ќе направат една голема новогодишна парада и заедно со дечињата ќе прошетаат по улица Македонија и навистина ќе ја претворат во Улица на радоста. ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Никица посака малку необична желба од Дедо Мраз. Тој не сака ништо за себе, сака Андреа да заздрави, “да си отиде болеста и да и се врати нејзиното здравје”. Тој ја наведе својата желба во писмо упатено до Дедо Мраз, а писмото се прошири низ социјалните медиуми во Македонија. Никица е загрижен за седум годишната Андреа која страда од многу ретка болест. Тој е ученик во второ одделение , “кој е добар, ги слуша неговите родители и учители, пишува домашни задачи и редовно учи”, не сака да има подароци за себе за празниците сака само едно нешто! – Но, покрај сите нешта, малите и минливи работи – од се највеќе би сакал, и ќе ми биде драго Андреа да оздрави. Тоа е девојчето кое си играше со мене, ги прославуваше нејзините родендени, а потоа одеднаш се разболе. Значи, ако можете да ми помогнете (она во што јас длабоко верувам), тогаш таа болеста нека не се враќа назад и да се врати нејзиното здравје. Сакам Андреа да ни се врати нас, таа секогаш се смееше и беше секогаш расположена, – го замоли Дедо Мраз.
| | веќе видена | слични

Членовите на нуркачкиот клуб „Акватек“ на креативен и необичен начин на охриѓани им ги честитаа новогодишните празници. Тие го овековечија подводниот Дедо Мраз кој упати новогодишна честитка од водите Охридското Езеро. Во необичната улога на подводен Дедо Мраз беше нуркачот Никола Пскали, а подводните фотографии ги направи Даниел Атанасовски.
| | веќе видена | слични

Фолк-пејачката Елена Велевска и овој пат се фотографираше во пресрет на Нова година. Облечена во црвен костим, како оној на Дедо Мраз, заедно со двете ќерки и синот, со кои се усогласиле во облеката, претпразнично испратија новогодишна порака. „Им посакувам среќна Нова година и убави божиќни празници на сите, и посакувам секој да ја најде среќата и своето место под сонцето“, рече Велевска. На фотографијата таа и нејзините деца облечени во костумот на Дедо Мраз потсетуваат на новогодишна честитка, коментираат нејзините фанови.
| | веќе видена | слични

Неколку часа пред дочекот на Новата Година, дедо мраз пристигна на скопскиот плоштад за да се сретне со, како што рече тој, градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов и најдобрите деца на светот. А, разлика од претходните години, овој пат дојде со еколошки возила, со што упати силна порака за сите, вклучувајќи ги и децата, за важноста на чување на средина. По средбата со дедо мраз, децата со насмевки на лицето посакаа следната година да биде полна со радост и љубов за сите деца во светот. Град Скопје за оваа Нова Година не планира посебна програма за дочек на 2018-та година, но како што соопштија деновиве, сите средства од спонзорите ќе се донираат за хумани цели, односно за лицата со белодробни заболувања. За разлика од Град Скопје, општина Центар ќе има симболична програма со домашни пеачи. Мелихате Рустеми
| | веќе видена | слични

Со електромобил и порака за заштита на животната средина најочекуваниот гостин Дедо Мраз пристигна на градскиот плоштад. Пречекан со многу насмевки, музика и расположени лица на најмладите им посака здравје и успех. Децата пак креативни во своите желби за Новата година. Имаше и такви кои не сакаа ниту играчка, ниту пакетче, туку само успех на училиште. Возрасните пак, во Новата година очекуваат повеќе радост, бериќет и среќни мигови со семејството. Дедо Мраз го пречекаат Златните Славејчиња кои ја одиграат претставата „Дедо Мраз во пензија“.Подоцна, ликовите од претставата во придружна на 12 музичари и дечињата парадираа по улица „Македонија“.
| | веќе видена | слични

Се поголем број на Американци ангажираат професионални фотографи за да направат фотосесија на нивните деца со Дедо Мраз, за што се подготвени да платат и значителна сума на пари, во најновиот тренд што ги зафати САД, пренесува „Њујорк пост“.Родителите плаќаат и по 500 долари за неколку портрети на нивните деца со Дедо Мраз, во текот на божиќните празници.Фотографите за таа цел ги преуредуваат нивните студија во дневни соби каде што има идилична празнична атмосфера, со беспрекорно накитени елки, камин, играчки и веродостоен Дедо Мраз, во чија маска е вложен голем труд, како и домашни миленици.- Фотографката го уреди студиото како продавница за играчки годинава. Секогаш има различна тематика. Мислам дека никогаш веќе не би можела да се вратам на фотографирањето во трговските центри - вели една мајка на две деца од Њу Џерси.
| | веќе видена | слични

Со торба полна подароци и список со новогодишни желб , најпосакуваниот дедо со бела брада и црвено одело, во придружба на џуџињата и снежната кралица стигна на скопскиот плоштад. Ведрите детски очиња полни со очекувања го дочекаа Дедо Мраз. Со торба полна подароци и список со новогодишни желби , најпосакуваниот дедо со бела брада и црвено одело, во придружба на џуџињата и снежната кралица стигна на скопскиот плоштад. Ведрите детски очиња полни со очекувања го дочекаа Дедо Мраз. Сите биле послушни цела година, ги слушале мама и тато, па штом падне ноќта ќе ги чекаат своите подароци. Лего коцки, автомобили, балони со Елза, пакетчиња, се само дел од новогодишните желби на дечињата. Дедо Мраз со снежната кралица, ангелите и џуџињата им приредија забава на сите дечиња кои со родителите дојдоа на плоштадот, Македонија, а новогодишните песнички ги испеаја со хорот на Златното славејче. Ивана Соколовиќ Најдова
| | веќе видена | слични

На плоштадот „Македонија“ во центарот на Скопје денеска напладне со еко автомобил пристигна Дедо Мраз и на најмладите ја пренесе пораката дека мораме да ја чуваме планетата, да се грижиме за екологијата и дека секој од нас може и мора да продонесе за почиста животна средина.На преполниот плоштад пред најмладите Дедо Мраз и дружината ја одиграа претставата „Дедо Мраз во пензија“. На плоштадот присуствуваше и градоначалникот Петре Шилегов, кој ги честиташе новогодишниет празници и посака посреќно и поубаво Скопје.
| | веќе видена | слични

Детска смеа и џагор на преполниот плоштад Македонија. Новогодишна еуфорија меѓу пристуните граѓани. Скопјани со своите најмили точно на пладне разиграни и весели го пречекаа најпознатиот Дедо во светот. Тој со својата дружина во еко мобил пристигна на плоштадот. На дечињата им ја пренесе пораката да ја чуваме планетата и да се грижиме за екологијата. Песните на Златните славејчиња ги разигруваа дечињата.  Дедо Мраз со својата дружина ја одигра претставата „Дедо Мраз во пензија“ . Присутен беше и градскиот татко Петре Шилегов. Градоначалникот ги честиташе новогодишните празници, а како своја лична желба посака посреќно и поубаво Скопје.  Меѓу големиот број граѓани со своето семејство се забавуваше и министерот за финансии. „Чуварот на парите“ со желба за повисок економски стандард наредната година.  Додека се одбројуваат последните часови од оваа година, градот Скопје со богата музичка програма во текот на целиот ден на градскиот плоштад ќе ги забавува најмладите. Како и минатата, така и оваа година ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Пратеникот Јоргос Псарианос соопшти дека ја напушта партијата „То Потами“(Река) поради поддршката на фракцијата за Преспанскиот договор, само неколку часа ...
сите 184 | | | веќе видена

Поранешниот министер за надворешни работи на Грција, Никос Коѕијас, денеска изјави дека ќе го тужи својот некогашен колега од владата на Ципрас, ексминистерот ...
сите 134 | | | веќе видена

Во Општина Илинден продолжува традицијата, среќникот што го фати Богојавленскиот крст што свештениците од црквата „Свети Константин и Елена“ го положија во ...
сите 332 | | | веќе видена

Од оваа ноќ јужните предели на Европскиот Континент вклучувајќи го и Балканот ќе потпаднат под влијание на силниот циклон Марко кој се развива некаде над ...
сите 203 | | | веќе видена

Јелена Карлеуша кришум се врати од Кина и отиде на снимањето на Ѕвездите на Гранд, каде не се одвојувала од својот телефон и лекарствата.Таа цело време е под ...
сите 228 | | | веќе видена

Законот за двојазичност е противуставен, донесен во нелегална процедура, а со тоа и штетен. Ова се главните причини заради кои што ВМРО-ДПМНЕ денес поднесува ...
сите 326 | | | веќе видена

Најмалку 40 повредени од кои 25 полицајци, еден фоторепортер и еден снимател, приведени 12, од кои уапсени седум лица, солзавец и сериозни инциденти, учество ...
сите 128 | | | веќе видена

Договорот од Преспа ќе помине во парламентот бидејќи премиерот Алексис Ципрас ќе има доволно мнозинство, а потоа дури и да има нова влада, предводена од ...
сите 14 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

„Улицата на радоста“ на Плоштад Македонија од утре со програма за најмладите

Од:
До кого (е-маил):
Порака: