“Три елки и Дедо Мраз“ во Неготино


Денеска во 17:30 , во Центарот за култура Ацо Ѓорчев во Неготино , ќе биде одиграна новогодишна театарска претстава “Три Елки И Дедо Мраз“, наменета за најмалите . Главни протагонисти се основците од ОУ Гоце Делчев . Влезот е бесплатен .
| | веќе видена | слични
4 копии

Никица посака малку необична желба од Дедо Мраз. Тој не сака ништо за себе, сака Андреа да заздрави, “да си отиде болеста и да и се врати нејзиното здравје”. Тој ја наведе својата желба во писмо упатено до Дедо Мраз, а писмото се прошири низ социјалните медиуми во Македонија. Никица е загрижен за седум годишната Андреа која страда од многу ретка болест. Тој е ученик во второ одделение , “кој е добар, ги слуша неговите родители и учители, пишува домашни задачи и редовно учи”, не сака да има подароци за себе за празниците сака само едно нешто! – Но, покрај сите нешта, малите и минливи работи – од се највеќе би сакал, и ќе ми биде драго Андреа да оздрави. Тоа е девојчето кое си играше со мене, ги прославуваше нејзините родендени, а потоа одеднаш се разболе. Значи, ако можете да ми помогнете (она во што јас длабоко верувам), тогаш таа болеста нека не се враќа назад и да се врати нејзиното здравје. Сакам Андреа да ни се врати нас, таа секогаш се смееше и беше секогаш расположена, – го замоли Дедо Мраз.
| | веќе видена | слични

Членовите на нуркачкиот клуб „Акватек“ на креативен и необичен начин на охриѓани им ги честитаа новогодишните празници. Тие го овековечија подводниот Дедо Мраз кој упати новогодишна честитка од водите Охридското Езеро. Во необичната улога на подводен Дедо Мраз беше нуркачот Никола Пскали, а подводните фотографии ги направи Даниел Атанасовски.
| | веќе видена | слични

Човекот кого го познаваме како Дедо Мраз, и самиот си има своја историја. Денес тој се смета за воглавно весел човек облечен во црвено, но неговата приказна оди се до третиот век од нашата ера. Легендата за Свети Никола Легендата за Санта Клаус може да ја пронајдеме стотици векови наназад, кај монахот со име Свети Николас. Се верува дека Николас бил роден околу 280 г.н.е. во Патара, во близина на Мира, во денешна Турција. Бил многу почитуван заради неговата хуманост и добродетелство, па Свети Никола станал присутен во многу легенди. Се вели дека го раздал сето свое наследено богатство и патувал низ земјите помагајќи им на сирмаошните и болните. Една од најпознатите приказни за Св. Николас е дека спасил три сиромашни сестри да не бидат продадени во ропство или проституција од нивниото татко, и им дал мираз за да можат да се мажат. Со текот на многу години, популарноста на Николас се раширила и тој станал познат како заштитник на децата и морнарите. Неговата слава се прославува на датумот на неговата смрт, ...
| | веќе видена | слични

Неколку часа пред дочекот на Новата Година, дедо мраз пристигна на скопскиот плоштад за да се сретне со, како што рече тој, градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов и најдобрите деца на светот. А, разлика од претходните години, овој пат дојде со еколошки возила, со што упати силна порака за сите, вклучувајќи ги и децата, за важноста на чување на средина. По средбата со дедо мраз, децата со насмевки на лицето посакаа следната година да биде полна со радост и љубов за сите деца во светот. Град Скопје за оваа Нова Година не планира посебна програма за дочек на 2018-та година, но како што соопштија деновиве, сите средства од спонзорите ќе се донираат за хумани цели, односно за лицата со белодробни заболувања. За разлика од Град Скопје, општина Центар ќе има симболична програма со домашни пеачи. Мелихате Рустеми
| | веќе видена | слични

Со електромобил и порака за заштита на животната средина најочекуваниот гостин Дедо Мраз пристигна на градскиот плоштад. Пречекан со многу насмевки, музика и расположени лица на најмладите им посака здравје и успех. Децата пак креативни во своите желби за Новата година. Имаше и такви кои не сакаа ниту играчка, ниту пакетче, туку само успех на училиште. Возрасните пак, во Новата година очекуваат повеќе радост, бериќет и среќни мигови со семејството. Дедо Мраз го пречекаат Златните Славејчиња кои ја одиграат претставата „Дедо Мраз во пензија“.Подоцна, ликовите од претставата во придружна на 12 музичари и дечињата парадираа по улица „Македонија“.
| | веќе видена | слични

Уште само неколку часови не делат од доаѓањето на 2018-та.. Во исчекување на новата година, граѓаните ги прават прават последните подготовки, Подароци за најблиските, прошетки, подготовка на новогодишната трпеза - се дел од дневните активности на македонските граѓани. Денеска, најрадосни беа децата кои на градскиот плоштад во Скопје, точно напладне со нетрпение го очекуваа најомилениот дедо со бела брада за кој веруваат дека може да ги исполни нивите желби.. Освен децата, свои желби имаат и возрасните кои генерално очекуваат дека 2018-та за нив и нивните најблиски ќе донесе просперитет. Сметаат дека годината која претстои ќе им овозможи подобар животен стандард.. Оптимизмот кој го поседуваат македонските граѓани за годината која доаѓа го покажува и истражувањето на Глобален барометар за просперитет.. Според анкетата на Брима Галуб, жителите на Македонија се најголеми оптимисти во регионот. Дури 36 проценти од испитаните изјавиле дека 2018-та ќе биде година за економски проспирет.. Вакво очекување имаат и ...
| | веќе видена | слични

Се поголем број на Американци ангажираат професионални фотографи за да направат фотосесија на нивните деца со Дедо Мраз, за што се подготвени да платат и значителна сума на пари, во најновиот тренд што ги зафати САД, пренесува „Њујорк пост“.Родителите плаќаат и по 500 долари за неколку портрети на нивните деца со Дедо Мраз, во текот на божиќните празници.Фотографите за таа цел ги преуредуваат нивните студија во дневни соби каде што има идилична празнична атмосфера, со беспрекорно накитени елки, камин, играчки и веродостоен Дедо Мраз, во чија маска е вложен голем труд, како и домашни миленици.- Фотографката го уреди студиото како продавница за играчки годинава. Секогаш има различна тематика. Мислам дека никогаш веќе не би можела да се вратам на фотографирањето во трговските центри - вели една мајка на две деца од Њу Џерси.
| | веќе видена | слични

Со торба полна подароци и список со новогодишни желб , најпосакуваниот дедо со бела брада и црвено одело, во придружба на џуџињата и снежната кралица стигна на скопскиот плоштад. Ведрите детски очиња полни со очекувања го дочекаа Дедо Мраз. Со торба полна подароци и список со новогодишни желби , најпосакуваниот дедо со бела брада и црвено одело, во придружба на џуџињата и снежната кралица стигна на скопскиот плоштад. Ведрите детски очиња полни со очекувања го дочекаа Дедо Мраз. Сите биле послушни цела година, ги слушале мама и тато, па штом падне ноќта ќе ги чекаат своите подароци. Лего коцки, автомобили, балони со Елза, пакетчиња, се само дел од новогодишните желби на дечињата. Дедо Мраз со снежната кралица, ангелите и џуџињата им приредија забава на сите дечиња кои со родителите дојдоа на плоштадот, Македонија, а новогодишните песнички ги испеаја со хорот на Златното славејче. Ивана Соколовиќ Најдова
| | веќе видена | слични

Граѓаните во светот сметаат дека 2018 година ќе биде економски тешка, но Македонците веруваат во напредок. И не само тоа, кај македонскиот граѓанин се засилуваат надежта и оптимизмот воопшто. Граѓаните во светот сметаат дека 2018 година ќе биде економски тешка, но Македонците веруваат во напредок. И не само тоа, кај македонскиот граѓанин се засилуваат надежта и оптимизмот воопшто. Иако секојдневно растат трошоците за основните животни потреби, се зголемува невработеноста, младината заминува, а Скопје и Тетово се позагадени од Њу Делхи и Пекинг, тоа очигледно влијае невообичаено врз жителите на Македонија. Резултатите од најновиот светски водечки Глобален барометар покажуваат дека ние и покрај се, сме родени оптимисти. Па така 36 отсто од македонските граѓани очекуваат 2018 да биде година со економски просперитет, додека само 24 отсто сметаат дека следната година ќе биде со економска потешкотија. Тоа е одлично во споредба со светскиот индекс, каде 28 отсто од ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Стево Пендаровски веќе ги постави кадровските основи на неговиот кабинет. Генерален секретар на претседателската служба е досегашниот владин портпарол Миле ...
сите 214 | | | веќе видена

Пресреќна сум што фотографијата фантатстично се вклопи во пораката на песната – биди горда со она што си! Не давај никој да ти ги сосече крилјата!, раскажува ...
сите 258 | | | веќе видена

Тамара Тодевска која со песната „Proud“ го освои осмото место на евровизиското финале во Тел Авив, што е најголем успех за земјава досега на Евросонг, вечерва ...
сите 211 | | | веќе видена

Слушајќи го претседателот на САД, Доналд Трамп, тој практично звучи како отпадник во сопствената администрација: осамен службеник подготвен да прифати дека ...
сите 84 | | | веќе видена

Претседателот на мандатно – имунитетната комисија Павле Богоевски ќе ја води комисиската расправа за одземање на пратеничкиот мандат на поранешниот премиер ...
сите 199 | | | веќе видена

Цената на нафтата на светските берзи порасна на 73 долари за барел поради намалувањето на понудата и загриженоста поврзана со нов можен прекин на испораката од ...
сите 120 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

“Три елки и Дедо Мраз“ во Неготино

Од:
До кого (е-маил):
Порака: