ОУ „Kлимент Охридски“ од Делчево заштеди 520.000 денари

2 копии

Енергетската ефикасност на делчевската деветолетка „Св. Kлимент Охридски“ ~ донесе заштеда од 520.000 денари за една година. Директорката на деветолетката, Валентина Михаиловска, истакна дека овие средства ќе се пренаменат за потребите на училиштето. – Планираме околу 440.000 денари да одвоиме за лаптоп-компјутери, за потребите на училиштето и наставата, а преостанатите пари ќе бидат наменети за да ги смениме внатрешните врати на училниците и канцелариите - рече Михаиловска. Таа истакна дека 2016 и дел од 2017 година за училиштето се години со најмногу реализирани проекти. - Стартуваме со едносменска работа. Проект на училиштето вреден 245.000 денари со што се направија четири нови училници. Потоа добивме проект од МОН вреден 183.000 евра со кој беше сменета целата столарија и покривната конструкција. Така што по една училишна година, ние веќе штедиме средства - истакна Михаиловска. Последната инвестиција во ова училиште е реконструкцијата на четири санитарни јазли, но и инсталацијата на шест калорифери за ...
| | веќе видена | слични

На 11.06.2017 година околу 05,40 часот во ЕИК-Скопје, М.С.Т. пријавила дека на бул. „Св.Климент Охридски“, две непознати лица со закана со нож и извршиле разбојништво при што од чанта и одзеле сума на пари од околу 180.000 денари. Се преземаат мерки за пронаоѓање на сторителите како и целосно расчистување на случајот. Loading...
| | веќе видена | слични

Останато

„Апелацискиот суд мора да се издигне над политичкиот притисок и нарачани притвори мотивирани само и само од политичкиот прогон кој што се спроведува врз ...
сите 424 | | | веќе видена

Во Хрватска попладнево е издадено црвено предупредување од Државниот хидрометеоролошки завод за следните два дена, кога се очекуваат вистински зимски услови и ...
сите 318 | | | веќе видена

Филип Петровски на вечерашното гостување на Канал 5 го обвини раководството на ВМРО-ДПМНЕ за двојна игра во однос на уставните измени и рече дека за вчерашниот ...
сите 85 | | | веќе видена

Бегството на екс премиерот Никола Груевски ја заостри политичката реторика помеѓу власта и опозицијата. СДСМ прстот го впери кон лидерот на ВМРО-ДПМНЕ. Според ...
сите 255 | | | веќе видена

Како поранешниот премиер и актуелен почесен претседател на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски избегал од Македонија, како стигнал до Унгарија , дали е уште таму и дали ...
сите 285 | | | веќе видена

Предлог Буџетот за 2019 предложен од Владата предводена од СДСМ е развоен и обезбедува повеќе пари кај граѓаните, поголема социјална еднаквост и подобра ...
сите 210 | | | веќе видена

Во недостаток на официјални информации од македонските, но и од унгарските власти, регионалните и европските медиуми продолжуваат со шпекулации за бегалецот ...
сите 65 | | | веќе видена

Во Студенчишкиот канал во Охрид каде денес поради недостаток на вода и кислород се гушат тони плашица, попладнево почна спасувањето на рибата. btr „Ние веднаш ...
сите 30 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

ОУ „Kлимент Охридски“ од Делчево заштеди 520.000 денари

Од:
До кого (е-маил):
Порака: