Алаѓозовски останува во Владата


Екс министерот за култура Роберт Алаѓозовски и натаму останува на Владата, односно по напуштање на министерската функција ќе добие нова позиција. Тој на примопредавањето на функцијата на новиот министер за култура Асаф Адеми, информира дека ќе биде национален координатор за култура, културен развој и интерресорска соработка во културата, позиција за која директно му е одговорна на премиерот за работата. Алаѓозовски го раководеше ресорот култура од 1 јуни 2017, односно од составувањето на Владата на Зоран Заев минатата година.
| | веќе видена | слични

Новоназначената министерка за правда Рената Десковска потврдува дека законот за извршување ќе биде донесен во скоро време и дека ќе биде во интерес на граѓаните. Во првото интервју за медиумите после превземавањето на министерството за правда Десковска вели дека давачките на граѓаните ќе бидат сведени за минимум. Интервјуто ќе го следите во 19.30.
| | веќе видена | слични

Новиот министер во ресорот култура ги донесе и првите конкретни промени. Новиот министер во ресорот култура ги донесе и првите конкретни промени. Вестите на интернет страницата на министерството почнаа да се објавуваат на албански јазик што досега не било пракса. Асаф Адеми ја презеде функцијата вчера од страна на Роберт Алаѓозовски и уште тогаш практично го најави ова на што сме сведоци денеска, односно првата изјава ја даде најпрвин на албански па на македонски ајзик. Адеми изјави дека со Алоѓозовски разменил мислења и идеи за тоа како да се подобри културниот живот во Македонија, но наместо реформи, првата работа што ја направи е првата вест на насловната страна на министерството е да биде на албански јазик, иако според Уставот во Македонија официјален јазик во државата е македонскиот. Адеми шефува во култура како кадар на Движењето Беса, новиот коалиционен партнер на СДСМ во Владата. Адеми во меѓувреме и се екипира со советник, актерот Висар Вишка.
| | веќе видена | слични
4 копии

Актерот Висар Вишка ќе биде советник во Министерството за култура, откако функцијата министер во оваа институција ја презема Асаф Адеми од Беса. На социјалните мрежи вчера се појави и заедничка фотографија на Вишка и Адеми од министерскиот кабинет. Актерот вчера присуствуваше и на прес-конференцијата кога новиот министер ја презема функцијата од сега веќе поранешниот министер Роберт Алаѓозовски. Вишка неодамна во јавноста беше присутен како еден од предводниците на неколкуте протести за правда за четиригодишниот Алмир Алиу кој беше прегазен во Куманово.
| | веќе видена | слични
2 копии

Rеконструкцијата во Владата го опфати и ресорот култура, досегашниот министер Роберт Алоѓозовски беше заменет со Асаф Адеми, кој во Министерството за култура ќе шефува како кадар на Движењето Беса, новиот коалиционен партнер на СДСМ во Владата. Понеделникот беше првиот работен ден на Асаф Адеми како министер кога и беше извршено свеченото примопредавање на министерското столче од страна на сега веќе поранешниот министер, Роберт Алоѓозовски. Адеми пред медиумите вчера изјави дека со Алоѓозовски разменил мислења и идеи за тоа како да се подобри културниот живот во Македонија, но место веднаш да се фати за реформи кој би довеле до тоа, тој првата работа што ја направи е првата вест на насловната страна на министерството е да биде на албански јазик, иако според Уставот во Македонија официјален јазик во државата е македонскиот. Така што може да се каже дека ова е скандалозен потег, бидејќи Министерството за култура е државна институција. „Адеми по примопредавањето на функцијата вчера најави дека ќе биде министер ...
| | веќе видена | слични

Министерката за правда, Рената Дескоска, ќе го скастри тарифникот за извршување и ќе ги намали извршителските дејствија кои се преземаат против граѓаните. Ова се клучните промени во Законот за извршување, кои за Алсат-М ги најави Дескоска. Целта е подобрување на правата на граѓаните. Засега министерката не открива за колку ќе се намалат тарифите на извршителите. Лично сметам дека одредени дејствија не треба да се наплаќаат во постапката за извршителите. Размислуваме и за ограничување на вкупната сума како процентуален износ од долгот, така што тие работи ќе ги ставам на маса пред луѓе кои се од експертската јавност и да извадиме најдобро решение од оваа свера“, рече министерката за правда, Рената Дескоска. Дескоска вели дека кратењето на тарифникот и на дејствијата нема да го загрози извршувањето и дека нема да се доведе во опасност спроведувањето на судските одлуки. Од Комората на извршители ниту денеска не сакаа да коментираат околу тарифите. Во телефонски разговор признаа дека не се запознаени со новиот ...
| | веќе видена | слични

Прв вистински работен ден на новиот министер за култура Асаф Адеми по вчерашното примопредавање со својот претходник Роберт Алаѓозовски и прва „реформа“ – првата вест на официјалната вебстраница е на албански јазик. Станува збор за информацијата дека „амбасадорот на САД, Џес Бејли, и министерот за култура Асаф Адеми го отворија Симпозиумот за менаџмент во културата“. Не само што албанскиот јазик не е службен на целата територија на државата, а со тоа ни во институциите на државно ниво заедно со македонскиот, иако тоа го предвидува Законот за употреба на јазиците на кој вето стави претседателот Ѓорге Иванов и тој сè уште не е објавен во „Службен весник“ за да стапи во сила, тој доби предност во однос на официјалниот јазик во државата. Дури по верзијата на информацијата на албански следува таа на македонски на вебсајтот на Министерството. Адеми е кадар на новиот партнер во владината коалиција, крилото од Движење БЕСА на Африм Гаши.
| | веќе видена | слични

Актерот Висар Вишка од Гостивар ќе го советува својот сограѓанин Асаф Адеми, кој вчера и официјално ја презеде министерската фотелја за култура. Двајцата веќе се појавија заедно во јавноста и тоа вчера на прес-конференцијата при преземање на функцијата од претходниот министер Роберт Алаѓозовски. „Останувам во МНТ со потпросечна плата. Во меѓувреме ќе дадам допринос за да се промени состојбата и вреднувањето на вистинските уметници во Македонија“, напиша Вишка на својот фејсбук профил. Актерот на локалните избори лани, беше на советничката листа на Алијансата за Албанците, односно во тимот на Таравари. Асаф Адеми пак е од скопското крило на Беса предводено од Африм Гаши кои заедно со ДПА и Сојузот на Ромите коалицираа со СДСМ и ДУИ во последната реконструкција на Владата.
| | веќе видена | слични

Актерот Висар Вишка ќе биде дел од новиот кабинет на министерот за култура Асаф Адеми. Информацијата ја потврди лично актерот. Тој ќе биде советник на новиот министер, но подетално не кажа кои ќе бидат неговите надлежности, пренесе независен.мк Асаф Адеми вчера ја презеде функцијата министер за култура од неговиот претходник Роберт Алаѓозовски.
| | веќе видена | слични

Актерот од Македонскиот народен театар (МНТ) Висар Вишка стана советник на новиот министер за култура Асаф Адеми. „Ќе го советувам за сè“, ни рече актерот, додавајќи оти иако министерот е помлад од него, се познаваат одамна од детството од нивниот роден град. Адеми на вчерашното примопредавање на министерската функција од Роберт Алаѓозовски во Министерството за култура дојде заедно со Вишка. Глумецот беше заедно денес со министерот Адеми, на неговото прво официјално појавување на Симпозиумот за менаџмент во културата, организиран од Центарот за нови иницијативи во културата и уметноста Локомотива Скопје. Адеми, кој доаѓа од Беса – крилото на Африм Гаши. Адеми беше изгласан за министер на седница на Собранието на 1 јуни. Адеми по професија е градежен инженер, досега бил управен директор на канцеларијата на меѓународната компанија ИНСКЕЈЛ Глобал во Скопје, а има и дипломатска кариера како поранешен амбасадор во Данска. На изминатите локални избори лани беше кандидат на Беса за градоначалник на Гостивар. Вишка ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Недела. Некаде околу пладне. Штипското село Чардаклија пусто. Вооружени со лаптоп низ него може да се сретнат само луѓето од Државниот завод за статистика ...
сите 230 | | | веќе видена

Премиерот Зоран Заев, по вчерашната средба со германската канцеларка Ангела Меркел, со видео преку Фејсбук се обрати до јавноста.„Вчерашната пријателска средба ...
сите 159 | | | веќе видена

- На телефон се карав многу вулгарно со моја блиска личност, и таксистот го искористил моментот да ме снима, но верувам дека не очекувал дека ќе ме сними како ...
сите 97 | | | веќе видена

Симона Димковска, актерка од Куманово ја доби наградата за млад актер на 54-тиот Македонски театарски фестивал „Војдан Чернодрински“ кој од 7 јуни се одржуваше ...
сите 55 | | | веќе видена

Дали некогаш сте се запрашале дали би живееле во радиоактивната зона Чернобил која денес е целосно напуштена.За одговорот не се двоумат многумина, па веднаш ...
сите 64 | | | веќе видена

Саудискиот престолонаследник, принцот Мохамед бин Салман ја повика меѓународната заедница да заземе „решителен став“ во врска со нападите врз нафтените танкери ...
сите 100 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Алаѓозовски останува во Владата

Од:
До кого (е-маил):
Порака: