Заев: Граѓаните ќе бидат уверени дека сме на вистинскиот пат


Една година од формирањето на владата на премиерот Зоран Заев, Собранието вчера расправаше за избор на нови министри, при што Заев во своето експозе истакна дека Македонија е на вистинскиот пат, се движи во добра насока и оти во тоа ќе бидат уверени сите граѓани знаејќи дека, како што рече, ни претстојат сериозни реформски активности и реализација на големи одлуки од пресудно значење за земјата. За опозициската ВМРО-ДПМНЕ оваа реконструкција е „пазарџиска за пет-шест пратеници“ и „козметичка без промена на министрите што не донеле резултати“.– Зад нас е точно една година од работата на Владата. Ја оставаме зад нас длабоката политичка криза со отворање длабоки сериозни реформски процеси за да ја вратиме довербата во институциите и демократскиот амбиент – рече Заев, кој потенцира дека Македонија од земја во изолација со политички тензии стаса до реално членство во НАТО и до сосема извесен датум за преговори со ЕУ. Тој изрази задоволство од постигнатото, посочувајќи дека Владата работи во согласност со ...
| | веќе видена | слични

Новоназначената министерка за правда Рената Десковска потврдува дека законот за извршување ќе биде донесен во скоро време и дека ќе биде во интерес на граѓаните. Во првото интервју за медиумите после превземавањето на министерството за правда Десковска вели дека давачките на граѓаните ќе бидат сведени за минимум. Интервјуто ќе го следите во 19.30.
| | веќе видена | слични

Министерката за правда, Рената Дескоска, ќе го скастри тарифникот за извршување и ќе ги намали извршителските дејствија кои се преземаат против граѓаните. Ова се клучните промени во Законот за извршување, кои за Алсат-М ги најави Дескоска. Целта е подобрување на правата на граѓаните. Засега министерката не открива за колку ќе се намалат тарифите на извршителите. Лично сметам дека одредени дејствија не треба да се наплаќаат во постапката за извршителите. Размислуваме и за ограничување на вкупната сума како процентуален износ од долгот, така што тие работи ќе ги ставам на маса пред луѓе кои се од експертската јавност и да извадиме најдобро решение од оваа свера“, рече министерката за правда, Рената Дескоска. Дескоска вели дека кратењето на тарифникот и на дејствијата нема да го загрози извршувањето и дека нема да се доведе во опасност спроведувањето на судските одлуки. Од Комората на извршители ниту денеска не сакаа да коментираат околу тарифите. Во телефонски разговор признаа дека не се запознаени со новиот ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Новата министерка за правда, Рената Дескоска која вчера седна во фотелјата, ќе го прочешла веќе готовиот закон за извршување кој и го оставија на маса нејзините претходници. „Таа ќе го стопира и прегледа уште еднаш, а ќе се консултира и со експерти од областа", пренесе Фокус.На примопредавањето на функцијата новата министерка за правда беше категорична дека еден од нејзините приоритети ќе биде Законот за извршување да овозможи поправеден систем со помали трошоци во постапките пред извршителите.
| | веќе видена | слични
3 копии

Рената Дескоска,Арбр Адеми, Асаф Адеми и Бардуљ Даути седнаа на своите нови министерски места – во правда, во образование, во култура и за странски инвестиции. Новите министри кои се резултат на неколку месечните преговори за поголема владејачка коалиција ветија продолжување на проектите на своите претходници, но и нови реформи. Најдрастични промени според најавите ќе треба да се случат во секторот правда. Дескска како прва работна задача најави законски измени со кои ќе се намалат трошоците што граѓаните ги плаќаат на извршителите. Новата министерка за правда најави и ново барање за екстрадиција на обвинетите Грујовски и Бошкоски од случајот Таргет – Тврдина на СЈО за кои грчкиот Врховен суд одлучи да не ги испорача во Македонија. Ексминистерот Билен Саљуји кој рече дека Дескоска ќе има за нијанса полесна работа од него како минситер за правда во 2017 година, засега нема нова владина функција. Ќе чека на одлука од партиските органи на ДУИ. Дескоска во правда стигна откако му ја отстапи функцијата миистер за ...
| | веќе видена | слични

За Дескоска судската власт е независна, за Царовска сите граѓани се еднакви пред законот. Двете министерки одговорија на отвореното писмо на Јанкуловска која во последните денови од бременоста има 8 закажани судски рочишта за предметот Тенк на СЈО. Министерските за правда и за труд и социјална политика сепак останаа без конкретен одговор на прашањето на Јанкуловска дали на ваков начин Владата на СДСМ се грижи за правата на мајките и ги штити децата. Мојата заложба ќе биде судството да го направиме независно и немам намера да се мешам, ниту во диктирање на водење на постапки во судовите, ниту пак какви судски одлуки ќе носат судиите. Извршната власт нема право ниту да се меша, ниту да укажува како да се водат одредени судски постапки, а уште помалку какви да бидат судските одлуки во постапките, рече Дескоска. „Гордана Јанкуловска нема причина воопшто да се вознемирува затоа што таа, како и сите граѓани ќе биде третирана по закон. Во однос на она што го поставува во писмото, а се однесува на судските пракси ...
| | веќе видена | слични

Мојата заложба е судството да биде независно и немам намера да се мешам. Вака одговори новата министерка за правда Рената Дескоска на отвореното писмо на Јанкуловска дека има права кои судот не смее да ги занемари како жена и мајка. Мојата заложба е судството да биде независно и немам намера да се мешам. Вака одговори новата министерка за правда Рената Дескоска на отвореното писмо на Јанкуловска дека има права кои судот не смее да ги занемари како жена и мајка. И министерката за труд и социјална политика Мила Царовска и порача на Јанкуловска дека ќе биде третирана по закон како и сите граѓани. Инаку поранешната судијата Кацарска која ја раздвои постапката протв неа во случајот Тенк, наредила да се направи вештачење за да се утврди состојбата во која се наоѓа јанкуловска, односно и покрај тоа што е во 9ти месец од бременоста да се утврди дали навистина е спречена да доаѓа на судења. Ќе ја прегледува доктор од килиниката за гинекологија. Очигледно ова е производ на секојдневната ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Новата министерка за правда Рената Дескоска денеска по преземањето на функцијата од нејзиниот претходник Билен Саљији, најави дека нејзина првенствена заложба ќе биде подобрување на состојбата на граѓаните со остварувањето на нивните права и реформите во судството. dav – Еден од првите приоритети е измена на Законот за извршување со цел да се овозможи поправеден систем со помали трошоци во постапките пред извршителите, изјави Дескоска. Вториот приоритет, посочи таа, се реформите во судството со оглед на тоа што во Министерството за правда веќе е донесена стратегија за реформи. – Во догледен период ќе следи процес на преговори со оглед на тоа што дел од законите се носат со двотретинско мнозинство, за да може да се изменат. Тие што не се носат со двотретинско мнозинство очекувам да се донесат со најширока можна поддршка во Собранието, бидејќи навистина имаме волја судството да го направиме независно и да овозможиме правна основа за негова независност. Сметам дека тоа треба да биде од интерес на сите политички ...
| | веќе видена | слични

Јанкулоска да не се вознемирува, времето на тефтерчиња заврши. Власта нема да се меша во судските одлуки поради тоа што судството е независен орган, надвор од извршната власт. Двете министерки кои беа прозвани преку отворено писмо од екс министерката за внатрешни работи Гордана Јанкулоска, денеска велат дека единствено законите одлучуваат како некој ќе биде третиран. „Ако има некаков проблем од мојор ресор, ќе помогнам, а она што го пишува во писмото, а се однесува на судските одлуки, тоа не е во моја надлежност.“ - изјави Мила Цароска – министер за труд и социјална политика. И новата министерка за правда, Дескоска, вели дека судството треба да е независно и дека нема намера да диктира судски постапки и одлуки. „Да порачам не само на Јанкулоска, туку на исте кои имаат постапки пред судовите на странки или обвинети, декиа времето на тефтерчиња заврши. Судството ќе го направиме незавосно и нема да се мешам во диктирање и водење на постапки во судовите и одлуките“ - изјави Рената Дескоска – министер за правда. ...
| | веќе видена | слични

Подобрување на состојбата на граѓаните со остварувањето на нивните права и реформите во судството ќе биде еден од приоритетите на новата министерка за правда Рената Тренеска Дескоска која досега го предводеше кормилото во ресорот образование и наука, а нејзиниот кабинет го наследи Арбр Адеми. Како што посочи новата министрека за правда клучен приоритет се и реформите во судството, а во Министерството за правда веќе е донесена стратегија за реформи „Секој граѓанин треба да биде свесен дека судството е власт која е независна од извршната власта која мора да биде независна и извршната власт нема право да се меша и да укажува како да се водат судските постапки и какви да бидат одлуките.“ - изјави Рената Дескоска. Поранешниот министер за правда Билен Саљији, кој поднесе оставка во март годинава, поради прекфалификацијата на обвинението од страна на Јавното обвинителство за смртта на малиот Алмир од Куманово, по официјалното предавање на функцијата рече дека работата на Дескоска за нијанса ќе и биде полесна, ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Од Синдикатот на културата велат дека го чекаат владиното образложение за нејзиното разрешување. Одлуката според нив е изненадувачка, како и тоа дека таа доаѓа ...
сите 89 | | | веќе видена

Турските научници предупредуваат за опасноста од нови силни земјотреси што го загрозуваат Истанбул и реонот на Мраморно море, пишува денеска турскиот весник ...
сите 156 | | | веќе видена

Оперските пејачи Благој Нацоски, Весна Ѓиноска-Илкова, Ирена Кафкалевска и Наде Талевска-Спасовска синоќа на концертот на Охридско лето во црквата „Св. Софија“ ...
сите 78 | | | веќе видена

Градоначалникот на Општина Охрид, Константин Георгиевски е уверен дека до следната сесија во февруари Охридскиот регион ќе ја надмине опасноста да биде ставен ...
сите 101 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Заев: Граѓаните ќе бидат уверени дека сме на вистинскиот пат

Од:
До кого (е-маил):
Порака: