Заев ги достави до Иванов потписите за мандат


6 копии

Лидерот на СДСМ Зоран Заев денеска му го достави на претседателот Ѓорге Иванов доказот за обезбедно парламентарно мнозинство за формирање влада. Заев на претсадателот Иванов во вилата „Водно“ му достави потписи од 67 пратеници од СДСМ, ДУИ, Беса и Алијансата на Албанците. Тој пред средбата со претседателот на државата во кусата изјава рече дека очекува Иванов да му го врачи мандатот за формирање влада. На средбата кај претседателот Иванов присуствуваа и потпретседателката Радмила Шекеринска и генералниот секретар Оливер Спасовски. Од кабинетот на Иванов претходно информираа дека по доставувањето на доказот за обезбедено мнозинство се очекува претседателот да донесе одлука во наредните денови.
| | веќе видена | слични
2 копии

Професорката Рената Дескоска, пратеник во Собранието, вели дека Иванов со недавањето на мандатот на Заев направил државен удар. „Ако постои школски пример на државен удар, тоа е ова што денес го видовме во вилата на Водно! Иванов го прекрши Уставот денес, исто како што тоа го направи со помилувањата во април. Со овој акт на кршење на Уставот уште еднаш се стави во улога на измеќар на „фамилијата“. Тој денес уште еднаш покажа дека не е само заштитник, туку е и активен соучесник во криминалот. Иванов по втор пат политичката криза ја продлабочува и ја претвора во уставна криза! Ова не е само една од многуте гафови на Иванов, ова е и акт на самоволие и газење на Уставот! Но тоа, нема да помине!“, напиша Дескоска.
| | веќе видена | слични

„Ако постои школски пример на државен удар, тоа е ова што денес го видовме во вилата на Водно!“, сподели вечерва професорката на Правниот факултет, Рената Дескоска. „Иванов го прекрши Уставот денес, исто како што тоа го направи со помилувањата во април. Со овој акт на кршење на Уставот уште еднаш се стави во улога на измеќар на „фамилијата“. Тој денес уште еднаш покажа дека не е само заштитник, туку е и активен соучесник во криминалот“, смета Дескоска. „Иванов по втор пат политичката криза ја продлабочува и ја претвора во уставна криза! Ова не е само една од многуте гафови на Иванов, ова е и акт на самоволие и газење на уставот!“, додава професорката на Правниот факултет.
| | веќе видена | слични

Претседателот Ѓорге Иванов, денеска во 16.30 часот ќе се обрати на граѓаните на Македонија, соопштуваат од кабинетот на претседателот. Се очекува Иванов да се произнесе во однос на тоа дали ќе му го додели мандат за лидерот на СДСМ, Зоран Заев за формирање на влада. Во понеделникот, Заев му ги предаде на Иванов собраните потписи и кажа дека очекува да му се врачи мандатот во најкус можен рок.
| | веќе видена | слични

Од кабинетот на претседателот два дена владее целосен молк за тоа кога ќе ја соопшти и каква ќе биде неговата одлука за мандатот откако лидерот на СДСМ Зоран Заев му ги достави потписите. Во меѓувреме неколку сценарија се во игра. И два дена откако лидерот на СДСМ Зоран Заев ги предаде 67 потписи, од кабинетот на претседателот Ѓорге Иванов владее целосен молк. Ниту по средбата не беше испратено вообичаено соопштение, а последната информација на неговиот официјален профил на социјалната мрежа Фејсбук е од саботата, два дена пред да ги добие потписите. Поради тоа засега сите можни идни чекори на шефот на државата се неизвесни за јавноста, а единствената информација е од СДСМ од каде што велат дека тој им рекол оти ќе им го даде мандатот во вторник, а најдоцна денеска. Иванов го дава мандатот на СДСМ Според едното можно сценарио, кое е очекувано во дел од јавноста, Иванов ќе му го даде мандатот на Заев кој го исполни условот што тој го постави, минимум 61 пратеник. Нема информација од СДСМ дали му доставиле и ...
| | веќе видена | слични

Јавноста го очекува потегот на претседателот на државата, Ѓорге Иванов, по кој ќе се знае дали лидерот на СДСМ, Зоран Заев, ќе ја формира владата. Иако било најавено дека Иванов ќе донесе одлука за 48 часа, веќе се поминати 72, а тој уште го нема предадено мандатот. Иако Зоран Заев пред два дена му ги предаде потребните 67 потписи, македонскиот претседател сè уште не му го доделил мандатот на лидерот на СДСМ. Извори од Социјалдемократскиот сојуз тогаш рекле дека Иванов му дал уверување на Заев дека ќе му го врачи мандатот најдоцна до денес. Сепак, можно е Иванов да истрае во тоа што го најавил по лидерската средба, односно дека покрај потписите ќе бара и гаранции дека нема да бидат загрозени уставноста и унитарноста на Македонија. Според Уставот, не постои рок до кој шефот на државата треба да одлучи за доделување на мандат, откако претходно е вратен од првиот мандатар. САД повикаа на итно формирање на владата Американското министерство за надворешни работи вчера ги повика македонските лидери да формираат ...
| | веќе видена | слични

Се уште нема најава кога претседателот Иванов ќе го додели мандатот за формирање влада на лидерот на СДСМ Зоран Заев , кој пред два дена му ги предаде потребните 67 потписи. Извори од СДСМ тогаш брифираа дека претседателот му дал уверување на Заев дека ќе му го врачи мандатот на Заев најдоцна до денеска.
| | веќе видена | слични

Ништо ново и денеска од вилата на Водно каде што лидерот на СДСМ ги однесе потписите и обезбеди мнозинство за состав на нов владин кабинет. Шефот на државата молчи во однос на побараниот мандат а Заев уште го чека со раширени раце. Нема никакви најави ниту пак на сајтот на претседателот Иванов. Во пресрет на оваа одлука, против Заев и платформата која ја прифати со албанскиот блок на улиците ширум земјава и главниот град избија собири. Се протестира во Скопје, Куманово, Битола, Прилеп, Штип, Кочани... Утре е нов месец. Можеби токму тогаш и Иванов ќе реши дали ќе му го додели мандатот на опозицискиот лидер. Дел од медиумите пренесоа, брифирајќи дека е можно кабинетот на претседателот одлуката да ја соопшти утре.
| | веќе видена | слични
2 копии

Откако вчера лидерот на СДСМ, Зоран Заев му ги предаде на претседателот на државата Иванов потребните пратенички потписи за формирање на новата влада, се чека одлуката на шефот на државата. Од СДСМ очекуваат Иванов да го врачи мандатот на Заев во најкус можен рок. ДУИ сѐ уште не се изјасниле дали ќе бидат дел од владата или пак ќе бидат опозиција со поддршка на малцинска влада. Извесно е дека интегративците ќе ја чекаат разврската околу доделувањето на мандатот и потоа да ја донесат одлуката, дали во власта ќе партиципираат со луѓе или само со потписи.
| | веќе видена | слични
2 копии

Додека СДСМ чека да го добие мандатот од Иванов, се множат повици „за одбрана на Македонија“. Последната е испратена од граѓанска иницијатива која повика на протест пред Владата, попладнево во 17 часот.Претседателот Иванов наводно ветил дека мандатот за состав на нова влада ќе го даде утре или задутре, велат извори од СДСМ, откако лидерот Зоран Заев денеска и официјално ги достави потписите кај шефот на државата како доказ дека има парламентарна поддршка од 67 пратеници.Ова е голем историски ден за Република Македонија, рече Заев пред да ги предаде потписите.„Во рака држам 67 потписи на пратеници од македонското Собрание, кои гарантираат можност за нова Влада за граѓаните на Македонија. Истовремено, овие потписи овозможуваат да заврши кризата во Република Македонија и конечно државата да се придвижи напред. Очекувам господинот Иванов да го врачи мандатот во најбрзо можно време, за да може да отпочнеме преговори за создавање и формирање нова влада. Истовремено ја користам можноста да испратам порака до сите ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

,,Пчелите се живи. Ми олесни кога гио видов сателитските снимки , на кои се гледа дека три кошници не се изгорени.” , вели пчеларот Николас Гант. Тој објаснува ...
сите 810 | | | веќе видена

Не стивнува ширењето на морбилите меѓу населението. Прогласена е епидемија на целата територија на земјава, а бројката на заболени е во постојан пораст. Според ...
сите 174 | | | веќе видена

Општина Струга е држава во мало. Има долга традиција на различни вери и етнички заедници, но соживотот секогаш бил по мерка. Вака ја замислувам и нашата земја, ...
сите 102 | | | веќе видена

Според обвинителството , вакви извици можеле да се чујат повече пати во текот на 23 неделниот непрекинат протест . Полицискиот синдикат излезе со остра осуда. ...
сите 68 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Заев ги достави до Иванов потписите за мандат

Од:
До кого (е-маил):
Порака: