Пишев: Странците го одбраа Заев бидејќи знаат дека власта и парите му се поважни од државата


2 копии

Васил Пишев од ВМРО-ДПМНЕ, денес даде до знаење дека Република Македонија ќе добие претседател на Собранието кој што ќе биде по волја на граѓаните, а не производ на некаков хибриден документ опасен за опстанокот на државата. Пишев додаде дека Тиранската платформа која што СДСМ сака да претстави дека ја нема или дека е нерелевантна, секојдневно добива на важност ако се земат во предвид изјавите на албанските политичари во земјава, но и оние во Албанија и Косово. На крај, Пишев обраќајќи му се на Зоран Заев рече дека странците добро знаеле дека на него поважни му се власта и парите. -Странците добро знаат дека на Заев поважни му се власта и парите отколку државата па токму затоа го одбраа него за да го спроведува ова сценарио во република Македонија, рече Пишев.
| | веќе видена | слични

Досега невиден интерес од страна на станските медиуми за прес на еден политичар во Македонија. Насилието на власта и обидот за убиство врз Зоран Заев, го привлекоа вниманието на сите медиуми. Loading...
| | веќе видена | слични
2 копии

Доколку ЕУ и САД не преземат соодветна акција, влијанието на Русија во Македонија ќе се зајакнува, вели лидерот на СДСМ, Зоран Заев во изјава за Јуроњуз. „Влијанието на Русија веќе се чувствува, преку зголемено присуство на лица и преку изјавите од руското Министерство за надворешни работи, како и преку активностите на нивната амбасада во земјата. Меѓу граѓаните е видлив трендот на опаѓање на поддршката за ЕУ и НАТО. Процентот на намалување на поддршката е мал, но сепак видлив“ - изјави Заев за Јуроњуз. Заев смета дека рускиот интерес во Македонија се засилил веднаш по изборите. Тој додава дека ако не се преземат дополнителни мерки во однос на малиот интерес на ЕУ и на САД во регионот, Руската Федерација ќе има повеќе простор за да ги наметне своите интереси. Македонскиот министер за надворешни работи, Никола Попоски е со спротивен став. Тој ги отфрла тврдењата за руското влијание во Македонија. „Легитимно е Русија да има свој интерес. Но ова може да се каже и за секоја од земјите членки на ЕУ. Тоа е ...
| | веќе видена | слични
8 копии

Расте ли влијанието на Москва во Македонија? "По парламентарните избори во декември минатата година, видливо е зголемен рускиот интерес за Македонија", тврди во интервју за Euronews , претседателот на СДСМ, Зоран Заев. Тој предупредува дека без одлучна акција на ЕУ и САД, улогата на Русија во Македонија ќе се засилува. "Руското влијание веќе се чувствува преку зголеменото кадровско присуство и изјавите на рускиот министер за надворешни работи, како и преку активностите на нивната Амбасада во земјата" – изјави Заев за Euronews „Трендот на опаѓачка поддршка за ЕУ и НАТО е видливо меѓу македонските граѓани. Процентот на опаѓање е многу мал, но е видлив“, тврди Заев."Верувам дека доколку не се преземат дополнителни мерки, поради намалениот интерес на ЕУ и САД во овој регион, Руската федерација ќе добие уште повеќе простор да ги наметне своите интереси" Од друга страна пак Попоски тврди дека "интересите на Русија се легитимни" Шефот на македонската дипломатија, од друга страна, ги отфрла ваквите забелешки. ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Расте ли влијанието на Москва во Македонија? Во прилог од Скопје, телевизијата Јуроњуз на оваа тема ги спротивставува мислењата на лидерот на СДСМ, Зоран Заев и министерот за надворешни работи Никола Попоски, пренесува Дојче веле . По парламентарните избори во декември минатата година видливо е зголемен рускиот интерес за Македонија, тврди во интервју за Јуроњуз, претседателот на СДСМ, Зоран Заев. Тој предупредува дека без одлучна акција на ЕУ и САД, улогата на Русија во Македонија ќе се засилува. „Руското влијание веќе се чувствува преку зголеменото кадровско присуство и изјавите на рускиот министер за надворешни работи, како и преку активностите на нивната Амбасада во земјата“, вели Заев. „Трендот на опаѓачка поддршка за ЕУ и НАТО е видливо меѓу македонските граѓани. Процентот на опаѓање е многу мал, но е видлив“, тврди Заев. „Верувам дека доколку не се преземат дополнителни мерки, поради намалениот интерес на ЕУ и САД во овој регион, Руската федерација ќе добие уште повеќе простор да ги наметне своите ...
| | веќе видена | слични

Во интервју за „Euronews“, претседателот на СДСМ, Зоран Заев предупредува дека без одлучна акција на ЕУ и САД, улогата на Русија во Македонија ќе се засилува. „Руското влијание веќе се чувствува преку зголеменото кадровско присуство и изјавите на рускиот министер за надворешни работи, како и преку активностите на нивната Амбасада во земјата“, вели Заев. „Трендот на опаѓачка поддршка за ЕУ и НАТО е видливо меѓу македонските граѓани. Процентот на опаѓање е многу мал, но е видлив“, тврди Заев. „Верувам дека доколку не се преземат дополнителни мерки, поради намалениот интерес на ЕУ и САД во овој регион, Руската федерација ќе добие уште повеќе простор да ги наметне своите интереси“, додава Заев,
| | веќе видена | слични

Останато

Уште на 2 јули 2017 Специјалното јавно обвинистелство (СЈО) констатирало дека има опасност од бегство на обвинетите Миле Јанакиески и Кирил Божиновски во ...
сите 269 | | | веќе видена

Претседателот на Франција, Емануел Макрон изјави синоќа дека Франција и САД би требало меѓусебно да се почитуваат, како што им доликува на едни долгогодишни ...
сите 244 | | | веќе видена

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицковски вечерва во Гостивар, коментирајќи ги последните случувања во државата, оцени дека Владата не ја води државата ...
сите 283 | | | веќе видена

Она што се случуваше вчера околу седиштето на ВМРО-ДПМНЕ беше класична политичка хајка организирана од Зоран Заев и Оливер Спасовски, ова денеска на ...
сите 127 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Пишев: Странците го одбраа Заев бидејќи знаат дека власта и парите му се поважни од државата

Од:
До кого (е-маил):
Порака: