Во Националната галерија изложба на графики од Иван Мештровиќ

4 копии

Националната галерија на Македонија и оваа година се приклучи на европската манифестација "Европска ноќ на музеите 2017", и тоа со изложбата на "Иван Мештровиќ, графики од Колекцијата на НГМ". Изложбата е во објектот Чифте амам која ќе трае до 31 мај. Македонската публика ќе има можност да проследи оригинални литографии (21) од светскиот скулптор Иван Мештровиќ (1883 - 1962), овојпат претставен како цртач и графичар. Делата се составен дел од мапата литографии од 1923 и се сопственост на Националната галаерија на Македонија од т.н. екс-југословенска збирка. Мапата ќе биде проследена и со презентација на две скулптури од уметникот, сопственост на Националната галерија. Европската ноќ на музеите се одржува во сите музеи во Франција и во сите европски музеи кои сакаат да партиципираат, а влезот е бесплатен за сите посетители. Манифестацијата е поддржана од Министерството за култура и комуникации на Република Франција, Советот на Европа, ИКОМ, УНЕСКО, а е поддржана и од асоцијацијата Музеите во Франција, ...
| | веќе видена | слични

 Летото очигледно никако да дојде, но тоа не значи дека треба да го одложувате здравото хранење и освежителните рецепти. Денес подгответе десерт без шеќер, готов додека да трепнете. За да ги подготвите овие неодоливи бели коцки, потребно ви е само: Густа павлака Свежи јаготки Може да додадете и јаткасти плодови по желба Подготовка: Густата павлака истурете ја во еден сад обложен со мрсна хартија. Наредете ги јаготките и јаткастите плодови, доколку ги користите. Замрзнете околу 4 часа. Откако ќе ја извадите плочката од јогурт со јаготки, може да ја кршите или сечете.
| | веќе видена | слични

Останато

„Излегување на 30-ти не е за европско владеење на правото, тука за најбрутално бришење на македонската држава и народ“, смета аналитичарот Александар Пандов. ...
сите 11 | | | веќе видена

Зошто Европа? – поради пристојна, средена, правна, држава која функционира, напредување во кариерата врз основа на заслуги, а не врз принципот на лојалност, ...
сите 127 | | | веќе видена

Надлежен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Струга донесе Наредба за спроведување истражна постапка против две лица за сторено кривично дело ...
сите 138 | | | веќе видена

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски во вечерашното издание на Click Plus не даде одговор на прашањето што доколку референдумот биде успешен, односно дали ...
сите 282 | | | веќе видена

Мобилните телефони веќе подолг период се работа на престиж, во редици се чека на нови модели на iPhone, но што е со оние кои се евтини. Нивни корисници ...
сите 53 | | | веќе видена

Пред странските функционери што доаѓаат во Македонија пред референдумот, ВМРО-ДПМНЕ го кажува својот став, вели потпретседателот на партијата, Александар ...
сите 87 | | | веќе видена

Ричард Хендрикс е нашиот најкорисен играч во досегашниот дел од претквалификациите. Барем ако се мери, се зема в предвид оној индекс кој вели дека Американецот ...
сите 82 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Во Националната галерија изложба на графики од Иван Мештровиќ

Од:
До кого (е-маил):
Порака: