Кастелаци го спаси Интер од уште еден пораз

На Интер никако да му тргне во новата сезона во Серија А. Нероаѕурите ноќеска одиграа нерешено 1-1 на гостувањето кај Аталанта, а да не беше Кастелаци, кој во 89. минута го одбрани пеналот на Денис, Интер ќе го загубеше и тој еден освоен бод. Весли Снајдер го постигна првиот гол во сезоната во Серија А во 32. минута, додека домаќините изедначија во 43. минута, преку Херман Денис, по очајната реакција на Жулио Сезар. Интер по победата над Киево во минатото коло, не успеа да врзе две победи едноподруго. Од тој натпревар Раниери направи две измени. Го стави Станковиќ наместо Тиаго Мота во средината, како и Милито наместо Пацини во нападот. Сепак, Милито може да го понесе епитетот најслаб на натпреварот откако пропушти неколку 100 настотни шанси да го донесе Интер во водство. Аталанта сега е на 13. место на табелата во Серија А и следното коло ѝ гостува на Болоња. Интер пак останува на 16. место, а веќе в сабота следува сериозен тест, односно “Дербито на Италија“ против Јувентус.
| | веќе видена | слични

Влогот во првата средба на Интер и Јувентус оваа сезона не е само гордоста! Милано и Џузепе Меаца утре ќе бидат домаќини на првото дерби на Италија оваа сезона, за кое фановите на Интер се надеваат дека ќе биде „отскочната даска“ за нивните миленици. Иако многумина би рекле дека тајмингот на оваа средба би можел да биде малку подоцна, сепак, поголема мотивација од средбата против својот вечен ривал не постои. По двете сврзани победи против Лил и Киево, Интер повторно се сопна, но овој пат во Бергамо, ремизирајќи со Аталанта. По „сопката“, следува дербито, а со евентуална победа, кренатиот морал на екипата во преостанатиот дел од сезоната би бил круцијален за враќањето на вистинските патеки за нераѕурите. Домашната форма е она што најмногу го мачи Интер и Раниери. Досега, на пет домашни натпревар, нераѕурите забележаа само една победа, што доволно говори за слабиот сезонски старт. „Рака на срце“, пеналите за кои Раниери и Морати се „расправаат“ по медиумите дополнително влијаеа врз резултатите на ...
| | веќе видена | слични

Голманот на Интер, Жулио Цезар ќе мора да одмори околу еден месец поради повредата на ногата која ја заработи на дуелот со Аталанта, соопштуваат од неговиот клуб. Цезар се повреди во текот на првото полувреме на дуелот со Аталанта, кој заврши со нерешен исход од 1-1, па на паузата го напушти натпреварот, а на негово место влезе Кастелаци. На деталните медицински прегледи било востановено дека Цезар го истегнал бутниот мускул па повреда од ваков вид се третира околу еден месец што значи него ќе можеме да го видиме на натпреварот против Сиена кој е закажан за 27. Ноември. Тимот на Интер моментално се наоѓа на разочарувачкото 16. место на табелата со само осум освоени поени од осум одиграни натпревари, скор што е премногу лош за тимот на Клаудио Раниери.
| | веќе видена | слични

Повредата на бутниот мускул на голманот на Интер е посериозна отколку што првично се мислеше и поради тоа тој ќе мора да отсуствува од теренот во следните месец дена. Им нема крај на малерите на Интер оваа сезона, откако на листата на повредени играчи се приклучи и Жулио Цезар. Голманот поради повреда беше заменет на полувремето од дуелот со Аталанта во средата, а првично се сметаше дека ќе отсуствува најмногу недела дена. Сепак, последните прегледи утврдија дека повредата е од потешка природа, па сега неговиот камбек се очекува за дуелот со Сиена, кој е закажан за 27. ноември. До тогаш во тимот би требал да го замени Лука Кастелаци. Оваа сезона не стартуваше како што посакуваа во Интер, кој има само осум освоени бодови од осум натпревари, доволни за 16. место на табелата.
| | веќе видена | слични

Голманот на милански Интер, Хулио Сезар поради повреда на бутниот мускул нема да го чува голот во саботниот дерби меч од 1-то коло на италијанското фудбалско првенство. Како што соопшти во четвртокот управата на миланските „нераѕури“, Сезар би можел да паузира цел месец. Хулио Сезар се здоби со оваа повреда уште на почетокот од октомври, додека настапуваше за репрезентацијата на Бразил, а ја обнови во средата на првенствениот натпревар на гости со Аталанта (1:1), кога беше заменет на полувремето.
| | веќе видена | слични

Жулио Сезар, првиот голман на Интер, поради повреда сигурно го пропушта „Дербито на Италија“, в сабота против Јувентус на Џузепе Меаца, во рамки на 10. коло на Серија А. Бразилецот се повреди на синоќешниот натпревар против Аталанта, па на полувремето беше заменет со Лука Кастелаци. Според последните вести од Апенините, 32 годишниот Сезар можеби ќе треба да отсуствува од терените 4 до 6 недели. Во моментов Интер се наоѓа на 16. место на табелата во Серија А, со 8 бодови од 8 натпревари. В сабота нероаѕурите ги очекува сериозен тест против “Старата Дама“ во Милано.
| | веќе видена | слични

Клаудио Раниери се соочува со нов проблем во пресрет на големото дерби меѓу Интер и Јувентус, откако искусниот стратег остана без услугите на стартниот голман Жулио Цезар. Бразилскиот чувар на мрежата заработи незгодна повреда во првото полувреме од вчерашниот меч со Аталанта, поради што веднаш мораше да биде заменет. Иако резултатите од деталните лекарски прегледи се уште не се пристигнати, јасно е дека Цезар ќе мора да отсуствува најмалку петнаесетина дена од терените, што значи дека не постојат ниту теоретски шанси тој да се појави на голот на Интер на дербито со лидерот Јувентус. Ваквиот развој на настаните ќе значи нова шанса за докажување за Лука Кастелаци, откако овој чувар на мрежата беше херој на дуелот со Аталанта бранејќи пенал во 89. минута. Повредата на Цезар е последна од серијата проблеми на тренерот Раниери, кој нема да може да смета ниту на голгетерот Диего Форлан, а крајно неизвесен е и настапот на Валтер Самуел, кој во последните десетина дена воопшто не тренираше со тимот.
| | веќе видена | слични
2 копии

Нов малер за Клаудио Раниери и „нероазурите“ по веста дека Жулио Цезар најверојатно нема да може да биде дел од тимот за дербито со „старата дама“. Во сабота на „Џузепе Меаца“ се среќаваат екипите на Интер и Јувентус во големото дерби на Италија, а како што во моментов стојат работите, домаќините нема да можат да сметаат на својот прв голман. Бразилецот Жулио Цезар во ремито кај Аталанта ја обнови повредата на бутниот мускул, која ја заработи нешто порано со репрезентацијата на својата земја. Цезар не го дочека крајот на средбата во Бергамо, откако мораше да ја напушти играта на полувремето. Него во тимот го замени Лука Кастелаци, кој успеа да одбрани пенал. Kurir
| | веќе видена | слични

Жулио Цезар скоро сигурно нема да настапи на дерби дуелот меѓу Интер и Јувентус во сабота, бидејќи синоќа заработи повреда на бутниот мускул на дуелот со Аталанта. Тој повредата ја заработи додека беше на репрезентативни подготовки со Бразил. Миланскиот гигант одигра само 1:1 на гостувањето во Бергамо, а Цезар мораше да го напушти тој дуел на полувремето. На негово место во игра влезе Лука Кастелаци кој успеа на една минута пред крајот на мечот да одбрани и пенал и со тоа да му донесе на Интер еден бод од ова тешко гостување. Првото "дерби на Италија" оваа сезона ќе биде многу важно за Интер, да се врати меѓу фаворитите за титулата бидејќи во овие моменти е далеку од врвот на табелата. Должината на паузата на првиот голман на Интер сеуште не е позната, тоа ќе се знае за неколку дена кога ќе бидат извршени детални прегледи.
| | веќе видена | слични

Останато

Катица Јанева која беше идолизирана како симбол на борбата со високата корупција и организиран криминал заврши во притвор. Шефицата на СЈО доби 30 дена притвор ...
сите 941 | | | веќе видена

За Денот на нашата Армија ни пристигнаа и честитки од Кабул, Авганистан од нашите учесници во мисијата “Одлучна поддршка”. По повод празникот се одржаа ...
сите 97 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Кастелаци го спаси Интер од уште еден пораз

Од:
До кого (е-маил):
Порака: