КОМПЛЕТЕН ВОДИЧ: Како да се средите „таму долу“ пред одење на плажа

ОСНОВНИ ВИДОВИ ОТСТРАНУВАЊЕ СРАМНИ ВЛАКНА: 1. Околу рабовите Ги оставате влакненцата под гаќичките од костимот за капење недопрени, додека пак се отстрануваат само оние кои надзираат. 2. Лента за слетување Станува збор за отстранување на сите срамни влакненца, со исклучок на вертикалната линија веднаш врз усните, која завршува над клиторисот. Овој изглед може да варира во ширина и должина. 3. Целосна депилација Последната можност е целосно отстранување на влакненцата, започнувајќи од вагината, па сè до задникот. Најчесто оние кои носат бикини кои многу откриваат го одбираат овој стил без влакненца. МЕТОДИ ЗА ОТСТРАНУВАЊЕ СРАМНИ ВЛАКНА 1. Бричење Ова е најпопуларниот и најевтин метод за средување на вашите влакненца. Според една студија, 23% од сите жени над 18 години го користат бричот за отстранување на нивните срамни влакна. Бричењето се состои од 5 едноставни чекори: потскратување на влакненцата со ножици, намокрување со вода, мачкање со лосион, бричење и потоа негување со крема. Не заборавајте да го ...
| | веќе видена | слични

Над 87% од жените редовно ги депилираат срамните влакна... ... најчесто поради сечените костими за капење. Гинеколозите предупредуваат дека не треба да го прават тоа, затоа што може да доведе до бројни компликации. 60% од жените имале здравствени компликации поради отстранување на срамните влакна од бикини зоната, додека уште посериозен проблем имале жените што целосно ги отстрануваат срамните влакна. Експертите велат дека тие се клучни за одржување на хигиената на вагината.
| | веќе видена | слични

Некои жени бираат да ги отстранат до последното влакно, но истражувањата покажуваат дека повеќето жени (87 отсто) ги отстрануваат влакната кои може да се видат надвор од бикини линијата. Дури 60 проценти од жените имале барем еднаш некој здравствен проблем, како директна последица од отстранување на влакната на интимната зона, така што експертите велат дека треба да бидете внимателни кога ќе го правите ова и велат дека бричењето никако не се препорача. Влакната на интимната зона се природна бариера која помага се да биде како што треба, го намалуваат контактот со вируси и бактерии и ја штитат чувствителната кожа. Додека штитат од инфекции и проблеми со кожата, влакната, исто така, ги спречуваат честичките како што се прав и патогени бактерии да дојдат во контакт со телото и помагаат во контролата на влагата во таа зона, со што се намалува ризикот од габични инфекции. Отстранувањето на влакната, со бричење или восок можат да ја иритираат кожата и да предизвикаат воспаление на фоликулите на влакната, кои може ...
| | веќе видена | слични

“Daily Mail” го пренесува пишувањето на магазинот Вог кој вели:„Срамните влакна се повторно во тренд“. Доктор Еден Фромберг вели дека забележала дека жените се почесто доаѓаат „природни“ на прегледите и дека станал свесни дека нивното тело не е само визуеелн објект. Така познатите дами како што се Камерон Дијаз, Гвинет Палтроу и Лејди Гага веќе го промовирале овој тренд. Зборувале во претходниот период за тоа дека „повеќе го сакаат природниот изглед“, а неодамна и еден хирург задолжен за трансплантација на косата кажал дека се повеќе жени доаѓаат со барање да им се „вратата срамните влакна“ по ласерска епилација на интимната зона. Др Фромберг советува дека во иднина, доколку сакате да го вратите природниот изглед, интимните влакна ги кратите со ножички. Тоа ќе го зацврсне влакното и ќе го подобри растењето. -Избегнувајте бријачи, а ова подрачје би требало да го негувате со органски сапун. Исто така, би требало да практикувате и пилинг во рутините за нега на интимната зона“, наведува др Фромберг со совет ...
| | веќе видена | слични

Бразилката стана хит во еден момент... ... но сега е веќе минато, затоа што се пензионира. Лекарите велат дека се почесто доаѓаат жени со природен изглед на вагината и станале свесни дека нивното тело не е само визуелен предмет. Така познатите дами како што се Камерон Дијаз, Гвинет Палтроу и Лејди Гага, веќе го промовираа овој тренд. Тие во претходниот период кажуваа дека преферираат природен изглед.
| | веќе видена | слични

Летото сите се осетливи на нежните влакна... Ова отстранување на влакна е по природен пат, а делува и смирувачки. Станува збор за маска со мед, овесни снегулки и лимон. Ви требаат 2 лажици мед, 1 лажица овесни снегулки и 2 лажици сок од лимон. Сите состојки убаво размешајте ги и протријте ги местата на лицето каде што сакате да ги отстраните влакната. Оставете така да постои 15 минути, а потоа измијте се со топла вода. Постапката повторете ја 3 пати неделно за најдобри резолутати. За 1 месец влакната ќе исчезнат целосно.
| | веќе видена | слични

 При подготовките за лето и за плажа, неминовно е отстранувањето на влакната од телото, што секако, ги вклучува и препоните и интимата. Но, некогаш ова носи несакани последици. Враснувањето се случува кога влакното не може да го најде патот за да избие низ кожата. Неретко, може да дојде до локално воспаление, црвенило, инфекција, па дури и болна циста. Меѓу причините зошто ова се случува е собирањето на мртви клетки во овој дел од телото. Кога се во прашање мртви клетки, постои само едно ефикасно решение - пилингот. По отстранувањето на влакната потребно е да се направи блага ексфолијација на бикини линијата. Можете да користите специјално наменето средство за тоа или пак да измиете со ракавица за ексфолијација. Потоа, продолжете со вообичаената нега. Втор метод кој можете да го примените е сувото четкање. Всушност, оваа техника е една од најефикасните во борбата против поткожните влакненца на целото тело. Потребно е само да си набавите мека четкичка, соодветна за бикини зоната и да четкате од препоните кон ...
| | веќе видена | слични

Останато

Селективната правда е неправда, а во Македонија гледаме дека главата на октоподот е недопирлива и се што прави системот е обид да се покријат трагите кои што ...
сите 414 | | | веќе видена

За Денот на нашата Армија ни пристигнаа и честитки од Кабул, Авганистан од нашите учесници во мисијата “Одлучна поддршка”. По повод празникот се одржаа ...
сите 97 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

КОМПЛЕТЕН ВОДИЧ: Како да се средите „таму долу“ пред одење на плажа

Од:
До кого (е-маил):
Порака: