Транспарентноста расте, но плафонот не е достигнат


Кандидатите се веќе номинирани информира во телевизиско гостување министерот без ресор задолжен за транспарентност отчетност и комуникации Роберт Поповски. Ова ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Државните и локалните институции годинава исполниле во просек околу 56 отсто од обврските за објавување информации за својата работа, како регулативата и ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Министерството за одбрана и оваа година, како и минатата, на врвот на листата на институции со (нај)активна транспарентност што ја изготвува Центарот за ...
| | веќе видена | слични
2 копии

За успех во правосудството, за успех во заштедата на народните пари, за компетитивна економија транспарентноста и отчетноста е многу важна- посочи премиерот ...
| | веќе видена | слични
6 копии

Најновото рангирање и анализата на 97 институции според т.н. Активна транспарентност, покажува дека институциите се најмалку транспарентни во однос на ...
| | веќе видена | слични

Битола е најтранспарентна, додека Пласница е на дното на табелата во отчетноста на општините според истражувањето на Центарот за граѓански комуникации . Трета ...
| | веќе видена | слични

Процентот на исполнетост на обврските за проактивно објавување на информациите кај сите 97 вклучени институции изнесува 56 отсто и е зголемен за 12,5 процентни ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Рускиот претседател Владимир Путин ги предупреди САД да не употрбуваат сила против Иран, бидејќи, како што рекол, тоа би имало катастрофални последици. – ...
сите 283 | | | веќе видена

Премиерот Зоран Заев, по вчерашната средба со германската канцеларка Ангела Меркел, со видео преку Фејсбук се обрати до јавноста.„Вчерашната пријателска средба ...
сите 184 | | | веќе видена

Високaтa претставничка на ЕУ за надворешни работи и безбедност, Федерика Могерини, во Вашингтон зборуваше со американскиот државен секретар, Мајкл Помпео, за ...
сите 78 | | | веќе видена

- На телефон се карав многу вулгарно со моја блиска личност, и таксистот го искористил моментот да ме снима, но верувам дека не очекувал дека ќе ме сними како ...
сите 15 | | | веќе видена

Пратеникот Антонио Милошоски прашува „Дали тоа и хрватската министерка за надворешни работи, Марија Пејчиновиќ Буриќ шири лажни вести дека неколку ЕУ-земји се ...
сите 105 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Транспарентноста расте, но плафонот не е достигнат

Од:
До кого (е-маил):
Порака: