Мојсовски не може да се помири со поразот

Македонскиот ракометен репрезентативец Наумче Мојсовски по вчершаниот пораз од Германија на ЕП потенцирал дека ја имавме судбината во свои раце, но потфрливме во самиот финиш кога беше најпотребно. „Ќе пукнеме од мака! Имавме многу зицери, шутеви од ситуации што не смеевме да не ги искористиме и на крајот казната нè стигна. Загубивме добиен натпревар. „Оваа победа можеше многу да ни значи, знаеме дека можеме да победиме и токму затоа поразот многу боли„ - изјави Мојсовски. “Тешко ни е бидејќи одигравме многу добро против многу силната Германија, но за жал сепак не стигнавме до резултат што го посакувавме заедно со прекрасната публика. Во секој случај е добро што сепак судбината е во наши раце, на мечот со Чешка“ - изјави корпулентниот бек на Македонија. Наумче Мојсовски за разлика од првиот меч против Шведска, каде беше прогласен и за најдобар поединец на теренот, на мечот со "панцирите" беше многу подобро чуван и не успеа да го покаже сиот свој потенцијал. Мечот го заврши до 4 постигнати погодоци и 5 ...
| | веќе видена | слични

Пред нас е дуелот со Чешка за кој што мораме да бидеме максимално фокусирани, не смееме да ги наведнеме главите, бидејќи ништо не е загубено, со триумф над Чесите обезбедуваме учество во следната фаза, порача голманот Петар Ангелов. Нашиот национален тим иако се уште не може да се помири со несреќниот пораз од Германија, денот за одмор мора да го искористи за последни подготовки пред одлучувачкиот натпревар во групата Б против Чешка. Шведска и Германија се веќе минато. Пропуштеното треба да се заборави и да се мисли само на утрешниот дуел со Чешка. Македонската репрезентација во претходните две кола покажа и докажа дека може рамноправно да се носи со светската и европска ракометна екипа и дека има квалитети за самиот европски ракометен врв. Се надеваме тоа ќе го покажеме и против Чешка. За медиумите во Србија искусниот Наумче Мојсовски порача - загубивме добиен натпревар. Најтешко ни е бидејќи одигравме одличен меч, но за жал не стигнавме до резултат што го посакувавме за да се радуваме ...
| | веќе видена | слични

Денеска на Еп во ракомет за македонската селекција е одлучувачкиот дуел за пласман во следната фаза. - Пред нашите е дуелот со Чешка за што мораме да бидеме максимално фокусирани, бидејќи со триумф над Чесите обезбедуваме учество во следната фаза, изјави голманот Петар Ангелов. Македонската репрезентација во претходните две кола покажа дека може рамноправно да се носи со светската и европска ракометна екипа и дека има квалитети за самиот европски ракометен врв. Со одбрана каква што ја имавме на дуелите со Шведска и Германија и доколку ја подобриме реализацијата во нападот и со огромната поддршка од македонските фанови сигурно ќе падне репрезентацијата на Чешка. (Крај)
| | веќе видена | слични

-Не смееме да ги наведнеме главите, бидејќи ништо не е загубено, со триумф над Чесите обезбедуваме учество во следната фаза, што беше наша цел уште пред почетокот на овој шампионат. Oва денеска го изјави голманот на македонската ракометна репрезентација Петар Ангелов, кој вчера одигра одлична партија во поразотод Германија. - Верувам дека нашата репрезентација е доволно искусна да го преброди ова и да се пласираме во втората рунда, изјави Ангелов. Популарниот Диви рече дека поразот од Германија мора да го оставиме зад себе, да ги кренеме главите и да го добиеме мечот против Чесите.
| | веќе видена | слични

Петар Ангелов имаше извонредна партија на дуелот со Германија, но за жал неговите одлични одбрани не беа наградени и со конечен триумф. Еден од главните проблеми беше што голем дел од одбиените топки од македонскиот голман повторно завршуваа во рацете на противникот, но тоа не го обесхрабрува Ангелов, кој верува дека со триумф над Чешка утре зацртаната цел ќе биде исполнета и Македонија ќе се пласира во втората рунда од ова Европско Првенство. „ Загубивме од Германија, но тој натпревар мора да го оставиме зад себе. Пред нас е дуелот со Чешка за кој што мораме да бидеме максимално фокусирани. Не смееме да ги наведнеме главите, бидејќи ништо не е загубено, со триумф над Чесите обезбедуваме учество во следната фаза, што беше наша цел уште пред почетокот на овој шампионат. Верувам дека нашата репрезентација е доволно искусна да го преброди овој шок и да се пласираме во втората рунда. Најважно е да се одмориме и да се подготвиме за Чешка како што треба “ - порача Ангелов.
| | веќе видена | слични

Останато

Британската премиерка Тереза ​​Меј изјави дека обидите на некои пратеници да го одложат излегувањето на земјата од ЕУ, користејќи парламентарни процедури, не ...
сите 188 | | | веќе видена

Претпладне ќе има врнежи од дожд и снег и на пониските места, а ќе бидат пообилни во источните делови. Попладне облачноста делумно ќе се намали и врнежите ...
сите 184 | | | веќе видена

Грчкиот парламент денеска ја почна дебатата за Договорот од Преспа, со кој треба да се стави крај на 27-годишниот спор за името помеѓу Грција и Македонија и ...
сите 64 | | | веќе видена

На големиот христијански празник Богојавление-Водици, по одржувањето на богослужбата од страна на отец Димитрие Павлески, во црквата „Св. Никола“ во Подгорци, ...
сите 127 | | | веќе видена

Во Мала Преспа традиционално сите села фpлаат крcт во Преспанското Езеро. Ниту студенoто време ниту, пак, уште поcтудената вода не ги спречи повеќето верници ...
сите 202 | | | веќе видена

Секс скандалот меѓу Јелена Карлеуша и Огњен Врањеш никако не стивнува, но во меѓувреме не стивнуваат и новите имиња од српската сцена со кои што Оњен имал ...
сите 101 | | | веќе видена

Лидерот на Нова Демократија Киријакос Мицотакис се откажа од барањето за гласање недоверба на владата на Ципрас. Партијата најавуваше дека на секој начин ќе се ...
сите 117 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Мојсовски не може да се помири со поразот

Од:
До кого (е-маил):
Порака: