ГОРИВАТА ПОЕВТИНУВААТ: Бензинот за 1,5, а дизелот за 2,5 денара

Како причина за намалувањето се наведуваат пониската просечна цена на суровата нафта на светскиот пазар и понискиот курс на доларот во однос на денарот Бензините од ноќеска на полноќ поевтинуваат за 1,5 денар, а цената на дизел-горивата се намалува за 2,5 денара по литар, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика (РКЕ) . Со одлуката се врши намалување на рафинериските и на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 6,52, односно 4,17 отсто. Новата цена на евросупер БС95 изнесува 62,5, а на евросупер БС98, 64,5 денари за литар. Евродизел
| | веќе видена | слични
2 копии

Од денеска возачите ќе точат поевтино гориво. Регулаторната комисија за енергетика на Република Македонија вчера донесе одлука за намалување на цените на нафтените деривати според која бензините поевтинија за 1,50, а дизелот за 2,50 денари. Според нивната одлука се врши намалување на рафинериските и на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 6,52% односно за 4,17% во однос на досегашните заради намалувањето на просечната цена на суровата нафта на светскиот пазар која во изминатиот 14-то дневен период изнесуваше 48,706 долари за барел, односно за 6,85% помалку од просечната цена на суровата нафта по која се формирани тековните цени на нафтените деривати, како и заради намалувањето на референтните цени на нафтените деривати на светскиот пазар во споредба со изминатиот четиринаесетдневен период кои забележаа намалување кај бензинот за 4,77% и кај дизелот за 7,37%. Врз ваквата одлука влијае и курсот на денарот во однос на доларот во изминатиот 14-то дневен период кој изнесуваше 55,04 денари и е за ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Регулаторната Комисија за енергетика вчера ја донесе одлуката за нова цена на нафтените деривати. Според одлуката од полноќ бензините поевтинија за 1,5 денари, а дизелот за 2,5 денари по литар. Регулаторната Комисија за енергетика вчера ја донесе одлуката за нова цена на нафтените деривати. Според одлуката од полноќ бензините поевтинија за 1,5 денари, а дизелот за 2,5 денари по литар.Од полноќ, ЕУРОСУПЕР БС-95 се продава за 62,5 денари по литар а ЕУРОСУПЕР БС-98 за 64,5 денари по литар. Новата цена на ЕУРОДИЗЕЛ-от изнесува 48 денари за литар. За 2,5 денари поевтини и маслото за домаќинство кое ќе се продава по 36,5 денари. Ова се новите цени кои веќе важат од полноќ:
| | веќе видена | слични

Големото намалување на цената на нафтата на светските берзи навестува пад на малопродажните цени на нафтените деривати во Македонија, во пресрет на годишните одмори. За две недели, од последната корекција на цената од страна на Регулаторната комисија за енергетика, цената на барел нафта се спушти за околу 5 долари. Ако се има предвид дека актуелната цена од околу 47 долари за еден барел е пониска и од цената врз основа на која регулаторот пред еден месец ги одреди цените. Во такви услови, за очекување е намалување на цените меѓу 1 и 2 денари по литар. Регулаторната комисија се очекува да ја објави својата одлука околу пладне. Новата цена на горивата ќе почне да важи од полноќ.
| | веќе видена | слични
6 копии

Бензините поевтинуваат за 1,5 денари, а дизелот за 2,5 денари по литар, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика. Од полноќ, ЕУРОСУПЕР БС-95 ќе се продава за 62,5 денари по литар а ЕУРОСУПЕР БС-98 за 64,5 денари по литар. Новата цена на ЕУРОДИЗЕЛ-от ќе изнесува 48 денари за литар. За 2,5 денари поевтинува и маслото за домаќинство кое ќе се продава по 36,5 денари.
| | веќе видена | слични
3 копии

Малопродажните цени на бензините од полноќ се намалуваат за денар и пол, а на дизелот и Екстра лесното масло за домаќинство за два и пол денара одлучи Регулаторната комисија за енергетика на Република Македонија. Според нивната одлука се врши намалување на рафинериските и на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 6,52% односно за 4,17% во однос на досегашните заради намалувањето на просечната цена на суровата нафта на светскиот пазар која во изминатиот 14-то дневен период изнесуваше 48,706 долари за барел, односно за 6,85% помалку од просечната цена на суровата нафта по која се формирани тековните цени на нафтените деривати, како и заради намалувањето на референтните цени на нафтените деривати на светскиот пазар во споредба со изминатиот четиринаесетдневен период кои забележаа намалување кај бензинот за 4,77% и кај дизелот за 7,37%. Плус на сé, курсот на денарот во однос на доларот во изминатиот 14-то дневен период изнесуваше 55,04 денари и е за 0,94% понизок од курсот на доларот по кој беа ...
| | веќе видена | слични

Значително поевтинување на горивата Објавено на 12 јуни 2017 година Во сенка на сите настани што нé окупираат, регулаторната комисија за енергетика на Република Македонија донесе одлука за значително намалување на цените на нафтените деривати според која бензините поевтинија за 1,50, а дизелот за 2,50 денари. Според нивната одлука се врши намалување на рафинериските и на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 6,52% односно за 4,17% во однос на досегашните заради намалувањето на просечната цена на суровата нафта на светскиот пазар која во изминатиот 14-то дневен период изнесуваше 48,706 долари за барел, односно за 6,85% помалку од просечната цена на суровата нафта по која се формирани тековните цени на нафтените деривати, како и заради намалувањето на референтните цени на нафтените деривати на светскиот пазар во споредба со изминатиот четиринаесетдневен период кои забележаа намалување кај бензинот за 4,77% и кај дизелот за 7,37%. Плус на сé, курсот на денарот во однос на доларот во изминатиот ...
| | веќе видена | слични

Од ноќеска на полноќ горива ќе точите по намалени цени. Возачи, регулаторна одлучи бензините да поевтинат за 1,5 денари, дизелот и екстра лесното масло за домаќинство за 2,5 денари. Новата цена на ЕУРОСУПЕР БС-95 изнесува 62,5, а на ЕУРОСУПЕР БС-98, 64,5 денари за литар. ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) ќе се продава за 48, додека Екстра лесното масло за домаќинство за 36,5 денари за литар. Со одлуката на РКЕ за 1,176 денари за килограм се намалува и малопродажната цена на мазутот М-1 НС и ќе изнесува 25,206 денари за килограм. Овие цени ќе важат во следните две недели.
| | веќе видена | слични

Регулаторната комисија за енергетика најави поевтинување на горивата, а новите пониски цени ќе важат од полноќ. Според одлуката за цените на горивата објавена на веб-страницата на комисијата, цената на „еуросупер-95“ и на „еуросупер-98“ се намалува за еден и пол денар, па еден литар од овие горива ќе чини 62,5 денари, односно 64,5 денари. Цената на „еуродизел“, пак, се намалува за 2,5 денари и еден литар дизел-гориво ќе чини 48 денари. Следната одлука за цените на горивата Регулаторната комисија за енергетика ќе ја донесе по две седмици.
| | веќе видена | слични

Останато

Францускиот претседател Емануел Макрон преку видео порака им се обрати на македонските граѓани во пресрет на референдумот. Во неа тој вели дека договорот со ...
сите 68 | | | веќе видена

Една недела пред референдумот, директорот на УБК Горан Николовски во отвореното Студио 1 вели дека не постои директна закана врз безбедноста на Р. Македонија.- ...
сите 108 | | | веќе видена

„Отсекогаш сум се залагал за решение кое нема да задира во идендитетот , националните интереси и уставни промени. Прашањето за името и индентитетот е постаро и ...
сите 76 | | | веќе видена

„За мене е неверојатно што сум тука. Имам 80 години и уште продолжувам да работам. За мене е важна работата, со неа живеам во многу животи”, рече филмската ...
сите 100 | | | веќе видена

Шефот на пратеничката група на Демократскиот сојуз на Косово (ЛДК) Авдулах Хоти смета дека дијалогот со Србија можат да го водат единствено претставителни и ...
сите 158 | | | веќе видена

Управата за заштита на културно наследство (УЗКН) ќе побара црквата „Света Богородица“ во кумановското село Матејче да биде прогласена за културно наследство ...
сите 50 | | | веќе видена

Во Македонија за неколку дена пристигнуваат две слоници. Војо Иванов зоо неговател вели дека станува збор за две слоници, едната има 40, другата 50 години, ...
сите 33 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

ГОРИВАТА ПОЕВТИНУВААТ: Бензинот за 1,5, а дизелот за 2,5 денара

Од:
До кого (е-маил):
Порака: