Велигденска порака на поглаварот на МПЦ-ОА г.г. Стефан


13 копии

Поглаварот на Македонската православна црква – Охридска архиепископија, г.г. Стефан до сите верници од православна вероисповед упати велигденска порака по повод претстојниот празник Воскресение Христово – Велигден. – Возљубени празникољупци, Воскресението Христово е коренот на нашата вера! Во нашиот живот сè е насочено кон тaa сепобедна вистина. Преку тој спасоносен настан се удостоивме да учествуваме во тајната на верата, надежта и љубовта. Со Воскресението сè се исполни со праведност, мир и радост… Распнатиот Христос победи, а смртта стана вистинска пасха, реален премин од ништожност и темнина во живот. И, нема поголема вест за човекот и светот од најрадосната вест за победата на животот над смртта. Со тој неповторлив настан, Бог ни објави дека сè ново создава, и дека кој е во Христа, тој е ново создание. Оттаму, овој Голем ден е дар Божји, во кој треба да препознаеме дека ништо не завршува со страдањето и смртта, туку дека Велигден е денот на животот! Тој настан ја откри и смислата на страдањето, но и ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Денеска е Воскресение Христово – Трет ден. Велигден, или празникот на Христовото воскресение е дефинитивно најголемиот христијански празник. Страдалната седмица заврши со новиот ден, денот на воскресението. Ние сме свикнале да ја делиме неделата на седум дена. Но, денес се установува тајната на осмиот ден, т.е. идниот ден, кој треба да дојде за никогаш да не заврши како што завршува секој ден на ова наше време. Христовото станување од мртвите е потврда на сите негови зборови, на сите негови ветувања. Подоцна апостол Павле ќе зборува: Ако Христос не воскреснеше, ќе беше залудна вашата вера, ќе беа залудни вашите надежи, зашто ќе верувавте и ќе се надевавте напразно. И навистина е така, бидејќи Христос не ветуваше привремена поправка на нашите животни услови, како што ветува на пример некој политичар, економист, кој ги проучил космичките закони па вешто се раководи според нив, туку ветуваше една сосема нова реалност, како креатор кој е моќен и способен да ја создаде таа реалност, поинаку кажано, како господар ...
| | веќе видена | слични
7 копии

Според календарот на МПЦ (Јулијанскиот календар) денеска се слави трет ден Велигден. Денеска е Воскресение Христово - Трет ден. Велигден, или празникот на Христовото воскресение е дефинитивно најголемиот христијански празник. Страдалната седмица заврши со новиот ден, денот на воскресението. Ние сме свикнале да ја делиме неделата на седум дена. Но, денес се установува тајната на осмиот ден, т.е. идниот ден, кој треба да дојде за никогаш да не заврши како што завршува секој ден на ова наше време. Христовото станување од мртвите е потврда на сите негови зборови, на сите негови ветувања. Подоцна апостол Павле ќе зборува: Ако Христос не воскреснеше, ќе беше залудна вашата вера, ќе беа залудни вашите надежи, зашто ќе верувавте и ќе се надевавте напразно. И навистина е така, бидејќи Христос не ветуваше привремена поправка на нашите животни услови, како што ветува на пример некој политичар, економист, кој ги проучил космичките закони па вешто се раководи според нив, туку ветуваше една сосема нова реалност, како ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Сите знаеме дека Велигден е празник со непостојана дата за празнување. Денот не го менува, а датумот го менува. Може да биде во април, а и во мај. Временското растојание, од кога до кога може да се падне Велигден е определено и тоа се движи од 4 април до 8 мај, односно, најрано: три дена пред Благовец, а најдоцна: два дена по Ѓурѓовден. Што значи дека Велигден може да се падне на 35 различни датуми. Велигден е Празник над празниците. Со Велигден се поврзани најмногу празници во годината. Најконкретно со Велигден, празниците се поврзани 50 дена пред него и 50 дена по него. Секогаш, педесеттиот ден пред Велигден е Прочка и секогаш педесеттиот ден по Велигден е Духовден (Педесетница). А и Спасовден е секогаш на 40 ден по Велигден, Цветници е неделата пред Велигден, а саботата е Лазарева сабота итн. Велигден е првиот празник на христијаните. Но, во првите векови, немало ускладеност и еднообразност во празнувањето. Не го празнувале Велигден сите во исто време. Така било цели три века. Христијаните на Исток, во ...
| | веќе видена | слични

Христовото Воскресение – празникот на животот, Велигден, хистијанските верници го слават и денеска. Поголема вест од најрадосната за победата на животот над смртта како што велат за нив нема. Христовото Воскресение – празникот на животот, Велигден, хистијанските верници го слават и денеска. Поголема вест од најрадосната за победата на животот над смртта како што велат за нив нема. Црковните камбани велегласно бијат, а во храмовите се богослужи велигденска воскресна литургија. Преку послание архиепископот охридски и македонски г.г. Стефан и членовите на Светиот архиерејски синод им посакаа на свештено служителите, монаштвото и верници, мир и благослов од Бога. Укажаа дека „Не може да има правда, доколку другите ги онеправдуваме, ниту мир – доколку самите не сме исполнети со мир! Нашиот живот треба да стане воскресение, и тоа по мерата на нашето покајничко преобразување”. Празнувањето на Велигден продолжува и утре. Верниците со Христос Воскресе – Вистина ...
| | веќе видена | слични

Православните верници чествуваат втор ден Восрекесение Христово. Во црквата Рождество на Пресвета Богородица со литургијата чиноначалствуваше поглаварот Охридски МАкедонски г.г. Стефан. Претстојните денови се дел од светлата недела или деновите кога се воспева радоста за победата на животот над смртта. Со честитката Христос Воскресе Вистина Воскресе поглаварот по литургијата ги поздрави верниците. Верниците примија од светата причест, запалија свеќа за здравје и го честитаа најрадосниот празник за христијаните. Неработниот ден за празникот го користат за да дојдат во црква, да прошетаат и да бидат со најблиските. Благодатниот оган кој за прв пат официјално пристигна во Македонската Православна Црква со помош на БПЦ е дочекан со голема радост од верниците. За Велигден верниците си подаруваат бојадисани црвени јајца кои се симбол на Воскресението Христово. Новинар: Мирјана Давидовска
| | веќе видена | слични

Бигорската Обител, озарена од Благодатниот оган целосно оддадена на победнички и сепразничен занес во ноќеденството на Велигден беше вистинско средоточие на радост и пасхално свештенолепие. Велигден е свет Ден, прв од седмицата, цар и господар; Празник над празниците и торжество над торжествата. Воскресението Христово е темел, суштина на нашата богооткриена вера. Доколку се замислиме подобро, нашето суштествување би било незамисливо без Христовата победа над смртта. „Единствениот Кој извршил премин од смрт кон живот е Христос. Тоа е несоборлив факт кој скоро две илјади години му светли на сето човештво, со зраците од избавителната пасхална светлина на славно Воскреснатиот. Исус Назареецот, Распнатиот, Богочовекот Кој воскресна и веќе не е овде во гробот (Мк. 16,6), е вистинската наша Пасха, „Пасха свештена, Пасха нова света, Пасха таинствена… Пасха која дверите рајски ни ги отвора, Пасха која ги осветува сите верни“. Он е вистинскиот премин на човекот од смрт кон живот; Он е нашиот Цар и Првосвештеник. И ...
| | веќе видена | слични

Христијанските верници, го слават Воскресението Христово-Велигден, победата на животот над смртта. Настан, што ја откри и смислата на страдањето, но и потребата од благодарење во животите, во секоја помисла и збор и при секој чекор и дело. Христијанските верници, го слават Воскресението Христово-Велигден, победата на животот над смртта.Настан, што ја откри и смислата на страдањето, но и потребата од благодарење во животите, во секоја помисла и збор и при секој чекор и дело.Верниците ги посетуваат храмовите, се молат за здравје и среќа,оние кои постеле се причестуваат. Велат дека празникот го слават со најблиските, се собираат на свечен ручек на кој неизбежни се велигденските јајца. Сега, кога веќе ни е откриен вечниот живот, да не бидеме упорни во омразата и злото, туку да бидеме постојани во покајанието и простувањето, во воздржувањето и трпението е пораката на која се повикаа свештениците на Велигденската воскресна литургија. Подвлекоа, верниците молитвите да ги ...
| | веќе видена | слични
6 копии

Сте помислиле ли зошто Велигден може да падне помеѓу 22 март и 25 април и зошто источните правослвани цркви го слават Велигден на различен ден од западните цркви? Во сржта на проблемот лежи многу едноставно објаснување. Најстарите верници во малоазиската црква сакале да го задржат одбележувањето на Велигден во корелација со еврејскиот Пасха затоа што смртта, погребувањето и воскреснувањето на Исус Хирстос се случиле по Пасха, па тие сакале секогаш Велигден да се слават по Пасха. А затоа што еврејскиот календар на празници е заснован на соларните и лунарните циклуси, секој празник се менува, а датумите се преместуваат од година во година. Ете, оттука објаснувањето станува уште покомплицирано.Денес во западното христијантсво, Велигден секогаш се слави во недела, веднаш по полна месечина на Пасха во годината. Претходно погрешно напишав дека „Велигден секогаш се слави во недела веднаш по првата полна месечина по пролетната рамнодневица". Ова било точно се до 325 г.н.е.; но со текот на времето, (од 325 г.н.е. на ...
| | веќе видена | слични

Денот на Христовото воскресение Велигден е не само најголемиот туку и најстар христијански празник што се празнува од вториот век. Тој е суштината на христијанството, потврда и на самата вера зашто како што рекол свети Апостол Павле: „Ако Христос не воскреснеше празна ќе беше и нашата вера“. Затоа на Велигден пееме: „Христос воскресна од мртвите,/ со смртта, смртта ја победи,/ и на оние што се во гробовите/ живот им дарува“. Именден празнуваат: Величко, Велика, Велјан, Воскресија, Анастас, Анастасија... Со право повеќемина истражувачи истакнуваат дека ако не постоеше Христово воскресение тоа требаше да се измисли, зашто ако Христос не ја победеше смртта тогаш човековиот живот ќе немаше смисла, ќе беше само едно долго умирање од раѓањето до смртта, но и на човекот во тој период ќе му беше сè дозволено, ќе царуваа неморалот и другите негативни демони. Всушност, Исус Христос и се јавил во едно такво пресудно време кога зацарувале неморалот и расипништвото и кога човештвото се нашло на беспаќе. Јавувајќи се со ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Бремена жителка на Шри Ланка се саморазнесе откако локални полицајци влегоа во нејзиниот дом со цел да го претресат во врска со терористичките напади на ...
сите 515 | | | веќе видена

Реакциите за клетвите на Реисот Сулејман Реџепи не стивнуваат. Откако рече дека посакува да почине судијката која го потпиша решението за смена на поглаварот, ...
сите 396 | | | веќе видена

Голем пресврт во политичкото расположение на скопјани по само година и пол од последните локални избори. Вака би можело да се опише она што се случи во првиот ...
сите 352 | | | веќе видена

Оваа генерација политичари го остварува сонот за членство на земјата во НАТО и ЕУ, рече Стево Пендаровски вечерва од Прилеп. „Во очи на вториот круг за ...
сите 179 | | | веќе видена

Почна пријавувањето на болните и изнемоштени лица, кои во првиот круг на претседателските избори биле спречени да се пријават во Општинската изборна комисија. ...
сите 361 | | | веќе видена

Полицијата привела едно лице во гласачко место во кумановското село Тромеѓа кое го фотографирало гласачкото ливче, информираат од Општинската изборна комисија ...
сите 162 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Велигденска порака на поглаварот на МПЦ-ОА г.г. Стефан

Од:
До кого (е-маил):
Порака: