Денеска е Светол или Велигденски вторник - народни верувања и обичаи поврзани со овој ден

3 копии

Светол или Велигденски вторник е втор ден по Велигден кога продолжува прославувањето на најголемиот христијански празник - Велигден, како во црквите така и во домовите на православните верници. Светол или Велигденски вторник е втор ден по Велигден кога продолжува прославувањето на најголемиот христијански празник - Велигден, како во црквите така и во домовите на православните верници.Богослужбите се исти како и претходните два дена.Велигденските празнувања траат три дена, а на Велигденскиот вторник продолжуваат гозбите и веселбите на кои доаѓаат роднините, кумовите, соседите и пријателите, па во тоа време се собираат и роднините од подалечните краишта.Кај народот овој вторник се смета за најдобар вторник во целата календарска година. Во некои села, се одржуваат и свадби, зошто се смета дека овој ден има посебен благодет кој се пренесува на новите сопружници и нивното новоосновано семејство.Според преданието, во недела рано пред зори Марија Магдалена, Марија Јаковлеа, Саломија и некои други жени ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Светата или Велигденска недела се смета за големо и непрекинато славење за Велигден. Има голем број верувања и обичаи за цела недела, а токму за денеска се смета дека е најсреќен четврток во годината. Се смета за среќен и се верува дека на земјата одат само добри небесни суштества и дека се на луѓето ќе им оди од рака. Денеска се започнува работа, дури и ако не ви одела од рака, а можете и да се помолите и сите желби ќе ви се исполнат. Денот е познат како ден на кој не се работи. Од денеска до Спасовден не се работат работи на нива и во поле.
| | веќе видена | слични

Во повеќето наши краеви, Велигденските празници траат три дена. Тоа значи дека денес е всушност прв ден кога луѓето, после одмор и гозби, им се враќаат на своите секојдневни обврски. Сепак, и овој ден се смета за „светол“ и има народни обичаи и верувања поврзани за него. Повозрасните луѓе велат дека ноќеска треба да се гледа во небото. Ако е ведро и ѕвездено, годината ќе биде родна. Ако има облаци, не чека година на сиромаштја и несреќа. На небото посебно се бараат ѕвезди кои паѓаат. Се верува дека оној кој прв ќе здогледа една, ќе има повеќе среќа од останатите. Овој обичај се поврзува и со мртвите. Ако во семејството некој неодамна ви починал, ноќеска треба да погледнете во небото.Велат дека денес после полноќ ќе падне и неговата ѕвезда. Денешната среда уште се нарекува и „гарава среда“, а името настанало по еден стар обичај кој во некои краеви се одржувал се до пред Втората светска војна. Имено, на денешен ден низ населбата би се движела поворка во која исклучиво биле неоженети мажи до триесетите години. ...
| | веќе видена | слични

Според старо народно верување вторниците важеле за баксуз. Но, не и овој. Кај народот овој денешен вторник е познат на Свети вторник и за него се врзуваат голем број обичаи и верувања. Во Водена седмица, како што уште ја нарекуваат првата недела по Велигден, особено по важност се одвојуваат Воден вторник и Водена сабота. Кај народот Свети или Воден вторник е смета за најдобар вторник во целата календарска година. Старите велат дека овој ден, како и Велигден, на сите им носи радост и веселба. Исто така ако се роди дете на овој ден, ќе биде среќно и долговечно. Поради тоа понекогаш во селата на днешен ден се одржуват свадби за време на празнување на Христијанската Пасха и се смета за посебна благодет, со што таа благодет се пренесува на новите сопружници и нивното новосоздадено семејство. Старите велат дека на овој ден добро е да се оди на гости или на патување. Ако планирате баш денеска да тргнете на пат, обичаите велат да замислете желба. Таа ќе се оствари, а на патувањето ќе ве следи среќа.
| | веќе видена | слични

Во Водена седмица, првата недела по Велигден, и по важност во неа се одвојуваат Воден вторник и Водена сабота Според старото народно верување, вторниците важеле за баксуз. Но, не и овој. Кај народот овој денешен вторник е познат на Свети вторник и за него се врзуваат голем број обичаи и верувања. Во Водена седмица, како што уште ја нарекуваат првата недела по Велигден, особено по важност се одвојуваат Воден вторник и Водена сабота. Кај народот Свети или Воден вторник е смета за најдобар вторник во целата календарска година. Старите велат дека овој ден, како и Велигден, на сите им носи радост и веселба. Исто така ако се роди дете на овој ден, ќе биде среќно и долговечно. Поради тоа понекогаш во селата на днешен ден се одржуват свадби за време на празнување на Христијанската Пасха и се смета за посебна благодет, со што таа благодет се пренесува на новите сопружници и нивното новосоздадено семејство. Старите велат дека на овој ден добро е да се оди на гости или на патување. Ако планирате баш денеска да ...
| | веќе видена | слични

Според едно старо народно верување, вторниците важат за баксузни денови. Но не и овој! Во народот Светлиот(или Воден) Вторник се смета за најдобар во целата календарска година! Старите велат дека овој ден, како и Велигден, на сите носи радост и среќа. Исто така, ако се роди дете на овој ден, ќе биде среќно и долговечно. Затоа, во некои места во селата, токму на овој ден се прават свадби, затоа што се смета за посебен благодет, па истата ќе се префли на новите сопружници и нивното новосоздадено семејство. По верувањата во Грузија, на Светлиот Вторник не е добро ништо да се работи(да се пере, шие, крпи…) со машката облека, посебно на идните војници. Старите уште велат дека на денешен ден добро е да се оди на посета или на пат. Ако планирате токму денес да тргнете некаде, обичајот налага да си замислите и желба. Таа ќе ви се оствари, а на патувањето ќе ве следи среќа.
| | веќе видена | слични

Светол, Воден или Воскресен вторник е вториот ден по Велигден. На овој ден се продолжува прославувањето на најголемиот христијански празник, но за него се врзуваат и бројни народни верувања. Во народот овој вторник се смета за најдобар вторник во целата календарска година. Поради тоа единствена работа која верниците мора да ја почитуваат, е да ја делат радоста со блиските. Народното верување вели дека оној кој ќе се оглуши од ова едноставно правило, му прокоси на Бога и Христос и во животот нема да му оди како што треба. Поради тоа во некои краеви, токму на денешен ден се одружуваат свадби, бидејќи ова време се смета за посебен благодет, па се сака тоа блажество да се пренесе и на новите сопружници. Старите веруваат дека на денешен ден добро е да се оди во посета или да се тргне на пат. Исто така ако дете се роди на овој ден, ќе биде среќно и догловечно.
| | веќе видена | слични

Останато

Силно невреме го зафати вчера регионот, а беснееше и во Македонија.Врнеше и грмеше во повеќе градови, а поплави имаше во Скопје, во Кисела Вода, особено кај ...
сите 248 | | | веќе видена

Високaтa претставничка на ЕУ за надворешни работи и безбедност, Федерика Могерини, во Вашингтон зборуваше со американскиот државен секретар, Мајкл Помпео, за ...
сите 96 | | | веќе видена

- На телефон се карав многу вулгарно со моја блиска личност, и таксистот го искористил моментот да ме снима, но верувам дека не очекувал дека ќе ме сними како ...
сите 17 | | | веќе видена

Силно невреме во моментов го за зафати Скопје.Според нашите информации во делови од Скопје во моментов врне дожд, проследено со силен ветер и грмежи.Невремето ...
сите 115 | | | веќе видена

Албанскиот претседател, Илир Мета, попладнево испрати писмо до Канцеларијата на ОБСЕ-ОДИХР во Албанија, во кое информира за уредбата за одложување на датум на ...
сите 171 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Денеска е Светол или Велигденски вторник - народни верувања и обичаи поврзани со овој ден

Од:
До кого (е-маил):
Порака: