Денеска е Светол или Велигденски вторник - народни верувања и обичаи поврзани со овој ден

3 копии

Светол или Велигденски вторник е втор ден по Велигден кога продолжува прославувањето на најголемиот христијански празник - Велигден, како во црквите така и во ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Светата или Велигденска недела се смета за големо и непрекинато славење за Велигден. Има голем број верувања и обичаи за цела недела, а токму за денеска се ...
| | веќе видена | слични

Во повеќето наши краеви, Велигденските празници траат три дена. Тоа значи дека денес е всушност прв ден кога луѓето, после одмор и гозби, им се враќаат на ...
| | веќе видена | слични

Според старо народно верување вторниците важеле за баксуз. Но, не и овој. Кај народот овој денешен вторник е познат на Свети вторник и за него се врзуваат ...
| | веќе видена | слични

Во Водена седмица, првата недела по Велигден, и по важност во неа се одвојуваат Воден вторник и Водена сабота Според старото народно верување, вторниците ...
| | веќе видена | слични

Според едно старо народно верување, вторниците важат за баксузни денови. Но не и овој! Во народот Светлиот(или Воден) Вторник се смета за најдобар во целата ...
| | веќе видена | слични

Светол, Воден или Воскресен вторник е вториот ден по Велигден. На овој ден се продолжува прославувањето на најголемиот христијански празник, но за него се ...
| | веќе видена | слични

Останато

Според непотврдена информација, евентуалното бегство на поранешниот шеф на тајната полиција Сашо Мијалков било поврзано со лица од Унгарија, Молдавија и ...
сите 450 | | | веќе видена

Соопштение до јавноста – реакција на соопштението на СДСМ кое се однесуваше на прес конференцијата на Наум Стоилковски Македонија е единствена држава во Европа ...
сите 110 | | | веќе видена

„Неодговорноста на СДСМ дозволува вистинска еколошка катастрофа во Охридското езеро. Десетици тони плашица веќе неколку дена е заробена во каналот Студенчишта, ...
сите 50 | | | веќе видена

Веднаш штом Судот го донесе решението за меѓународна потерница, МВР ја распиша и го извести Интерпол, соопшти министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски ...
сите 33 | | | веќе видена

СДСМ со писмено соопштение реагира на прес-конференцијата на Димче Арсовски од ВМРО-ДПМНЕ.„За разлика од владеењето на ВМРО-ДПМНЕ кога парите на граѓаните се ...
сите 264 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Денеска е Светол или Велигденски вторник - народни верувања и обичаи поврзани со овој ден

Од:
До кого (е-маил):
Порака: