Втор ден на СП во Кик бокс: Можност да се поправи впечатокот

Втор натпреварувачки ден на Светско првенство во Кик бикс што се одржува во Скопје, во СЦ „Борис Трајковски“. По вчерашниот неуспешен настап на нашите преставници, денес поголемиот број на македонски репрезентативци ќе имаат свој настап и ќе се обидат да го поправат впечатокот. Во многу категории имаме преставници, а денес на програмат ќе бидат Денис Таировски - 69кг., Борче Србиновски - 74кг., Валон Јонузи - 57кг., Дарко Стојановски - 63кг., Адем Адеми до 69кг., Димитар Геориев - 74кг., Роберт Варга - 79кг., Оливер Трпковски - 84 кг., Бобан Лукач - 60кг., Ненад Манојловски - 63,5 кг., Слободан Кајмаковски - 67кг. и Борче Ивановски -75кг. Секако овие натпреварувачки ќе настапат во повеќе различни дисциплини и различни категории. Ова се осминафинални натпревари и очекуваме некој од нашите натпреварувачи да се најде во завршните борби, пренесува Спортското радио 90,3 ФМ.
| | веќе видена | слични

Најдобрите светски кик боксери моментно се дел од 18-тото Светско првенство во кик бокс кое се одржува во салата “Борис Трајковски“ во Скопје. За влез во финале и медал денеска се борат следниве кик – боксери: Стефка Јанковска (МКД) вс Дорис Кохер (АУС) во категорија Kick Light до 60кг Гордана Босевска (МКД) ва Целине Блин (ФРА) категорија Kick Light до 65 кг Маја Михајловска (МКД) вс Денитса Колева (БУЛ) категорија Kick Light над 70 килограми Димитар Георгиев (МКД) вс Аивар Гафуров (РУС) Kick Light до 74кг Аце Георгиевски (МКД) вс Салваторе Мессина (ИТА) Kick Light до 94 кг Борбите се одржуваат од 10 до 19 часот, а утре (29 октомври) се одржува и последниот, финален меч во спортскиот центар “Борис Трајковски“.
| | веќе видена | слични

Петмина македонски репрезентативци ќе се појават во денешните полуфинални пресметки на Светското првенство во Кик бокс што се оджува во Спортскиот Центар Борис Трајковски во Скопје. Во машкиот дел во дисциплината Кик Лајт, Димитар Георгиев во категоријата до 74. кг. ќе има пресметка со Аивар Гафуров од Русија додека Аце Георгиевски во категоријата до 94. кг. ќе излезе на мегдан против Салваторе Месина од Италија.На големиот спортски настан Македонија останува во игра за златото и во женска конкуренција. Во текот на денов во полуфиналето во Кик Лајт, Стефка Јанковска во категоријата до 60.кг. ќе се бори со Дорис Колер од Австрија, Гордана Бошевска (65) за противничка ќе ја има Блин Селин од Франција додека во категоријата до 70. кг Маја Михајловска ќе се обиде да обезбеди финале преку дуелот со Колева Дениса од Бугарија, пренесува Спортското радио 90,3 ФМ.
| | веќе видена | слични

Димитар Георгиев и Стефка Јанковска денеска ќе се борат за влез во финалето во своите категории на Светското првенство во кик-бокс кое од 25 до 29 октомври се одржува во спортската сала „Борис Трајковски“ во Скопје. Македонија со нивниот пласман во полуфиналето веќе ги обезбеди првите свои медали на првенството, со оглед на тоа што и за двајцата веќе се осигурани бронзите а денеска ќе се борат за можноста да стигнат до сребрениот или златниот медал. Сигурен и супериорен настап имаше Димитар Георгиев , во категоријата до 74 килограми во дисциплината лоу-кик, чија победа против Полјакот Зјемнички во ниту еден момент не беше дов е дена во прашање. Полскиот натпреварувач беше инфериорен во текот на целата борба а тоа се покажа уште во првата рунда кога Герогиев ја стекна предноста во поените од судиите. Техничката супериорност тој ја покажа и во наредните две рунди кога со сигурни и чисти удари и неколку комбинации рутинирано го приведе мечот кон крај Јанковска, пак, службено ја победи ...
| | веќе видена | слични

Димитар Георгиев и Стефка Јанковска му ги донесоа првите медали на домаќинот Македонија на Светското првенство во кик-бокс што се одржува од 25 до 29 октомври во спортската сала „Борис Трајковски“ во Скопје. Георгиев во текот на целата борба од категоријата до 74 кг во дисциплината лоу-кик беше надмоќен против Полјакот Пшемислав Зјемнички и со самиот пласман во денешното полуфинале обезбеди најмалку бронзен медал. Јанковска, пак, службено ја победи Катаржина Моџеевска од Полска, која не се појави на татамито во четврт-финалната борба во лоу-кик во категоријата до 60 килограми. Ним не успеа да им се придружи Кристина Стојчевска, која изгуби од Полјачката Дорота Гожина во лоу-кик до 55 кг. На место меѓу освојувачите на медали од македонските кик-боксери синоќа атакуваа Роберт Варга, Тони Бошевски, Бобан Лукач и Ненад Манојловски. (Р.Д.)
| | веќе видена | слични
2 копии

Вчеравечер, во Спортскиот центар „Борис Трајковски“, официјално беше отворено Светското првенство во Кик Бокс Скопје-Македонија. Квалификациските натпревари почнаа пред два дена, а ќе се одржуваат и денеска 27-ми октомври 2011година, полуфиналето е закажано за утре, 28 октомври (петок), а на 29.10.2011 г. (сабота) со финалните борби ќе заврши Светското првенство во Кик бокс, што прв пат се одржува во нашава земја. На Светското првенство за медалите ќе се борат 1200 учесници од сите земји на Светот, а ќе се натпреваруваат во 4 категории: K-1 Rules, Low Kick, Light Contact и Kick Light. Македонија годинава е домаќин на кик боксери од: Мадагаскар, Маурициус, Норвешка, Полска, Либан, Италија, Португалија, Романија, Молдавија, Грузија, Русија, Црна Гора, Иран, Германија, кинескиот Тај Пеи, Саудиска Арабија, Мароко, Словавачка, Нов Зеланд, Хрватска, Шпанија, Србија, Сирија, Нигерија, Шведска, Таџикистан, Турција, Јордан, Бугарија, Украина и уште многу други земји од сите 5 континенти во Светот. На ова ...
| | веќе видена | слични
2 копии

На свеченото отворање на Светското првенство во кик-бокс што прв пат се одржува во Македонија, присуствуваше и Премиерот Никола Груевски. За медалите ќе се борат 1.200 учесници од сите земји во светот. Натпреварите се во четири категории, К-1 Rules, Low Kick, Light contact и Kick light. Според организаторот, Кикбоксинг федерацијата на Македонија, на Мундијалот ќе учествуваат околу 70 земји со преку 1.000 натпреварувачи. Македонската репрезентација ќе биде составена од 25 борци кои ќе се обидат да стигнат до еден од медалите. Светското првенство во кик бокс денеска продолжува со третиот натпреварувачки ден во СЦ „Борис Трајковски“. По вчерашните 5 победи и пласмани на нашите кик боксери во втората рунда, денеска не очекуваат нови настапи, токму во 1/4 финалето. Покрај петтемина кои вчера обезбедија пласман во 1/4 финалето, за денеска се предвидени и првите борби на нашите дами.
| | веќе видена | слични

На првиот и вториот ден на Светското првенство во кикбокс што се одржува во Скопје во спортскиот центар „Борис Трајковски“, во категориите татами и ринг, репрезентативците на Македонија постигнаа четири победи Победи забележаа Бобан Лукач и Ненад Манојловски во ринг и Димитар Георѓиев и Роберт Варга во татами. Своите борби предвреме ги завршија Слободан Кајмаковски, Борче Ивановскиво ринг, Денис Таировски, Борче Србиновски, Валон Јонузи, Адем Адеми, Дарко Стојановски и Оливер Трпковски во татами, со што им се приклучија на Наим Самиу, Александар Најдовски, Горан Грошев, Александар Силјановски и Менде Митровски, кои првиот ден ги загубија своите борби иги завршија настапите на ова СП. Во вечерните борби синоќа од репрезентативците на Македонија требаше да се борат Мики Ивановски и Ненад Јакимовски. Вчера попладне требаше да се одржи и свечено отворање на СП, а кое требаше да биде отворено од премиерот на Република Македонија, Никола Груевски.
| | веќе видена | слични

Светското првенство во кик бокс денеска продолжува со третиот натпреварувачки ден во СЦ „Борис Трајковски“. По вчерашните 5 победи и пласмани на нашите кик боксери во втората рунда, денеска не очекуваат нови настапи, токму во 1/4 финалето. Покрај петтемина кои вчера обезбедија пласман во 1/4 финалето, за денеска се предвидени и првите борби на нашите дами. Имено, на татамите прва денеска ќе се појави нашата голема надеж, Кристина Стојчевска, која во четвртфиналната рунда во Кик Лајт за противник ја има Дорота Годзина од Полска, стара познаничка на Стојчевска. По неа настап ќе има и Стефка Јанковска која во категорија до 60 кг. на татамите ќе се сретне со уште една полска натпреварувачка, Моджејевска. Петорицата кои вчера го минаа 1/8 финалето, денеска пред нови предизвици. Димитар Георгиев (Кик Лајт) во категорија до 74 кг. ќе се бори со Зиемнички (Пол), Роберт Варга до 79 кг. за противник ќе го има Царко од Унгарија, додека Тони Бошевски (-84 кг.) ќе се бори со Вишнаи од Словачка. Ненад Манојловски во ...
| | веќе видена | слични

"Премиерот на Република Македонија, Никола Груевски вчера присуствуваше на отворање на Светското првенство во кик-бокс, кое годинава се одржува во спортскиот центар Борис Трајковски. На Светското првенство во кик-бокс што прв пат се одржува во Македонија, за медалите ќе се борат 1.200 учесници од сите земји во светот. Натпреварите се во четири категории, К-1 Rules, Low Kick, Light contact и Kick light. Борбите во Спортскиот центар „Борис Трајковски“ ќе се одржуваат во периодот од 26-29 октомври. На 26. и 27. месецов се квалификациските борби, на 28. е полуфиналето, а финалните мечеви ќе се одржат на 29. октомври. Според организаторот, Кикбоксинг федерацијата на Македонија, на Мундијалот ќе учествуваат околу 70 земји со преку 1.000 натпреварувачи. Македонската репрезентација ќе биде составена од 25 борци кои ќе се обидат да стигнат до еден од медалите. Голема поддршка македонските кик-боксери добија од Агенцијата за млади и спорт. Од Кикбоксинг федерацијата на Македонија ги повикаа гледачите во што ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Според дневниот ред објавен на сајтот на албанскиот законодавен дом, Протоколот треба да се изгласа со апсолутно мнозинство. Пред тоа предвидено е да зборуваат ...
сите 158 | | | веќе видена

Кардиф и Нант веројатно ќе завршат на суд поради обесштетувањето за Емилијано Сала, фудбалерот кој трагично настрада во авионска несреќа, над Ламанш, на 21 ...
сите 179 | | | веќе видена

На свечена церемонија денеска пред Владата на Република Македонија беше кренато знамето на НАТО. Професорката Гордана Силјановска Давкова, една од кандидатите ...
сите 72 | | | веќе видена

Интегрален текст од соопштението на ВМРО-ДПМНЕ Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, д-р Христијан Мицкоски придружуван од Меѓународниот секретар д-р Тимчо Муцунски, ...
сите 115 | | | веќе видена

СДСМ одлучи да нема предвремени парламентарни избори заедно со претседателските со што е одбиено барањето на опозициската ВМРО-ДПМНЕ. Според партискиот ...
сите 113 | | | веќе видена

Каменос беше снимен и објавен на социјалните мрежи како танцува на музика од бузуки во ноќен клуб. Танцувањето на музиката од познатиот грчки инструмент е ...
сите 267 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Втор ден на СП во Кик бокс: Можност да се поправи впечатокот

Од:
До кого (е-маил):
Порака: