Денеска нова одлука за цената на горивата

На денешната редовна седница, Регулаторната комисија за енергетика (РКЕ) треба да донесе одлука за утврдување на нови цени на горивата во Македонија, кои ќе се применуваат од ноќеска на полноќ. При последната корекција, пред две седмици, цената на бензините поскапе за 0,50 денари, додека цената на дизелот остана непроменета. Според таа одлука бензините овие две недели се продаваат по овие цени. ЕУРОСУПЕР 95 се продава за 62,5 и 64,5 денари за литар, додека ЕУРОСУПЕР 98 чини 64,5 денари за литар. Цената на ЕУРО дизелот е 49,5 денари за еден литар. На светските пазари овие две седмици цените на суровата нафта се променливо, но воглавно движејќи се околу 43, односно 46 долари за барел. Така, цените на нафтата на петочното тргување се задржаа над 43 долари за барел, откако америанските залихи пораснаа во нешто помал обем. Сепак на пазарот и понатаму беше присутна неизвесноста во врска со турското соборување на рускиот воен авион Американската “лесна“ нафта за испорака во јануари поскапе 8 центи на 43,12 долари ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Најефтино гориво во регионот плаќаат возачите на Македонија и на БиХ, а најскапо Грција и Албанија, покажува прегледот на цените на бензините и дизел горивата кој ја има објавено авто мото сојузот на БиХ. Според таблицата споредените цени на горивата во 33 европски земји, во Македонија за литар еуросупер 95 се наплаќа 1.01 евро, евросупер 98 изнаеува 1.04 евра, а за цената на дизел горивото е 80 центи. Во БиХ литар евросупер 95 се продава по цена од едно евро, додека литар евро дизел изнесува 98 центи. За истото гориво во Грција треба да издвоите 1.66 евра односно 1.25 евра. Во Црна Гора споменатите три врсти на горво по ист редослед литар гориво се точи за 1.08 евра, 1.12 евра, 99 центи по литар. Во Унгарија литар евро супер 95 чини 1,11 евра, а евро дизел 1,12 евра. Во Србија за литар евросупер 95 потребно е во просек да издвоите 1,14 евра за литар, за евросупер 98 1,18 евра за литар а за литар евродизел 1,15 евра. Спрема истата таблица во Хрватска цена за литер безоловен евросупер 95 е 1,2 евра, а ...
| | веќе видена | слични

Најновиот табеларен преглед на цените на бензините и дизелот покажува дека има големи разлики. Најефтино гориво за автомобили во регионот плаќаат граѓаните на Босна и Херцеговина и Македонија, а најскапо Грците и Албанците, додека Србија е во „златната средина“, покажува најновиот преглед на цените на бензините и дизелот на Авто-мото сојузот на БиХ. Според табелата на споредени горива во 33 европски земји, во БиХ еуросупер 95 се продава по цена од едно евро, додека литар еуродизел чини 98 центи, а за истото гориво во Грција треба да издвоите 1,66 евра, односно 1,25 евра. Македонците за литар еуросупер 95 плаќаат 1,01 евра, за литар еуросупер 98 издвојуваат 1,04 евра, а за дизел 80 евроценти. Погледнете го инфографикот: Извор: Србија Данас loading...
| | веќе видена | слични
10 копии

Согласно одлуката на Регулаторната комисија за енергетика, од ноќеска на полноќ, малопродажните цени на дизелот и на екстралесното масло за домаќинство се намалуваат за еден денар, додека цената на бензините останува непроменета. Литар еуродизел ќе се продава по цена од 48,5 денали, додека додека малопродажната цена на екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1) изнесува 37,50 ден/лит. За 1,5 денари поевтинува мазутот М-1 НС, со што новата цена изнесува 19,257 денари за еден килограм. Малопродажните цени на еуросупер БС-95 и на еуросупер БС-98 остануваат непроменети, односно и натаму ќе се продаваа по 62,50 ден/лит и по 64,50 ден/лит.
| | веќе видена | слични

Со одлуката на РКЕ дизелот и екстра лесното масло за домаќинство од денес се поевтини за еден денар, а цената на бензините останува непроменета. Така, согласно одлуката на Регулаторната комисија за енергетика (РКЕ), во наредните две недели малопродажната цена на Еуродизелот (Д-Е V) ќе изнесува 48,5 денари за литар. Екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1) од денес се продава по цена од 37,50 денари за литар. Се намалува и цената на мазутот и ќе изнесува 19,2 денари за килограм. Просечната цена на сурова нафта на светскиот пазар во изминатите 14 дена изнесуваше 42,8 долари за барел, а курсот на денарот во однос на доларот 57,7 денари за долар.
| | веќе видена | слични
29 копии

Дизелот и екстра лесното масло за домаќинство од ноќеска на полноќ поевтинуваат за еден денар, а цената на бензините останува непроменета. Според Одлуката на Регулаторната комисија за енергетика, новата цена на дизелот ќе изнесува 48,50 денари за литар, а на екстра лесното масло за домаќиснтво 37,50 денари. Се намалува и цената на мазутот и ќе изнесува 19,2 денари за килограм. Просечната цена на сурова нафта на светскиот пазар во изминатите 14 дена изнесуваше 42,8 долари за барел, а курсот на денарот во однос на доларот 57,7 денари за долар.
| | веќе видена | слични

Малопродажните цени на дизелот и на екстралесното масло за домаќинство се намалија за еден денар, додека цената на бензините останаа непроменети, одлучи Регулаторната комисија за енергетика на вчерашната редовна седница. Согласно одлуката, литар Еуродизел се продава по цена од 48,5 денари, додека малопродажната цена на екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1) изнесува 37,50 ден/лит. За 1,5 денари поевтини мазутот М-1 НС, со што новата цена изнесува 19,257 денари за еден килограм. Малопродажните цени на еуросупер БС-95 и на еуросупер БС-98 остануваа непроменети, односно и натаму се продаваат по 62,50 ден/лит и по 64,50 ден/лит.
| | веќе видена | слични
3 копии

Според Одлуката на Регулаторната комисија за енергетика, новата цена на дизелот ќе изнесува 48,50 денари за литар, а на екстра лесното масло за домаќиснтво 37,50 денари. Се намалува и цената на мазутот и ќе изнесува 19,2 денари за килограм. Просечната цена на сурова нафта на светскиот пазар во изминатите 14 дена изнесуваше 42,8 долари за барел, а курсот на денарот во однос на доларот 57,7 денари за долар. Повеќе на оваа тема:
| | веќе видена | слични

Бензинот со иста, дизелот со најниска цена Објавено на 30 ноември 2015 година За разлика од бензините кои останаа со иста цена, дизелот не само што поевтини туку ја достигна и најниската цена последниве години - 48,50 денари за литар. Регулаторната комисија за енергетика на Република Македонија до оваа пресметка дојде по анализирањето на просечната цена на сурова нафта на светскиот пазар во изминатиот 14-то дневен период која изнесуваше 42,888 $/барел и е за 6,21% пониска од просечната цена на сурова нафта по која беа формирани тековните цени на нафтените деривати, курсот на денарот во однос на доларот кој изнесуваше 57,7048 денари што е за 1,455% повеќе и референтните цени на нафтените деривати на светскиот пазар во споредба со изминатиот четиринаесетдневен период кои забележаа намалување кај бензинот во просек за 2,6%, а кај дизелот за 4,72%. Со оглед на тоа, во структурата на цените на нафтените деривати е извршено соодветно прилагодување - рафинериските цени се намалуваат во просек за 3,49%, а ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Цената на бензините останува непромета и во следните две недели, дизелот и екстра лесното масло за домаќинство поевтинуваат за 1 денар. Се намалува и малопродажната цена на мазутот. Регулаторната комисија за енеретика ја направи новата пресметка. Еуросупер 95 и натаму ќе се продава по цена од 62,5 денари за литар, 98-ката за 64,5 денари, дизелот поевтинува на 48,5 денари, екстра лесното масло за домаќинство ќе се продава за 37,5 денари за литар, а мазутот за 19,257 денари за килограм. Во просек, малопродажните цени на нафтените деривати се намалуваат за 2,14 проценти. Пресметката се прави врз основа на цената на суровата нафта на берзите и курсот на денарот во однос на доларот. Извор:МРТ
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Макрон денеска ја почна националната дебата , што ќе трае во наредните три месеци . Дебатата ја почна со 600 градоначалници и локални функционери во малото ...
сите 160 | | | веќе видена

Ова тесто е готово за десет минути излегува меко, не се лепи за раце, добро се меси и што е најважно – не се распаѓа. 4 шолји од 2 дл брашно 2 лажици шеќер ...
сите 84 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Денеска нова одлука за цената на горивата

Од:
До кого (е-маил):
Порака: