Заштитничка на жените, денеска ја славиме Св. Ксенија - што треба да направи секоја жена

3 копии

Според календарот на МПЦ (Јулијанскиот календар) денеска е 24 јануари. Според календарот на МПЦ (Јулијанскиот календар) денеска е 24 јануари.Денеска ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Според календарот на МПЦ (Јулијанскиот календар) денеска е 30 јануари. Денеска е Св. три Ерарси. Празников е установен во единаесеттиот век, иако тројцата ...
| | веќе видена | слични

На денешен ден нашиот народ го празнува празникот на тројцата светители Св. Василие Велики, Св. Григорије Богослов и Св. Јован Златоуст. Во народното верување ...
| | веќе видена | слични

Според календарот на МПЦ денес се одбележува спомен на Тројцата Свети архиереи. Светителите Василиј Велики, Григориј Богослов и Јован Златоуст имаат секој свој ...
| | веќе видена | слични

Според календарот на МПЦ (Јулијанскиот календар) денеска е 27 јануари. Денеска е Пренос на моштите на св. Јован Златоуст. Денес посредно се спомнува еден од ...
| | веќе видена | слични
2 копии

На денешен ден православните верници го празнуваат празникот посветен на Св. Григориј Богослов. Роден е во Назијанз од татко Елин и мајка христијанка. Пред да ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Денеска е Преподобна Ксенија Римјанка.Ксенија потекнуваше од римско аристократско семејство. Во семејството го доби името Евсевија. Сакајќи да ја омажат, ...
| | веќе видена | слични

Останато

Состојбата во регионот, светскиот економски форум во Давос и проблемите со кои се соочува британската премиерка Тереза Меј со ситуацијата со Брегзит. На овие ...
сите 256 | | | веќе видена

Сега, кога се очекува договорот за името да биде ратификуван во грчкиот парламент и со тоа да му се стави крај на долгогодишниот наметнат спор за нашето ...
сите 182 | | | веќе видена

На големиот христијански празник Богојавление-Водици, по одржувањето на богослужбата од страна на отец Димитрие Павлески, во црквата „Св. Никола“ во Подгорци, ...
сите 374 | | | веќе видена

Огњен Врањеш, кој популарноста ја стекна после врската со Катарина Грујиќ, а овие денови и со аферата со Јелена Карлеуша, се уште е во Белгија, иако се ...
сите 230 | | | веќе видена

Соопштение на ВМРО-ДПМНЕ: Претседателот Христијан Мицкоски заедно со Потпретседателот Александар Николоски и меѓународниот секретар Тимчо Муцунски се сретна со ...
сите 155 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Заштитничка на жените, денеска ја славиме Св. Ксенија - што треба да направи секоја жена

Од:
До кого (е-маил):
Порака: