На денешен ден: Во 1907 г. во Велес е роден Петре Прличко, еден од втемелувачите на македонската театарска уметност

На денешен ден - 13 март 13 март 2019 1325.- Основан бил градот Теночтитлан, престолнина на државата на Ацтеките. 1781.- Англискиот астроном од германско ...
| | веќе видена | слични

15 март 2019 - Денеска е Светски ден за заштита на потрошувачите 44 г.п.н.е.- Во Рим, во Сенатот, група републикански заговорници го убиле Гај Јулиј Цезар, ...
| | веќе видена | слични

На денешен ден - 14 март 14 март 2019 1558.- Германскиот цар Фердинанд Први ја презел титулата римски цар без вообичаеното папско крунисување. 1804.- Во ...
| | веќе видена | слични

На денешен ден - 12 март 12 март 2019 1365.- Отворен бил Универзитетот во Виена, една од најстарите установи од овој вид во светот. Првиот универзитет во ...
| | веќе видена | слични

На денешен ден - 11 март 11 март 2019 1544.- Во Соренто бил роден Торквато Тасо, италијански поет. Се сметал за најголем италијански поет во периодот меѓу ...
| | веќе видена | слични

На денешен ден - 10 март 10 март 2019 1452.- Роден е шпанскиот крал Фердинанд Католички (како Фердинанд II владетел на Арагонија, а како Фердинанд V од ...
| | веќе видена | слични

9 март 2019 1074.- Папата Гргур Седми наредил сите женети римокатолички свештеници да бидат исфрлени од Црквата. 1454.- Во Фиренца е роден Америго Веспучи, ...
| | веќе видена | слични

Останато

Претседателот на ВМРО ДПМНЕ Христијан Мицкоски во рамките на својата посета на политичкото собрание на Европската Народна Партија што се одржува во Брисел ...
сите 277 | | | веќе видена

Според словенечката полиција, напаѓачот од Австралија, Брентон Тарант, кој уби 50-тина муслимани во две џамии во новозеландски Крајстчерч, слетал на аеродромот ...
сите 213 | | | веќе видена

Откако скопскиот Кривичен суд му одреди куќен притвор на поранешниот градоначалник на Карпош, Стевчо Јакимовски, од неговата партија ГРОМ, денеска реагираа ...
сите 187 | | | веќе видена

Заедничкиот кандидат за претседател, Стево Пендаровски, вчера беше помеѓу граѓаните на Гевгелија, каде учестуваше на граѓанска трибина со младите. Пред ...
сите 121 | | | веќе видена

Како што најавија од опозицискиот Сојуз за Србија (СзС) денеска пред зградата на општина Гроцка, во близина на Белград, се одржа протест со цел разрешување од ...
сите 209 | | | веќе видена

Целиот процес поврзан со случувањата на 27-ми април е политички монтиран и мотивиран. Пресудите се драконски и нарачани од ликови како Заев и Пендаровски кои ...
сите 194 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

На денешен ден: Во 1907 г. во Велес е роден Петре Прличко, еден од втемелувачите на македонската театарска уметност

Од:
До кого (е-маил):
Порака: