Свети апостоли Петар и Павле (Петровден)

Во ерусалимскиот манастир посветен на Св. Марија Магдалина, односно во самата пештера која во христијанскиот свет е поврзана со последните денови од телесното ...
| | веќе видена | слични
6 копии

По Петровден, денеска е големиот православен празник Павловден за кој се поврзани многу обичаи. Собор на 12 Апостоли- Павловден. Бидејќи претходниот ден, иако ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Еден од најзначајните настани на Петровден е почетокот на традиционалната Галичка свадба. Во Галичник Петровден се сметал за голем празник, тогаш доаѓале ...
| | веќе видена | слични
2 копии

ЗА МНОГАЈА ЛЕТА ПЕТРОВДЕН! 12 јули 2019 година, Скопје, Македонија - Преку ноќ имаше Павле видение, Стоеше пред Него еден човек, Македонец, кој го молеше и му ...
| | веќе видена | слични

Охрид, 12. јули 2019 (ИНПРЕС) – Православните христијани денес го слават споменот на светите апостоли Петар и Павле, со кој се одбележува завршувањето на ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Епидемијата на корона вирусот во земјава не стивнува. Само за последните три дена во земјава се регистрирани 540 новозараени граѓани со Ковид-19, додека 409 ...
сите 160 | | | веќе видена

На само неколку дена пред изборите закажани за 15 јули, добро познатите руски пранкстери, Владимир Кузнецов (Вован) и Алексеј Стојларов (Лексус), објавија ...
сите 67 | | | веќе видена

Нашата земја сега е призната од целиот свет, исто како и јазикот и идентитетот. Затоа, тие не треба да се прават патриоти. Ова го порача лидерот на СДСМ Зоран ...
сите 129 | | | веќе видена

Не сум имал никакви тајни договори со Сашо Мијалков, изјави вечерва во Само интервју на Канал 5 лидерот на СДСМ за дел од бомбите кои во предизборниот период ...
сите 90 | | | веќе видена

Општинските изборни комисии прифатиле 716 барања од лица позитивни на коронавирусот или во самоизолација за гласањето што треба да се спроведе денеска во рамки ...
сите 384 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Свети апостоли Петар и Павле (Петровден)

Од:
До кого (е-маил):
Порака: