Денес е меѓународен ден на пивото – на здравје

Секој прв петок во август, секоја година е интернационален ден на пивото . Па, не се двоумете дали денес да тркнете до омилениот паб, кафуле, ресторан или биртија и да здрвите едно „ ѕидарско “ со пријателите. Традицијата ја започнале неколку момци и девојки во Санта Круз, Калифорнија во 2007 година. Од тогаш наваму, од први до седми август, еден ден е посветен на пивото и пиењето на овој прекрасен напиток. Минатата година денот бил одбележан официјално во 207 градови, 50 држави и на шест континенти. Според декларацијата на интернационалниот ден на пивото, денес треба да се испочитуваат следните три точки: 1. Да се биде во добро друштво и да се почитува добриот вкус на пивото . 2. Да прославиме во чест на оние кои пивото го произведуваат и го носат на нашата маса. 3. Да го обединиме светот под симболот на пивото , така што на овој ден сите заедно ќе ги славиме сите пива од сите земји. Според непишаните правила, на овој ден луѓето ги честат своите пријатели и сите останати во рамки на своите можности, по една ...
| | веќе видена | слични

Нека ни е среќен денот на пивото – официјално 7 август е интернационален ден на пивото. Не дека останатите денови не се денови на пивото али ајде :). Напијте се едно пиво за да прославите.
| | веќе видена | слични

Останато

Предраг Васиљевиќ Кога Црна Гора влезе во НАТО, неофицијално, стана Монтенегро. Македонија за да влезе во Алијансата беше преименувана во Северна Македонија. ...
сите 96 | | | веќе видена

Бројот на заболени од мали сипаници постојано расте. За една недела пријавени се вкупно 71 случај. Од почетокот на епидемијата во Скопје, заклучно со денешниот ...
сите 209 | | | веќе видена

Прес конференција, Хари Локвенец, пратеник од СДСМ и коалицијата Скопје, 16.02.2019 Почитувани граѓани, почитувани новинари За првпат во историјата, министер ...
сите 150 | | | веќе видена

Американскиот претседател Доналд трамп го потпиша законот за избегнување нова делумна блокада на државната администрација. Со Законот се обезбедени 333 ...
сите 121 | | | веќе видена

Во домот на културата „Браќа Миладиновци“ во Струга, денеска најголемата опозициска партија ВМРО-ДПМНЕ одржа Конвенција на која од 9-те кадидати за ...
сите 136 | | | веќе видена

„Господ постои, името ѝ е Петрунија“ на Теона Стругар Митевска ги доби наградите на Екуменското жири и на Здружението на германските кина за авторски филм, ...
сите 88 | | | веќе видена

Изутринава почина уште еден 39 –годишен пациент на Клиниката за анестезија, реанимација и интензивно лекување -Карил, подлегнувајќи им на повредите здобиени ...
сите 216 | | | веќе видена

СДСМ одлучи да нема предвремени парламентарни избори заедно со претседателските со што е одбиено барањето на опозициската ВМРО-ДПМНЕ. Според партискиот ...
сите 98 | | | веќе видена

Несреќата која во средата се случи кај селото Ласкарци кога автобус на компанијата Дурмо Турс излета од патот и се преврте зеде уште една жртва. Последните ...
сите 220 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Денес е меѓународен ден на пивото – на здравје

Од:
До кого (е-маил):
Порака: