Владини одлуки: „Туристот“ Донев разрешен, нема веќе субвенционирање македонска музика


Невнимателно и несовесно работење е причината поради која Владата го разрши директорот на Агенцијата за туризам Александар Донев. Пред само два месеци јавноста му забележи на Донев поради високите трошоци за авионските билети за Аргентина каде што ги претставувал македонските туристички можности. Наместо со економска класа Донев летал со бизнис- класа каде што билетот е 30 проценти поскап. Во тој период Донев најави дека разликата помеѓу билетите односно 40.000 денари ќе ги врати но до сега тоа се нема случено. Потпаролот на Владата Миле Бошнњаковски на денешната пресконференција посочи одликата е донесена на 52 та владина седница. На вчерашната седница Владата предложи да престане да важи Законот за подршка на домашната музичка продукција. Ова би значело дека нема да има веќе субвенции за музичката продукција. Владиот потпарол посочи дека во наредиот период ќе се направи анализа за тоа како да се помогне на македонската музика. Една од одлукитте донесени на 52 владина седина е и почеток на постапка за ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Ден Дончев на вчерашната владина седница е реизбран на позицијата в.д. директор на Фондот за здравствено осигурување. Дончев на оваа функција дојде во август минатата година на местото на разрешениот директор Сашо Стефаноски. Дончев на изборите на 11 декември во 2016 година беше носител на листата во Првата изборна единица од коалицијата „ВМРО за Македонија“. Тој е поранешен генерален секретар на ВМРО-ДПМНЕ и поранешен директор на „Телеком“.
| | веќе видена | слични
5 копии

Владата вчера го назначи Љупчо Јаневски за в.д. директор на Агенцијата за промоција и поддршка на туризмот. Претходниот директор Александар Донев беше разрешен пред една недела по скандалот со скапиот авионски билет за службено патување во Аргентина. Донев изјави дека има намера парите да ги донира за опремување соба за лица со посебни потреби. Авионскиот билет до Аргентина во бизнис-класа што го платил Донев бил 30 отсто поскап од оној во економската класа, односно економска класа чинела околу 180.000 денари, а во бизнис околу 220.000 денари.
| | веќе видена | слични

Љупчо Јаневски од зелената партија ДОМ е назначен за вршител на должност директор на Агенцијата за поддршка и промоција на туризмот во Македонија. Јаневски како што е добро познато го пополнува директорското место кое беше испразнето како резултат на првото разрешување на владин функционер. Александар Доневски од Шарената револуција беше разрешен поради несовесно работење откако се дозна дека за патување во Аргентина платил за околу 40% поскапа карта во бизнис класа. Љупчо Јаневски има докторат на Факултетот за туризам, како и големо претходно искуство во областа на туризмот во Македонија преку повеќе организации. Јаневски исто така има искуство во финансиите и маркетингот. Во една негова анализа за привлекување поголем број на странски гости тој се залага за промоција на еко туризмот, на авантуристичкиот туризам, искористување на примамливи брендови како македонското вино и гастрономијата, како и градење на препознатливи туристички брендови.
| | веќе видена | слични
3 копии

Владата денеска го именуваше Љупчо Јаневски за в.д. директор на Агенцијата за промоција и поддршка на туризмот. Данаил Ден Дончев е реизбран на позицијата в.д. директор на Фондот за здравствено осигурување. Владата денеска ја разгледа и усвои информацијата за плановите на Министерството за одбрана за понатамошен развој и промоција на „Криволак“ како меѓународен полигон за обука и извежбување.
| | веќе видена | слични

Претходниот директор Александар Донев беше разрешен пред една недела по скандалот со скапиот авионски билет за службено патување во Аргентина. Донев изјави дека има намера парите да ги донира за опремување соба за лица со посебни потреби. Авионската карта до Аргентина во бизнис класа што ја платил Донев била 30 отсто поскапа од онаа во економска класа, односно економска класа чинела околу 180.000 денари, а бизнис околу 220.000 денари.
| | веќе видена | слични

И оваа година продолжува обврската на лицата со ниски примања со цел да го продолжат правото на здравствено осигурување кое им го покрива државата преку министерството за здравство. Давањето на изјава на шалтерските служби се врши од 1 февруари до 31 март. Лицата со ниски примања, кои во минатата година оствариле нето приход под 144.000 денари нема потреба да дојдат во подрачната служба на Фондот да се пререгистрираат, нивното здравствено осигурување автоматски ќе се продолжи. Лимитот според кој граѓаните го остваруваат ова право бележи континуиран раст од 96.600 денари во 2014 година до 115.080 денари во 2015 година, 120.960 денари во 2016 година и 144.000,00 денес, што е последица на растот на минималната плата, информираат од ФЗОМ. Исто така, Фондот автоматски ќе ги пререгистрира и лицата кои последните два месеци оствариле приход помал од 24.000 денари, а се во категоријата на осигуреници кои оствариле приход од 144.000 денари до 204.480денари минатата година. Другите две категории осигуреници кои ...
| | веќе видена | слични

Здравственото осигурување на лицата со ниски примања, оние кои во 2017 година оствариле нето-приход под 144.000 денари, автоматски ќе се продолжи, така што, оваа категорија на граѓани нема потреба да се пријавуваат во подрачната служба на Фондот за здравствено осигурување на Македонија (ФЗОМ). „Секоја година во периодот од 1 февруари до 31 март, лицата со ниски примања беа обврзани да дојдат да дадат изјава на шалтерските служби во Фондот, со цел да го продолжат правото на здравствено осигурување кое им го покрива државата преку Министерството за здравство.Оваа година продолжува автоматската пререгистрација и затоа сакаме да ги известиме лицата со ниски примања, кои во минатата година оствариле нето приход под 144.000 денари дека нема потреба да дојдат во подрачната служба на Фондот да се пререгистрираат и нивното здравствено осигурување автоматски ќе се продолжи“, се вели во соопштението на ФЗОМ. Од таму додаваат дека Фондот автоматски ќе ги пререгистрира и лицата кои последните два месеци оствариле приход ...
| | веќе видена | слични

Останато

Зијадин Села од Алијансата за Албанците објави неколку забелешки за владиниот предлог закон за Јавното обвинитeeлство. Тој истакна дека ќе се обидат да ...
сите 214 | | | веќе видена

Специјалната јавна обвинителка по осум дена молк денеска се обрати на прес конференција во Специјалното јавно обвинителство. Катица Јанева рече дека ...
сите 91 | | | веќе видена

Денеска до Собранието на Република Северна Македонија се доставува Предлог законот за Јавното обвинителство што е во интерес на реформите и правдата. Со новото ...
сите 191 | | | веќе видена

Фејсбук статус на пратеникот на СДСМ, Александар Кирацовски: Случајот „Рекет“ е олицетворение на рекет-културата којашто како лоша практика се создаде за време ...
сите 36 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Владини одлуки: „Туристот“ Донев разрешен, нема веќе субвенционирање македонска музика

Од:
До кого (е-маил):
Порака: