Барањата на демонстрантите пред новиот собраниски состав

Барањата на младите демонстранти, ќе бидат првите кои ќе ги дочекаат пратениците од новиот собраниски состав. Во сабота, на денот кога е закажана првата конститутивна седница на парламентот, закажан е голем протест против полициската бруталност пред законодавниот дом, а на народните избраници ќе им бидат доставени нивните барања. „Ние отворено и јавно ги повикуваме сите граѓани кои што имаат желба да се придружат на нашиот протест, да дојдат и да го омасоват истиот. Апелот го упатуваме и до сите политички партии, но и до сите независни интелектуалци и јавни личности. - Мислиме дека случајот со Мартин Нешковски долго се криеше и заташкуваше, а неговото расчистување сеуште не е јасно и бараме поддршка од сите граѓани на Република Македонија, во утрешниот протест пред Собранието во денот на верификување и конституирање на истиот“, вели Кирил Ефремовски. Барањата кои ќе стигнат до пратениците се истите кои беа доставени и до министерката за внатрешни работи, Гордана Јанкуловска. Нејзините одговори ...
| | веќе видена | слични

Демонстрантите кои протестираат против полициската бруталност, денеска протестниот марш ќе го концентрираат на нивното место на отпорот, позади спомен куќата на Мајка Тереза. Вечерва ќе дебатираат за граѓанската иницијатива која вчера им ја врачија на сите 123 пратеници во собранието. На идеја се своите барања да ги усогласта со стручни правни мислења. Конкретните предлози за изменување на законот за внатрешни работи и формирање на надворешно тело за контрола на работата на полицијата ќе бидат доставени до собранието, а таа граѓанска иницијатива за да се најде пред пратениците ќе се собераат 10 илјади потписи. Наредните денови, демонстрантите повторно ќе протестираат протв полициската бруталност и молкот на институциите. Отвореното граѓанско движење стоп за полициската бара средба со министерката за внатрешни работи Гордана Јанкуловска и со началникот на секторот за внатрешна контрола во МВР.
| | веќе видена | слични

Протестите против убиството на 23 годишниот Мартин Нешковски од страна на припадникот на специјалната единица „Тигри“ продолжија и денеска за време на одржувањето на првата конститутивна седница на Собранието. Насобраните граѓани пред Собранието бараа „стоп“ за полициската бруталност. Билјана Димитрова, една од организаторите на протестот, рече дека младите доставиле иницијатива до Собранието на Република Македонија, од каде бараат оваа институција да постави цивилна контрола врз полицијата со цел да се избегнат сличните инциденти. „Пред десетина минути до Собранието поднесовме граѓанска иницијатива против полициска бруталност, во која со 100 потписи бараме од Собранието да ги стави на дневен ред сите точки од нашето барање и по истите да се произнесе. Од друга страна ние се обврзуваме дека во следниот период ние ќе изготвиме конкретни предлози за изменување на одредени закони и членови за кои ќе собираме 10 илјади потписи на различни пунктови низ градот“, рече Билјана Димитрова, организатор на протестот. ...
| | веќе видена | слични

Младите го обиколија собранието. Беа на сите влезови на парламентот чекајќиги новите народни избраници. Како пародија на дееншното силно полициско обезбедување сите се фатија за рака во стил на полициски кордон. Го исвиркаа влегувањето на претседателот Иванов во парламентот каде што се одржуваше конститутивна седница на која се избираше собраниски спикер. На излезот од Собраниската зграда ја начекаа министерката Јанкуловска со колегите претеници од ВМРО-ДПМНЕ. Со исвиркувања го испратија и Антонио Милошоски. Младите доставија протестни барања до пратениците на новото Собрание и побараа истите да се најдат на дневен ред на некоја од следните седници.На протестот присуствуваше и брат му на Мартин, Александар. Повозрасните граѓани ги следеа протестите на младите.Некои велат дека се уште се во шок од тоа како припадникот на МВР до смрт го претепал Мартин. Младите со црни кеси на главите легнаа пред Собранието. На илустративен начин сакаа да покажат дека МВР сакала да го заташка убиството на Мартин Нешкоски. ...
| | веќе видена | слични

Бригадите на демонстранти кои утрово го блокираа Собранието на Македонија, каде што се одржува конститутивна седница, се вратија на зборното место пред спомен куќата на Мајка Тереза каде што го изразија своето задоволство од успехот на денешниот протест. За време на собраниската седница, тројца од пратениците од новиот парламентарен состав, Тито Петковски, Никола Ацевски и Роза Топузовска- Каревска, го ставија својот потпис во книгата за петиција во знак на подршка на протестите. За младите демонстранти кои веќе 19 дена по ред протестираат против полициското насилство, денешниот ден е најзначаен бидејќи, како што велат тие, сега е времето за да и покажат на идната влада дека молкот нема да се толерира. Тие денеска доставија писмени барања до секој пратеник на парламентот насочени кон реформи во полициската структура и понесување на одговорност за полициската бруталност, но засега никој од надлежните не им одговорил. И покрај молкот и тврдите ставови, младите нема да запрат се до исполнување на нивните ...
| | веќе видена | слични

Во оваа општество граѓаните можат да направат промени, а не да се кријат позади политички партии .додека народните избраници ги верификуваа своите мандати пред парламентарниот дом стотици граѓани на улица бараа да се расветли случајот со убиството на Мартин Нешковски. Бараат политичка одговорност, и одговорност на соучесниците. „До Собранието на Република Македонија, ја поднесовме граѓанската иницијатива против полициската бруталност, во која што со 100 потписи, бараме од Собранието да ги стави во функција сите точки од нашето барање и по истите да се произнесе. Од друга страна ние се обврзуваме дека во следниот период ќе изготвиме конкретни предлози за измени на одредени закони и членови. Ова е независна граѓанска иницијатива“, вели Димитрова Биљана, учесник во протестите. Додека траеше седницата демонстрантите направија обрач околу Собранието, фатени за раце, со што симболично ја прикажаа својата нескршливост во намерите за победа на правдата и победа врз насилството. Демонстрантите бараат новиот ...
| | веќе видена | слични

На дваесетиот ден од протести на младите против полициската бруталност, се собраа како никогаш досега, но овојпат за време на конститутивната седница на новиот состав на парламентот. Тие направија кордон околу зградата на Собранието на... На дваесетиот ден од протести на младите против полициската бруталност, се собраа како никогаш досега, но овојпат за време на конститутивната седница на новиот состав на парламентот. Тие направија кордон околу зградата на Собранието на Македонија, не пропуштајќи никого, дури ни амбасадорите. Младите до новиот парламентарен состав доставија петиција со барање за измени на неколку закони, меѓу нив и на законот за внатрешни работи во делот на надворешна контрола на МВР.
| | веќе видена | слични
5 копии

Скопје, 25 јуни - Младите кои денеска се собраа пред Собранието против полициското насилство, предмалку поднесоа граѓанска иницијатива до пратениците на новото Собрание и побараа таа да се најде на дневен ред. „Пред 10 минути ја поднесовме граѓанската иницијатива притоа полициската бруталност. Бараме да ги стават на дневен ред сите точки од нашето барање, од друга страна ние се обврзуваме дека во следниот период ќе изготвиме конкретни предлози за измена на одредени закони и членови за кои што ќе собереме 10.000 потписи, рече Биљана Димитрова од граѓанската иницијатива. Околу стотина граѓани се собрани пред задниот влез на Собранието, каде што пристигнуваат новите пратеници на денешната конститутивна седница. /
| | веќе видена | слични

Повеќе стотици граѓани денеска повтроно се собраа пред споменикот на Мајка Тереза за да протестираат протов полициската бруталност и побараа расветлување на случајот во кој припадник на полициската единица „Тигри“ брутално го претепа на смрт младиот Мартин Нешковски. Групата демонстранти од кај Мајка Тереза во 11.30 часот се упати кон Собраниската зграда каде што се одржува оддржува конститутивната седница. Со свирежи и извици на пароли како „Доста беше молк“, „Полициска држава“, „Не успеавте да сокриете“, „Бараме правда“, демонстрантите го опкружија Собранието, фатени за раце како знак на солидарниост во заедничката цел да се стави под контрола бруталните акции на полицијата, политичка одговорност, но и одговорност на соучесниците во убиството на Нешковски. Додека трае протестот, излезе информација дека претставници на дипломатскиот кор се блокирани во Собранието. Протестот денеска ќе трае до 18 часот, а ќе продолжи се додека не се исполнат барањата кои се веќе предадени до Собранието. Бројот на младите ...
| | веќе видена | слични

Протестните барања на младите доставени до новите пратеници Групата млади кои трета недела во континуитет протестираат против полициското насилство попладнево поднесоа граѓанска иницијатива до пратениците на новото Собрание и побараа таа да се најде на дневен ред. “Бараме да ги стават на дневен ред сите точки однашето барање, од друга страна ние се обврзуваме дека во следниот период ќеизготвиме конкретни предлози за измена на одредени закони и членови за кои штоќе собереме 10.000 потписи“, изјави Биљана Димитрова од граѓанската иницијатива. Учесниците на протестот бараат одговорност за смртта на Мартин Нешковски и формирање граѓанско тело кое ќе ја контролира работата на полицијата. Конститутивната седница на новиот парламентарен состав започна попладнево со верификација на мандатите на 123 пратеници.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Кралот на народната музика Шабан Шаулиќ, кој загина во неделата на 17. февруари, ќе биде погребан на Новите гробишта, а во `11 часот ќе биде одржана ...
сите 244 | | | веќе видена

Министерот за здравство, Венко Филипче, најави дека ќе им се исплатата дополнителни финансиски средства на медицинските лица кои останале повеќе од редовното ...
сите 165 | | | веќе видена

“Кога ги започнавме преговорите со ДУИ за нова влада, на првиот состанок Али Ахмети ми кажа дека има две опции : Или да направи коалиција со ВМРО-ДПМНЕ, или ...
сите 153 | | | веќе видена

Наградата „Евалд Фон Клајст“ што се доделува за придонес кон светскиот мир и безбедноста, а им беше врачена на двајцата премиери, Зоран Заев и Алексис Ципрас, ...
сите 84 | | | веќе видена

Коалиција од 16 американски сојузни држави, предводени од Калифорнија, ја тужи администрацијата на претседателот Доналд Трамп поради неговата одлука за ...
сите 87 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Барањата на демонстрантите пред новиот собраниски состав

Од:
До кого (е-маил):
Порака: