И Кетрин Ештон протестираше во Киев


2 копии

И Кетрин Ештон протестираше во Киев Украинскиот претседател Виктор Јанукович ја обвини проевропската опозиција дека претставува закана по националната безбедност. Додека илјадници демонстранти и натаму и пркосат на зимата протестирајќи против отфрлањето на договорот со ЕУ под притисок на Русија, украинскиот претседател денеска разговараше со високата претставничка на Унијата за надворешна политика Кетрин Ештон во Киев, јавија западните агенции. „Состанокот со претседателот Јанукович беше конструктивен, беше дискутирано за сите поважни прашања“, наведе пртпаролката на Ештон, Маја Коцијанчич. Според неа, состанокот траел три и пол часа, но одби да наведе други детаљи. Во знак на поддршка со проевропските демонстранти, Ештон подоцна го посети центарот на протестот на Плоштадот на независноста во Киев, каде демонстрантите ја дочекале со повици, „Европа“, јави дописникот на Франс прес од Киев. Претходно Јанукович се состанал со тројца поранешни украински претседатели, Леонид Крвчук, Леонид Кучма и Виктор ...
| | веќе видена | слични
8 копии

По вчерашната интервенција на украинската полиција против демонстрантите на плоштадот Незавиност во Киев, демонстрантите денеска повторно поставија барикади и продолжија со протестите. Синоќа немаше големи инциденти меѓу полицијата и демонстрантите. Според демонстрантите, по вчерашната интервенција на полицијата нивниот број значително се зголеми и планираат да продолжат со протестите против владата која не потпиша договор за асоцијациј со ЕУ. Лидерот на опозициската партија Удар, Виталиј Кличко изјави дека опозицијата ќе остане на улиците во Киев до Нова година, но и подоцна ако биде потребно. Поранешниот министер за внатрешни работи на Украина, Јури Лутсенко истакна дека опозицијата на 14 и 15 декември ќе организира најмасовни протести досега. Претседателот на Украина Виктор Јанукович ги повика сите страни на дијалог за постигнување догогвор и стабилизирање на состојбата во Украина.
| | веќе видена | слични

Демонстрантите денеска повторно поставија барикади на Плоштадот на Незавиноста во Киев. Иако во текот на изминатата ноќ немаше големи инциденти меѓу полицијата и демонстрантите, сепак денеска демонстрантите продолжија со протестите. Демонстрантите велат дека после вчерашната интервенција на полицијата, нивниот број значително се зголеми и планираат да продолжат со протестите. Јури Лутсенко, поранешен министер за внатрешни работи на Украина, рече дека опозицијата на 14-ти и 15-ти декември ќе организира најмасовни протести досега, додека пак Виталиј Кличко, лидер на опозициската партија „Удар“ најави дека опозицијата ќе остане на улиците во Киев до Нова година, но и подоцна ако биде потребно. Претседателот на Украина, Виктор Јанукович, ги повика сите страни на дијалог за постигнување догогвор и стабилизирање на состојбата во Украина. К.Г./М.Т.
| | веќе видена | слични
8 копии

Украина изрази уверување до САД дека политиката на земјата е против употреба на вооружените сили за справување со антивладините демонстранти, изјави Пентагон, откако Вашингтон изрази загриженост поради распоредувањето сили за борба со безредија во регионот на протестите. Американскиот министер за одбрана Чак Хејгел во телефонски разговор со украинскиот колега повика за воздржаност и предупреди на потенцијалните штети од каква и да е интервенција на армијата во задушување на демонстрациите, изјави портпаролот на Пентагон Карл Уг. Украинскиот министер за одбрана Павло Лебедев, од своја страна увери дека позицијата на претседателот Виктор Јанукович е против употребата на вооружени сили против демонстрантите, нагласи Уг. Околу 5.000 демонстранти останаа синоќа на плоштадот Независност во центарот на Киев, но според податоците на министерството за внатрешни работи ситуацијата е мирна и нема груби нарушувања на јавниот ред.
| | веќе видена | слични

Пентагон соопшти дека украинскиот министер за одбрана Павло Лебедев му рекол на неговиот американски колега Чак Хејгел дека владата нема да ги употреби украинските вооружени сили против демонстрантите. Во соопштението се наведува дека Хејгел ја потенцирал штетата од вклучувањето на војската во растурањето на протестите. Во меѓувреме, Стејт департменот соопшти дека во опција се и санкции против украинската влада. x „Враќање на разговорите со Европа и ММФ и секако на правдата и дигнитетот на украинците е нашата силна порака. Сите политички опции, вклучувајќи и санкции, се на маса.“ Изјави портпаролот на Стејт департментот Џен Псаки. Претходно, државниот секретар Џон Кери изрази згрозеност од полицискиот обид да ги растера демонстрантите во Киев кои се за помало руско влијание во Украина и за потпишување на Спогодбата за асоцијација со Европската унија. Враќање на разговорите со Европа и ММФ и секако на правдата и дигнитетот на украинците е нашата силна порака. Сите политички опции, вклучувајќи и ...
| | веќе видена | слични

Киевската полиција не регистрирала нарушувања на јавниот ред и мир за време на протестите во текот на изминатата ноќ, а демонстрациите поминале мирно, пренесе "УНИАН". Атмосферата во главниот град, како и во целата земја е мирна. Во меѓувреме на Киевскиот плоштадот „Независност“ утрово има околу 5.000 лица.
| | веќе видена | слични
9 копии

Околу 5.000 луѓе продолжуваат со протести на плоштадот Независност во центарот на Киев, соопшти МВР на Украина. Над 200 други демонстранти се во парк недалеку од зградата на парламентот. – Не се регистрирани тешки нарушувања на јавниот ред. Ситуацијата во Киев останува мирна. Нормалното функционирање на главниот град не треба да се нарушува, се вели во соопштение на Министерството. Извор: МИА
| | веќе видена | слични

Специјалните сили на украинската полиција ја прекинаа денеска операцијата за отстранување на анти-владините демонстранти од нивните упоришта во главниот град на државата, Киев. Безбедносните сили се судрија во текот на минатата ноќ со демонстрантите... Специјалните сили на украинската полиција ја прекинаа денеска операцијата за отстранување на анти-владините демонстранти од нивните упоришта во главниот град на државата, Киев. Безбедносните сили се судрија во текот на минатата ноќ со демонстрантите во зградата на градското собрание, кое е под контрола на опозиционите сили. Демонстрантите со црева со ледена вода ги прскале полицајците кои по неколкуте неуспешни обиди и турканици со присутните луѓе, го напуштиле градското собрание. Безбедносните сили потоа во раните утрински часови се упатиле кон главниот камп на активистите на опозицијата на плоштадот на независноста. Избувнале и турканици и помали судири меѓу двете групи, во кои биле повредени и демонстранти и полицајци. Специјалците успеале да отстранат ...
| | веќе видена | слични

КИЕВ - Баталјон на украинските безбедносни сили во средата во утринските часови изрши рација на плоштадот "Независност", централен плоштад во Киев каде демонстрантите повеќе од две недели се собираат против владата на претседателот Виктор Јанукович. До зори, полицијата ја презеде контролата врз голем дел од плоштадот и донесе булдожери и друга тешка опрема за расчистување на теренот. Шаторите и другите остатоци од привремениот логор на демонстрантите беа расчистени, кренати и ставени во кипер. Потоа, нешто по девет часот изутрината, властите ги почнаа напорите за повторно заземање на окупираната зграда на Градското собрание во Киев, каде имаше жестоки пресметки со демонстрантите. Во меѓувреме, илјадници демонстранти останаа на студот на плоштадот "Независност" заедно со новраспоредените безбедносните сили. Неколку часа откако високи западни дипломати пристигнаа во земјата во вторникот за состаноците со Јанукович во напорите да се деактивира движењето на земјата кон политички хаос и продлабочување на ...
| | веќе видена | слични

Силите за безбедност се повлекле откако најпрвин упаднале во кампот на демонстрантите во Киев и се обиделе да ги истиснат од Градското собрание Силите за безбедност на Украина се повлекле по немирната ноќ на судири со прозападно ориентираните демонстранти во центарот на главниот град. До пресметката дошло во Градското собрание на Киев. Полицијците со извадени палки се обиделе да ги истиснат демонстрантите од зградата. Според медиумските извештаи, демонстрантите возвратиле со млазови вода од противпожарни хидранти. Полициските автобуси потоа ја напуштиле областа. Неколку часа претходно, силите за безбедност упаднале во кампот на демонстрантите на плоштадот во центарот на Киев и ги срушиле поставените шатори. Американскиот Стејт департмент издаде соопштение во кое изрази „згрозување“ од потегот на украинските власти да испрати булдожери и специјалци, наместо, според зборовите на државниот секретар Џон Кери „да ги почитува демократските права и човековото достоинство“. Почитувањето на ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Сите министерства и државни институции на своите веб-страници го сменија името на државата во Република Северна Македонија, освен претседателот Ѓорге Иванов, ...
сите 262 | | | веќе видена

Владата на Црна Гора го утврди предлог-законот за ратификација на Протоколот за пристап на Република Северна Македонија во НАТО и го достави до Парламентот за ...
сите 152 | | | веќе видена

Бројот на заболени од мали сипаници постојано расте. За една недела пријавени се вкупно 71 случај. Од почетокот на епидемијата во Скопје, заклучно со денешниот ...
сите 239 | | | веќе видена

Асоцијацијата на Спортски Обложувалници на Македонија (АСОМ) ќе донираат средства во висина од 1.200.000 денари како помош за семејствата на настраданите во ...
сите 251 | | | веќе видена

Сопственикот на компанијата „Дурмо турс“ чиј автобус во средата попладне излета од патот кај село Ласкарци и во смрт однесе 14 животи без проблем можел сам да ...
сите 323 | | | веќе видена

СДСМ одлучи да нема предвремени парламентарни избори заедно со претседателските со што е одбиено барањето на опозициската ВМРО-ДПМНЕ. Според партискиот ...
сите 122 | | | веќе видена

Американскиот претседател Доналд Трамп вечерва прогласи вонредна состојба за да добие пристап до милијарди долари за изградба на ѕид долж границата меѓу САД и ...
сите 90 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

И Кетрин Ештон протестираше во Киев

Од:
До кого (е-маил):
Порака: