Kога стечајот ќе затропа

Шпанската „Сантандер“ ќе ја купи Банко популар за 1 евро Најголемата банка на Шпанија - „Сантандер“ објави дека ќе го купи конкурентот Банко популар за симболична цена од 1 евро. Одлуката е донесена откако Европската централна банка (ЕЦБ) објави дека Банко популар е на работ на стечај, пишува „Ројтерс“. Ова е и првата примена на алатките за справување со неконкурентни банки, прифатени по финансиската криза. „Сантандер“ ќе треба да вложи 7 милијарди евра за да го зголеми капиталот на Банко популар. - Донесената одлука ги штити штедачите и клучните функции на Банко популар - вели Елке Kоних, директор на Единствениот гарантен фонд кон Европската Унија (ЕУ), пренесува „Ројтерс“. Падот на Банко популар Падот на Банко популар влече корени од 2007 година. Пред финансиската криза да го погоди станбениот пазар во Шпанија, банката даде многу кредити, кои подоцна се покажаа нефункционални, односно не можеше да ги наплати, а менаџментот на банката не успеа да се справи со нанесените штети. Во февруари оваа година Банко ...
| | веќе видена | слични
12 копии

Демонстранти фрлаа „Молотови коктели“ кон влезот на зградата на Врховниот суд во главниот град на Венецуела. Фотографии и видео снимки од немирите за време на протестите во Каракас се објавени на социјалната мрежа Твитер. На нив може да се забележи дека првиот кат на судот е во пламен. Според некои западни медиуми, напад бил извршен и врз филијала на една од банките, која се наоѓа на првиот кат од зградата. Безбедносните сили успеале да ги растераат демонстрантите со солзавец, а пожарникарските екипи го изгаснале огнот. Врховниот суд стана еден од главните инструменти на венецуелскиот претседател Николас Мадуро во борбата против опозицијата, која има мнозинство во Парламентот по изборите во декември 2015 година. Судот често пати ги поништувал одлуките на Парламентот, вклучувајќи и за смена на шефот на државата. Досега во антивладините протести во Венецуела, кои почнаа во април, според различни оценки, загинале од 67 до 80 лица, повредени се над 1.300, а повеќе од 3.000 се уапсени.
| | веќе видена | слични
2 копии

Со молотови коктели, демонстрантите во Каракас ја запалија зградата на Врховниот суд, еден од главните инструменти на венецуелскиот претседател Николас Мадуро во борбата против опозицијата, која има мнозинство во Парламентот по изборите во 2015 година. Судот често пати ги поништувал одлуките на Парламентот, вклучувајќи ја и онаа за смена на шефот на државата. Досега во антивладините протести загинале од 67 до 80 лица, повредени се над 1.300, а повеќе од 3.000 се уапсени.
| | веќе видена | слични

Демонстранти фрлаа „Молотови коктели“ кон влезот на зградата на Врховниот суд во главниот град на Венецуела. Според некои западни медиуми, напад бил извршен и врз филијала на една од банките, која се наоѓа на првиот кат од зградата. Безбедносните сили успеале да ги растераат демонстрантите со солзавец, а пожарникарските екипи го изгаснале огнот. Врховниот суд стана еден од главните инструменти на венецуелскиот претседател Николас Мадуро во борбата против опозицијата, која има мнозинство во Парламентот по изборите во декември 2015 година. Судот често пати ги поништувал одлуките на Парламентот, вклучувајќи и за смена на шефот на државата. Досега во антивладините протести во Венецуела, кои почнаа во април, според различни оценки, загинале од 67 до 80 лица, повредени се над 1.300, а повеќе од 3.000 се уапсени.
| | веќе видена | слични

Напад бил извршен и врз филијала на една од банките, која се наоѓа на првиот кат од зградата. Безбедносните сили успеале да ги растераат демонстрантите со солзавец, а пожарникарските екипи го изгаснале огнот. Врховниот суд стана еден од главните инструменти на венецуелскиот претседател Николас Мадуро во борбата против опозицијата, која има мнозинство во парламентот по изборите во декември 2015 година. Судот често пати ги поништувал одлуките на парламентот, вклучувајќи и за смена на шефот на државата. Досега во антивладините протести во Венецуела, кои почнаа во април, според различни оценки, загинале од 67 до 80 лица, повредени се над 1.300, а повеќе од 3.000 се уапсени.
| | веќе видена | слични

Фотографии и видео снимки од немирите за време на протестите во Каракас се објавени на социјалната мрежа Твитер. На нив може да се забележи дека првиот кат на судот е во пламен. Според некои западни медиуми, напад бил извршен и врз филијала на една од банките, која се наоѓа на првиот кат од зградата. Безбедносните сили успеале да ги растераат демонстрантите со солзавец, а пожарникарските екипи го изгаснале огнот. Врховниот суд стана еден од главните инструменти на венецуелскиот претседател Николас Мадуро во борбата против опозицијата, која има мнозинство во Парламентот по изборите во декември 2015 година. Судот често пати ги поништувал одлуките на Парламентот, вклучувајќи и за смена на шефот на државата. Досега во антивладините протести во Венецуела, кои почнаа во април, според различни оценки, загинале од 67 до 80 лица, повредени се над 1.300, а повеќе од 3.000 се уапсени.
| | веќе видена | слични
2 копии

„ЕЦБ на 6 јуни заклучи дека Банко Популар Еспањол пропаѓа или веројатно ќе пропадне" – се наведе во соопштението на ЕЦБ. Шпанската банка Банко Популар „пропаѓа или веројатно ќе доживее колапс" по сериозното влошување од ликвидноста и ќе биде продадена на банката Банко Сантандер. „ЕЦБ на 6 јуни заклучи дека Банко Популар Еспањол пропаѓа или веројатно ќе пропадне" – се наведе во соопштението на ЕЦБ.
| | веќе видена | слични

Останато

Претседателот на грчкиот парламент, Никос Вуцис, соопштил дека пратениците ќе гласаат за ратификување на Преспанскиот договор со Македонија до крајот на ...
сите 532 | | | веќе видена

Сообраќајот на државните патишта се одвива по влажни коловози во западните и југозападните делови од државата. Во останатите делови од државата коловозите се ...
сите 154 | | | веќе видена

Според него, спогодбата прво ќе мине во надлежните собраниски комисии, по што како што изјавил за новинарите, ќе кулминира со дебата на пленарна седница. ...
сите 223 | | | веќе видена

Дозволете ми во мое лично име и во име на ВМРО-ДПМНЕ, на членовите на Синодот, на ценетото свештенство и монаштво, како и на сите православни верници во ...
сите 241 | | | веќе видена

По повеќемесечно натегање пратениците од власта и од опозицијата успеаја да постигнат компромис и по скратена постапка го донесоа новиот антикорупциски закон, ...
сите 56 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Kога стечајот ќе затропа

Од:
До кого (е-маил):
Порака: