Kога стечајот ќе затропа

Шпанската „Сантандер“ ќе ја купи Банко популар за 1 евро Најголемата банка на Шпанија - „Сантандер“ објави дека ќе го купи конкурентот Банко популар за симболична цена од 1 евро. Одлуката е донесена откако Европската централна банка (ЕЦБ) објави дека Банко популар е на работ на стечај, пишува „Ројтерс“. Ова е и првата примена на алатките за справување со неконкурентни банки, прифатени по финансиската криза. „Сантандер“ ќе треба да вложи 7 милијарди евра за да го зголеми капиталот на Банко популар. - Донесената одлука ги штити штедачите и клучните функции на Банко популар - вели Елке Kоних, директор на Единствениот гарантен фонд кон Европската Унија (ЕУ), пренесува „Ројтерс“. Падот на Банко популар Падот на Банко популар влече корени од 2007 година. Пред финансиската криза да го погоди станбениот пазар во Шпанија, банката даде многу кредити, кои подоцна се покажаа нефункционални, односно не можеше да ги наплати, а менаџментот на банката не успеа да се справи со нанесените штети. Во февруари оваа година Банко ...
| | веќе видена | слични
12 копии

Демонстранти фрлаа „Молотови коктели“ кон влезот на зградата на Врховниот суд во главниот град на Венецуела. Фотографии и видео снимки од немирите за време на протестите во Каракас се објавени на социјалната мрежа Твитер. На нив може да се забележи дека првиот кат на судот е во пламен. Според некои западни медиуми, напад бил извршен и врз филијала на една од банките, која се наоѓа на првиот кат од зградата. Безбедносните сили успеале да ги растераат демонстрантите со солзавец, а пожарникарските екипи го изгаснале огнот. Врховниот суд стана еден од главните инструменти на венецуелскиот претседател Николас Мадуро во борбата против опозицијата, која има мнозинство во Парламентот по изборите во декември 2015 година. Судот често пати ги поништувал одлуките на Парламентот, вклучувајќи и за смена на шефот на државата. Досега во антивладините протести во Венецуела, кои почнаа во април, според различни оценки, загинале од 67 до 80 лица, повредени се над 1.300, а повеќе од 3.000 се уапсени.
| | веќе видена | слични
2 копии

Со молотови коктели, демонстрантите во Каракас ја запалија зградата на Врховниот суд, еден од главните инструменти на венецуелскиот претседател Николас Мадуро во борбата против опозицијата, која има мнозинство во Парламентот по изборите во 2015 година. Судот често пати ги поништувал одлуките на Парламентот, вклучувајќи ја и онаа за смена на шефот на државата. Досега во антивладините протести загинале од 67 до 80 лица, повредени се над 1.300, а повеќе од 3.000 се уапсени.
| | веќе видена | слични

Демонстранти фрлаа „Молотови коктели“ кон влезот на зградата на Врховниот суд во главниот град на Венецуела. Според некои западни медиуми, напад бил извршен и врз филијала на една од банките, која се наоѓа на првиот кат од зградата. Безбедносните сили успеале да ги растераат демонстрантите со солзавец, а пожарникарските екипи го изгаснале огнот. Врховниот суд стана еден од главните инструменти на венецуелскиот претседател Николас Мадуро во борбата против опозицијата, која има мнозинство во Парламентот по изборите во декември 2015 година. Судот често пати ги поништувал одлуките на Парламентот, вклучувајќи и за смена на шефот на државата. Досега во антивладините протести во Венецуела, кои почнаа во април, според различни оценки, загинале од 67 до 80 лица, повредени се над 1.300, а повеќе од 3.000 се уапсени.
| | веќе видена | слични

Напад бил извршен и врз филијала на една од банките, која се наоѓа на првиот кат од зградата. Безбедносните сили успеале да ги растераат демонстрантите со солзавец, а пожарникарските екипи го изгаснале огнот. Врховниот суд стана еден од главните инструменти на венецуелскиот претседател Николас Мадуро во борбата против опозицијата, која има мнозинство во парламентот по изборите во декември 2015 година. Судот често пати ги поништувал одлуките на парламентот, вклучувајќи и за смена на шефот на државата. Досега во антивладините протести во Венецуела, кои почнаа во април, според различни оценки, загинале од 67 до 80 лица, повредени се над 1.300, а повеќе од 3.000 се уапсени.
| | веќе видена | слични

Фотографии и видео снимки од немирите за време на протестите во Каракас се објавени на социјалната мрежа Твитер. На нив може да се забележи дека првиот кат на судот е во пламен. Според некои западни медиуми, напад бил извршен и врз филијала на една од банките, која се наоѓа на првиот кат од зградата. Безбедносните сили успеале да ги растераат демонстрантите со солзавец, а пожарникарските екипи го изгаснале огнот. Врховниот суд стана еден од главните инструменти на венецуелскиот претседател Николас Мадуро во борбата против опозицијата, која има мнозинство во Парламентот по изборите во декември 2015 година. Судот често пати ги поништувал одлуките на Парламентот, вклучувајќи и за смена на шефот на државата. Досега во антивладините протести во Венецуела, кои почнаа во април, според различни оценки, загинале од 67 до 80 лица, повредени се над 1.300, а повеќе од 3.000 се уапсени.
| | веќе видена | слични
2 копии

„ЕЦБ на 6 јуни заклучи дека Банко Популар Еспањол пропаѓа или веројатно ќе пропадне" – се наведе во соопштението на ЕЦБ. Шпанската банка Банко Популар „пропаѓа или веројатно ќе доживее колапс" по сериозното влошување од ликвидноста и ќе биде продадена на банката Банко Сантандер. „ЕЦБ на 6 јуни заклучи дека Банко Популар Еспањол пропаѓа или веројатно ќе пропадне" – се наведе во соопштението на ЕЦБ.
| | веќе видена | слични

Останато

Судот во понеделник ќе прави нов обид да му го достави решението на поранешниот премиер Никола Груевски за издржување на затворската казна од две години за ...
сите 429 | | | веќе видена

Дали процесот за името е пред нова пречка – што значи изјавата на екс-министерот Никос Коѕијас дека нацрт-амандманот на членот 49 од Уставот, предложен од ...
сите 162 | | | веќе видена

Ова го истакна градоначалникот на општина Гостивар, Арбен Таравари на прес конференција посветена на трагичниот настан во кој средношколка го загуби животот. ...
сите 141 | | | веќе видена

Иницијативата Правда за Никола Груевски бара и очекува кривичниот совет внимателно да ги согледа сите факти и аргументи наведени во жалбата на пратеникот ...
сите 98 | | | веќе видена

Во атарот на селото Негорци, во близина на Невропсихијатриската болница, ќе се гради стационар за бездомни животни во општина Гевгелија, е договорено денеска ...
сите 75 | | | веќе видена

Триесетдневен притвор добија петте лица осоминичени во случајот на СЈО „Империја“, Јордан Камчев, Цветан Панделески, Ненад Јосифовиќ, Зорица Арсовска и Тодор ...
сите 202 | | | веќе видена

Поради службено отстуство на претседателот на Судечкиот совет Оља Ристова, рочиштето за предметот „Титаник 3“ на Специјалното јавно обвинителство е одложено за ...
сите 51 | | | веќе видена

Исто како и во првиот круг гласање од локалните избори во 2013 година, притисокот и на 7 април, денот на вториот круг, врз членството на ВМРО-ДПМНЕ, вработени ...
сите 193 | | | веќе видена

Собранието го отфрли барањето за расправа за законот за амнестија за осудените за настаните од 27 април. Парламентарното мнозинство не го прифати барањето на ...
сите 151 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Kога стечајот ќе затропа

Од:
До кого (е-маил):
Порака: