Чашуле: Зарем толку им е кратко памтењето на СДСМ и ДУИ, па стигнаа тие да обвинуваат за блокада на Парламентот?


СДСМ која прави напори и бара дупки во деловникот за да насила го протурка Талат Џафери за спикер, ја обвинува ВМРО-ДПМНЕ дека целосно го блокирала Парламентот. Тука нормално им се приклучи и ДУИ, а како најгласен е секако Талат Џафери кој изгледа едвај чека да седне на спикерската фотелја, истакна главниот и одговорен уредник на Информативната редакција во Алфа ТВ, Коле Чашуле во неговата нова емисија „Седмица“ која се емитуваше во неделата. Зарем толку им е кратко памтењето на СДСМ и ДУИ па стигнаа они да обвинуваат за блокада на Парламентот? Талат Џафери ќе зборува за опструкција?- запраша Чашуле и потсети на 2012 година кога Џафери се обидуваше да си го искаже својот револт во Собранието- молчејќи. -На тој Талат Џафери начин ја закочи процедурата за носење на Законот за бранителите. Откако првите денови зборуваше се и сешто, а рекордот е говор од околу 8 часа, Талат реши да замолчи и своето деловничко право да се јави за збор го користеше молчешкум, па дури и си читаше книга. Немаше деловнички начин кој ...
| | веќе видена | слични

Демонстранти на вчерашниот протест на „За заедничка Македонија“ кои се движеа низ центарот на градот штом го забележаа службениот автомобил на пратеникот Талат Џафери од ДУИ решија да го блокираат патот и да не му дозволат да влезе на паркингот кон Собранието. Голема фама крена видеото кое е направено од некој учесник на протестот бидејќи на истото се гледа како насобраната група на луѓе скандира кон пратеникот Џафери, но на делови тонот е исклучен, а наводно токму на нив се извикуваат погордни зборови и навреди на етничка основа.
| | веќе видена | слични
4 копии

Талат Џафери попладнево се обиде со својот автомобил да помине низ толпата граѓани кои протестираат како дел од иницијативата за Заеднича Македонија. Тој наиде од едната страна на булеварот поточно кај поранешен МекДоналц додрка демнострантите доааѓа во спротивниот правец движејчи се од Влада кон Собрание. Откако виде дека не може да се пробие меѓу топлата народ се врати назад кон парламентот. Инаку токму тој е кандидатот кој има мнозинска поддршка да биде избран за собраниски претседател. Демонстрантите пар порачуваат дека нема да дозволат избор на претседател кој нема да се откаже од тиранската платформа. Подоцна организаторите на протесто порачаа дека Талат Џафери тргнал против народот но народот го врати
| | веќе видена | слични

Пратеникот на ДУИ Талат Џафери денеска се обидел да влезе со својот автомобил на паркингот пред Собрание на РМ, но протестаните од ,,За заедничка Македонија“ со навреди, пцости и свирежи беше вратен назад. Порталите блиски до ВМРО ДПМНЕ го објавија видеото од овој настан, но деловите каде што разлутената толпа навредува и пцуе се избришани, иако првично објавеното видео на ФБ на некои профили, кое потоа го снема, содржеше навреди по етничка линија, но и пцости упатени кон Џафери: На истите портали Џафери се нарекува провокатор кој намерно сакал да направи инцидент, а според нив во тоа му помогнал сопругот на паретничката од СДСМ Фросина Ременски, Јовче Ременски кој сега, откако беше деградиран од Митко Чавков, е полицаец и меѓу другото работи и на обезбедување на протестите. Талат Џафери денеска од собраниската говорница упати серија критики кон ВМРО ДПМНЕ обвинувајќи ги дека тенденциозно прават хаос во државата и секојдневно упатуваат навреди и омаловажувања кон Албанците и пратениците од ДУИ. ,,60 дена ве ...
| | веќе видена | слични

Пратеникот на ДУИ, Талат Џафери, кој е кандидат на парламентарното мнозинство за собраниски претседател, денеска со својот автомобил поминуваше низ центарот на Скопје на рутата каде поминуваа и демонстрантите од иницијативата „За заедничка Македонија“, објави „Плусинфо“. Демонстрантите го исвиркаа по што тој се врати назад. Порталите блиски до ВМРО-ДПМНЕ го објавија видеото од овој настан, но на дел од видеото нема звук, избришани се деловите каде што Џафери се навредува и пцуе. Првично објавеното видео на ФБ на некои профили, кое потоа го снема, содржеше навреди по етничка линија, но и пцости упатени кон Џафери.
| | веќе видена | слични
6 копии

Народот одлучно одговори на ваквите провокации и со негодувања и свирежи го врати назад Џафери Пратеникот на ДУИ и кандидат за претседател на Собранието Талат Џафери денеска на најнизок можен начин се обиде да ги испровоцира граѓаните кои во голем број протестираат против Тиранската платформа. Џафери со автомобил се појави пред масата народ, која се спротивстави на обидите за провокација и го врати назад. Останува енигма дека се работи за смислен пропуст на полицијата на терен, во чии редови пред некој ден на самите протести можеше да се забележи сопругот на Фросина Ременска од СДСМ, Јовче Ременски. Токму Ременски е одговорен за постапувањето на полицијата, која наместо да блокира свесно го пропуштила Аудито на провокаторот Џафери, кој дрско сакаше да испровоцира и да издејствува реакција на насобраните граѓани, кои и денеска излегоа во масовен број. Народот одлучно одговори на ваквите провокации и со негодувања и свирежи го врати назад Џафери.
| | веќе видена | слични

Тој не сакаше да се тргне од улицата каде што се движеше народот, кои уредно го имаат пријавено протестот. По неколку минути и негодување да се тргне, Џафери се повлече, а протестот продолжи по агендата Пратеникот на Демократската унија за интеграција
| | веќе видена | слични
3 копии

Пратениците на ВМРО ДПМНЕ му стапнаа на нерви на пратеникот од ДУИ Талат Џафери. Видно изнервиран Џафери се јави на процедурално и им порача на пратениците од ВМРО ДПМНЕ да престанат да држат предавања. Тој рече дека Собранието нема да го носи ниту во Тирана ниту пак во Тунгузија. „Граѓаните надвор не мислат како што мислите вие овде. Сите навреди што ги слушаме 60 дена, само ние можеме да ги трпиме, зашто веруваме во соживот и смирете се се, Собранието нема да го носам ни во Тирана, ни во Приштина, ни во Тунгузија. И ние сме избрани од народот, за тоа имаме мандат“, посочи Џафери. Видео: А1он
| | веќе видена | слични
4 копии

Пратеникот од ДУИ, Талат Џафери, како што рече, се јави за процедурално по прозивките од пратениците на ВМРО-ДПМНЕ, како што рече на сметка на пратениците од албанскиот блок. Ги повика колегите од ВМРО-ДПМНЕ да се воздржат од навреди и да не се однесуваат кон Албанците како да паднале од Марс. „Не сакав да се јавам на вашите провокации, но ги поминавте сите граници, и немој да мислите дека сте ме испровоцирале. Јас бев Министер за одбрана, не паднав од Марс и вие добро го знаете тоа. Мислете добро што зборувате, сите навреди што ги слушаме овие 60 дена, само ние можеме да ги трпиме зашто само ние веруваме во соживот. Граѓаните Македонци не мислат како што мислите вие. Смирете се, Собранието нема да го носам ни во Тирана, ни во Приштина, ни во Тунгузија. Ние сме избрани од народот и затоа имаме мандат“, рече пратеникот на ДУИ, Талат Џафери. По ова Трајко Вељановски ја прекина Седницата и ја закажа за утре во 11 часот. Дебатата застана на 11-тиот пратеник Горан Манојловски. Остануваат уште 40-тина пријавени ...
| | веќе видена | слични

Пратеникот на ДУИ Талат Џафери денеска случајно се сретна и не успеа да ги избегне со своето возило демонстрантите од „За заедничка Македонија“ кои се нафрлија на него со навреди, пцости и свирежи по што се врати назад.Порталите блиски до ВМРО-ДПМНЕ го објавија видеото од овој настан, но избришани се деловите каде што Џафери се навредува и пцуе. Првично објавеното видео на ФБ на некои профили, кое потоа го снема, содржеше навреди по етничка линија, но и пцости упатени кон Џафери.Курир под наслов „Нема да помине, провокаторот Талат Џафери исвиркан и вратен назад“ пренесува дека народот одлучно одговорил на ваквите провокации и со негодувања и свирежи го вратил назад Џафери.Според порталот можеби се работи за смислен пропуст на полицијата на терен, во чии редови пред некој ден на самите протести можел да се забележи сопругот на Фросина Ременски од СДСМ, Јовче Ременски.„Токму Ременски е одговорен за постапувањето на полицијата, која наместо да блокира свесно го пропуштила аудито на провокаторот Џафери, кој ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Претпладнево, околу 10 часот, по локално време, почна вториот и последен ден од расправата во грчкиот Парламент за доверба на владата, што ќе кулминира на ...
сите 554 | | | веќе видена

Макрон денеска ја почна националната дебата , што ќе трае во наредните три месеци . Дебатата ја почна со 600 градоначалници и локални функционери во малото ...
сите 137 | | | веќе видена

Претседателот на грчкиот Парламент, Никос Вуцис, рече дека пратениците со јасно мнозинство треба да го изгласаат Преспанскиот договор, бидејќи, како што вели, ...
сите 108 | | | веќе видена

Демократите од Конгресот во САД ја одбија поканата на претседателот Доналд Трамп да учествуваат на работен ручек во Белата куќа да преговараат за блокадата на ...
сите 136 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Чашуле: Зарем толку им е кратко памтењето на СДСМ и ДУИ, па стигнаа тие да обвинуваат за блокада на Парламентот?

Од:
До кого (е-маил):
Порака: