Разобличена тезата на СДСМ за 700.000 гласа


4 копии

СДСМ и нивните сателити откако ги изгубија изборите почнаа да си играат весела математика. Зоран Заев се претставува како успешен бизнисмен кој има заработено милиони, но вака јавно делува како да е скаран со бројките. Ова го истакна главниот и одговорен уредник на Информативната редакција во Алфа ТВ, Коле Чашуле во неговата нова емисија „Седмица“ која се емитуваше во неделата. -Се сеќавате на фамозните фантомски гласачи кои од 500.000 паднаа на 30.000 и за на крај да се сведе на стотина луѓе меѓу кои инаку бев и јас кога ме прогласија за фантом и не ми беше дозволено да гласам, рече Чашуле и додаде: Веднаш по изборите, СДСМ ја лансираше тезата дека ВМРО-ДПМНЕ иако доби двајца пратеници повеќе, изгубило на избори со тоа што 600.000 илјади луѓе гласале против ВМРО-ДПМНЕ и Груевски. Сигурно математичарите се прашуваат од каде таа математика. Чашуле во неговата емисија објасни околу бројките. -На 11 декември, ВМРО-ДПМНЕ освои 454.577 гласови, СДСМ 436.981, ДУИ 86.796 гласа, БЕСА 57.868 гласа, Алијанса на ...
| | веќе видена | слични

Демонстранти на вчерашниот протест на „За заедничка Македонија“ кои се движеа низ центарот на градот штом го забележаа службениот автомобил на пратеникот Талат Џафери од ДУИ решија да го блокираат патот и да не му дозволат да влезе на паркингот кон Собранието. Голема фама крена видеото кое е направено од некој учесник на протестот бидејќи на истото се гледа како насобраната група на луѓе скандира кон пратеникот Џафери, но на делови тонот е исклучен, а наводно токму на нив се извикуваат погордни зборови и навреди на етничка основа.
| | веќе видена | слични
4 копии

Талат Џафери попладнево се обиде со својот автомобил да помине низ толпата граѓани кои протестираат како дел од иницијативата за Заеднича Македонија. Тој наиде од едната страна на булеварот поточно кај поранешен МекДоналц додрка демнострантите доааѓа во спротивниот правец движејчи се од Влада кон Собрание. Откако виде дека не може да се пробие меѓу топлата народ се врати назад кон парламентот. Инаку токму тој е кандидатот кој има мнозинска поддршка да биде избран за собраниски претседател. Демонстрантите пар порачуваат дека нема да дозволат избор на претседател кој нема да се откаже од тиранската платформа. Подоцна организаторите на протесто порачаа дека Талат Џафери тргнал против народот но народот го врати
| | веќе видена | слични

Пратеникот на ДУИ Талат Џафери денеска се обидел да влезе со својот автомобил на паркингот пред Собрание на РМ, но протестаните од ,,За заедничка Македонија“ со навреди, пцости и свирежи беше вратен назад. Порталите блиски до ВМРО ДПМНЕ го објавија видеото од овој настан, но деловите каде што разлутената толпа навредува и пцуе се избришани, иако првично објавеното видео на ФБ на некои профили, кое потоа го снема, содржеше навреди по етничка линија, но и пцости упатени кон Џафери: На истите портали Џафери се нарекува провокатор кој намерно сакал да направи инцидент, а според нив во тоа му помогнал сопругот на паретничката од СДСМ Фросина Ременски, Јовче Ременски кој сега, откако беше деградиран од Митко Чавков, е полицаец и меѓу другото работи и на обезбедување на протестите. Талат Џафери денеска од собраниската говорница упати серија критики кон ВМРО ДПМНЕ обвинувајќи ги дека тенденциозно прават хаос во државата и секојдневно упатуваат навреди и омаловажувања кон Албанците и пратениците од ДУИ. ,,60 дена ве ...
| | веќе видена | слични

Пратеникот на ДУИ, Талат Џафери, кој е кандидат на парламентарното мнозинство за собраниски претседател, денеска со својот автомобил поминуваше низ центарот на Скопје на рутата каде поминуваа и демонстрантите од иницијативата „За заедничка Македонија“, објави „Плусинфо“. Демонстрантите го исвиркаа по што тој се врати назад. Порталите блиски до ВМРО-ДПМНЕ го објавија видеото од овој настан, но на дел од видеото нема звук, избришани се деловите каде што Џафери се навредува и пцуе. Првично објавеното видео на ФБ на некои профили, кое потоа го снема, содржеше навреди по етничка линија, но и пцости упатени кон Џафери.
| | веќе видена | слични
6 копии

Народот одлучно одговори на ваквите провокации и со негодувања и свирежи го врати назад Џафери Пратеникот на ДУИ и кандидат за претседател на Собранието Талат Џафери денеска на најнизок можен начин се обиде да ги испровоцира граѓаните кои во голем број протестираат против Тиранската платформа. Џафери со автомобил се појави пред масата народ, која се спротивстави на обидите за провокација и го врати назад. Останува енигма дека се работи за смислен пропуст на полицијата на терен, во чии редови пред некој ден на самите протести можеше да се забележи сопругот на Фросина Ременска од СДСМ, Јовче Ременски. Токму Ременски е одговорен за постапувањето на полицијата, која наместо да блокира свесно го пропуштила Аудито на провокаторот Џафери, кој дрско сакаше да испровоцира и да издејствува реакција на насобраните граѓани, кои и денеска излегоа во масовен број. Народот одлучно одговори на ваквите провокации и со негодувања и свирежи го врати назад Џафери.
| | веќе видена | слични
3 копии

Пратениците на ВМРО ДПМНЕ му стапнаа на нерви на пратеникот од ДУИ Талат Џафери. Видно изнервиран Џафери се јави на процедурално и им порача на пратениците од ВМРО ДПМНЕ да престанат да држат предавања. Тој рече дека Собранието нема да го носи ниту во Тирана ниту пак во Тунгузија. „Граѓаните надвор не мислат како што мислите вие овде. Сите навреди што ги слушаме 60 дена, само ние можеме да ги трпиме, зашто веруваме во соживот и смирете се се, Собранието нема да го носам ни во Тирана, ни во Приштина, ни во Тунгузија. И ние сме избрани од народот, за тоа имаме мандат“, посочи Џафери. Видео: А1он
| | веќе видена | слични
4 копии

Пратеникот од ДУИ, Талат Џафери, како што рече, се јави за процедурално по прозивките од пратениците на ВМРО-ДПМНЕ, како што рече на сметка на пратениците од албанскиот блок. Ги повика колегите од ВМРО-ДПМНЕ да се воздржат од навреди и да не се однесуваат кон Албанците како да паднале од Марс. „Не сакав да се јавам на вашите провокации, но ги поминавте сите граници, и немој да мислите дека сте ме испровоцирале. Јас бев Министер за одбрана, не паднав од Марс и вие добро го знаете тоа. Мислете добро што зборувате, сите навреди што ги слушаме овие 60 дена, само ние можеме да ги трпиме зашто само ние веруваме во соживот. Граѓаните Македонци не мислат како што мислите вие. Смирете се, Собранието нема да го носам ни во Тирана, ни во Приштина, ни во Тунгузија. Ние сме избрани од народот и затоа имаме мандат“, рече пратеникот на ДУИ, Талат Џафери. По ова Трајко Вељановски ја прекина Седницата и ја закажа за утре во 11 часот. Дебатата застана на 11-тиот пратеник Горан Манојловски. Остануваат уште 40-тина пријавени ...
| | веќе видена | слични

Пратеникот на ДУИ Талат Џафери денеска случајно се сретна и не успеа да ги избегне со своето возило демонстрантите од „За заедничка Македонија“ кои се нафрлија на него со навреди, пцости и свирежи по што се врати назад.Порталите блиски до ВМРО-ДПМНЕ го објавија видеото од овој настан, но избришани се деловите каде што Џафери се навредува и пцуе. Првично објавеното видео на ФБ на некои профили, кое потоа го снема, содржеше навреди по етничка линија, но и пцости упатени кон Џафери.Курир под наслов „Нема да помине, провокаторот Талат Џафери исвиркан и вратен назад“ пренесува дека народот одлучно одговорил на ваквите провокации и со негодувања и свирежи го вратил назад Џафери.Според порталот можеби се работи за смислен пропуст на полицијата на терен, во чии редови пред некој ден на самите протести можел да се забележи сопругот на Фросина Ременски од СДСМ, Јовче Ременски.„Токму Ременски е одговорен за постапувањето на полицијата, која наместо да блокира свесно го пропуштила аудито на провокаторот Џафери, кој ...
| | веќе видена | слични

Претходно социјалдемократите обвинија дека со расправата во Собранието Македонија се држи во политичката криза. Кризата ја предизвика СДСМ, а сега спроведува постизборна измама, одговорија од ВМРО ДПМНЕ. По 17 продолженија на конститутивната седница досега 10 пратеници го искористија правото на збор од вкупно 50 пријавени.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Владата на СДСМ повторно удира по џебот на граѓаните. Прогресивниот данок кој го наметнува однародената и криминална власт, негативно влијае врз бизнисот и ...
сите 202 | | | веќе видена

„На одлуката на Кривичен совет немаме право на жалба до Врховен суд. Имаме можност да поднесеме иницијатива до Јавниот обвинител на РМ. Тој како надлежен може ...
сите 428 | | | веќе видена

Дали процесот за името е пред нова пречка – што значи изјавата на екс-министерот Никос Коѕијас дека нацрт-амандманот на членот 49 од Уставот, предложен од ...
сите 158 | | | веќе видена

По трагичната гостиварска случка, кога бегајќи од куче скитник младата Џејха Меџити заврши во водите на Вардар и се удави, се огласи и Ветеринарната комора на ...
сите 73 | | | веќе видена

СЈО има одврзани раце до крај да го истера случајот „Империја“, односно по отворената истрага набрзо можат да поднесе и обвинение, бидејќи не им е истечен ...
сите 214 | | | веќе видена

Поради службено отстуство на претседателот на Судечкиот совет Оља Ристова, рочиштето за предметот „Титаник 3“ на Специјалното јавно обвинителство е одложено за ...
сите 50 | | | веќе видена

Исто како и во првиот круг гласање од локалните избори во 2013 година, притисокот и на 7 април, денот на вториот круг, врз членството на ВМРО-ДПМНЕ, вработени ...
сите 193 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Разобличена тезата на СДСМ за 700.000 гласа

Од:
До кого (е-маил):
Порака: