Демонстранти ја окупираа палатата, Мубарак во бегство

Откако египетскиот претседател Хосни Мубарак повтори дека нема намера да се повлече до септември, антивладини демонстранти ја окупираа претседателската палата во Каиро. Локалните медиуми јавија дека Мубарак и неговото семејство го напуштиле Каиро и заминале за Шарм ел Шеик, познатото одморалиште на Црвено Море. Илјадници демонстранти имаше и на плоштадот Тахрир и пред канцелариите на државната телевизија. Дописниците на Би-би-си од Каиро забележуваат дека протестите може да резултираат со директен судир меѓу армијата и граѓаните, истакнувајќи дека ова е досега најопасна ситуација од почетокот на протестите пред повеќе од две недели. Нобеловецот Мухамед Ел Барадеј предупреди дека „Египет ќе експлодира“. Остро реагираше и Вашингтон. Американскиот претседател Барак Обама ја повика египетската влада на сопствениот народ да му ги објасни деталите од промените што Мубарак ги најави во своето обраќање. Некои жители на Каиро, пак, веруваат дека војската ќе им помогне, посочувајќи дека во четвртокот ...
| | веќе видена | слични

Останато

„Апелацискиот суд мора да се издигне над политичкиот притисок и нарачани притвори мотивирани само и само од политичкиот прогон кој што се спроведува врз ...
сите 424 | | | веќе видена

Под влијание на новиот циклон кој се формира над Италија, името на циклонот е Маријан, денес во текот на вечерните часови најпрвин во западните предели, ...
сите 309 | | | веќе видена

Синоќешниот протест пред Собранието против уставните измени за малку не ескалираше во насилство. Како што се чини ниту самите противници на овие измени, не ...
сите 84 | | | веќе видена

Бегството на екс премиерот Никола Груевски ја заостри политичката реторика помеѓу власта и опозицијата. СДСМ прстот го впери кон лидерот на ВМРО-ДПМНЕ. Според ...
сите 256 | | | веќе видена

Како поранешниот премиер и актуелен почесен претседател на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски избегал од Македонија, како стигнал до Унгарија , дали е уште таму и дали ...
сите 271 | | | веќе видена

Предлог Буџетот за 2019 предложен од Владата предводена од СДСМ е развоен и обезбедува повеќе пари кај граѓаните, поголема социјална еднаквост и подобра ...
сите 214 | | | веќе видена

Во недостаток на официјални информации од македонските, но и од унгарските власти, регионалните и европските медиуми продолжуваат со шпекулации за бегалецот ...
сите 364 | | | веќе видена

Славниот Борис Бекер го поздрави големиот успех на својот сонардоник Александер Зверев кој успеа да триумфира на завршниот АТП турнир во Лондон. Прво со две ...
сите 215 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Демонстранти ја окупираа палатата, Мубарак во бегство

Од:
До кого (е-маил):
Порака: