Опасни секти заведуваат деца во Македонија


5 копии

Црна ружа, Црни шкорпиони, Сатански војводи, Сатански витези се само неколку имиња од 20-те најмасовни секти во светот, а во регионов се присутни најмалку 15, пишува Вечер. Преку „Фејсбук“, „Твитер“ и други социјални мрежи, како и со бесплатни курсеви за странски јазици, патувања во странство и акции кои, наводно, се со хуманитарна цел се врбуваат младинци од 12 до 20 години. Ова неодамна го потврдија српските медиуми, кои објавија дека таму делуваат најмалку 150 различни секти, чија примарна цел им се децата, што е податок кој не засега и нас. За жал, во Македонија нема регистар на вакви организации и здруженија, но јавна тајна е дека тие се тука околу нас, вели директорката на Комисијата за односи со верските заедници и религиозни групи, Валентина Божиновска. -Сите сме сведоци дека постојат групи кои под превезот на религијата ги заведуваат луѓето и потоа ги злоупотребуваат на разни начини. Тие имаат и своја целна група. Најчесто се тоа од социјални семејства и ранливата категорија граѓани кои ги ...
| | веќе видена | слични

Но, нашите соговорници велат дека тоа не значи дека благовремено институциите на системот не треба  да внимаваат на нив, особено од фактот што Европа е сериозно загрозена од појавата на вакви вон религиозни делувања на младите.  Во Америка особено Јужна се повеќе приврзаници отстапуваат од сопствената религија. Како моден тренд или пак разочараност во својата религија... Канал 5 го праша социологот Татјана Стојановска Иванова каков е профилот на  луѓето кои  наседнуваат и паѓаат во  канџите на водачите на сектите. Според Стојановска - Иванова тоа се помлади луѓе кои најчесто имаат проблеми со економската состојба. Под секташкото влијание најчесто потпаѓаат и личности лишени од позитивни емоции. А на веб страницата на Комисијата за верски односи, има и графа под наслов – други регистрирани цркви, верски заедници и религиозни групи. 30 на број. Меѓу нив Црква на Исус Христос на светиите од подоцнежните дни во Македонија, Јеховини сведоци, Сатја Саи, Ваишнавкса верска заедница Искон, ...
| | веќе видена | слични

Останато

„Излегување на 30-ти не е за европско владеење на правото, тука за најбрутално бришење на македонската држава и народ“, смета аналитичарот Александар Пандов. ...
сите 11 | | | веќе видена

Зошто Европа? – поради пристојна, средена, правна, држава која функционира, напредување во кариерата врз основа на заслуги, а не врз принципот на лојалност, ...
сите 127 | | | веќе видена

Надлежен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Струга донесе Наредба за спроведување истражна постапка против две лица за сторено кривично дело ...
сите 138 | | | веќе видена

Мобилните телефони веќе подолг период се работа на престиж, во редици се чека на нови модели на iPhone, но што е со оние кои се евтини. Нивни корисници ...
сите 53 | | | веќе видена

Пред странските функционери што доаѓаат во Македонија пред референдумот, ВМРО-ДПМНЕ го кажува својот став, вели потпретседателот на партијата, Александар ...
сите 78 | | | веќе видена

Најдобриот македонски ракометен состав Вардар изгледа многу поразлично во оваа кампања без услугите на шампионите како Арпад Штербик, Хорхе Македа, Жоан ...
сите 101 | | | веќе видена

Ако референдумот биде успешен и мнозинството гласа во насока на поддршка на референдумското прашање, ситуацијата е јасна и ВМРО-ДПМНЕ тоа ќе го почитува, рече ...
сите 258 | | | веќе видена

Градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов потврди дека миризбата во зградата во Аеродром биле користени пелени кои не биле фрлени. Според него, граѓаните ...
сите 70 | | | веќе видена

Ричард Хендрикс е нашиот најкорисен играч во досегашниот дел од претквалификациите. Барем ако се мери, се зема в предвид оној индекс кој вели дека Американецот ...
сите 82 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Опасни секти заведуваат деца во Македонија

Од:
До кого (е-маил):
Порака: