Се е подготвено за изборите

ДИК соопштува дека се завршени сите подготовки за изборите, а гласачкиот материјал веќе е доставен до органите задолжени за нивно спроведување Вечерва на полноќ завршува предизборната кампања и почнува 24 - часовниот молк пред седмите парламентарни избори што ќе се одржат в недела. Гласачките места треба да бидат отворени во 7 часот, а затворени во 19 часот. Право на глас имаат 1.821.122 гласачи кои ќе можат да се изјаснат за една од 18-те листи за кандидати за пратеници. Парламентарните избори ќе ги следат над 7.000 набљудувачи акредитирани во Државната изборна комисија, од кои 489 се странски. Своето избирачко право утре ќе можат да го остварат лицата кои се во притвор или на издржување казна затвор, изнемоштените и болните лица и внатрешно раселените лица. На овие избори за прв пат ќе гласа и дијаспората. Пријавени се 7.258 македонски државјани, кои што се пријавиле за гласање во Дипломатско-конзуларните претставништва. Првите избори за пратеници во Собранието беа одржани во 1990 година, вторите ...
| | веќе видена | слични

Според информациите на Државната изборна комисија (ДИК) до 13 часот најголем одѕив има Општина Демир Капија со 52,44 отсто. Од вкупно 3.469 впишани избирачи во Демир Капија, до 13 часот гласале 1,819 лица. Втора според одѕивот на гласачите е општината Берово со 48,80 отсто или до вкупно 11.761 регистрирани избирач гласале 5.739 гласачи . Трета според излезноста на избирачите е Општина Кратово каде од вкупно број гласачи 46,36 отсто. Или, од вкупно 8.825 гласачи своето право го оствариле 4.091 граѓани. Најмал е одѕивот на гласачите во Центар Жупа, 11,59 отсто или од вкупно запишани избирачи 6.161 гласале 714 лица. Вкупниот број излезени гласачи до 13 часот според податоците што пристигнале до Државната изборна комисија изнесува 612.814 или 35,08 проценти. Во споредба со претходните избори, од 2008 година, во истиот период од изборниот ден одѕивот е за околу шест отсто поголем.
| | веќе видена | слични

Велешани масовно излегуваат на гласање на предвремените парламентарни избори. Според информациите од избирачките места процентот на излезени гласачи во Велес до 13 часот е околу 40 отсто од 48.430- те гласачи, јавува Лисица. Велешани на овој начин искористувајки го уставното право одлучуваат кој ќе ја води Македонија во наредните 4 години. Велешани кои „Лисица" ги анкетираше, од новиот парламентарен состав очекуваат отворање на нови работни места и добивање на датум за отпочнување на преговорите за влез на Македонија во ЕУ и НАТО. Изборите ги следат набљудувачи на МОСТ и ОБСЕ.
| | веќе видена | слични

Од МНР информираат дека гласањето во дијаспората минало мирно и без изборни инциденти, а сите ДКП – а биле отворени и затворени навремено. “Според податоците што преку своите дипломатско-конзуларни претставништва ги доби Министерството за надворешни работи, гласањето на дијаспората на трите континенти Европа, Австралија и Америка помина во мирна и демократската атмосфера. МНР како логистичка поддршка е задоволна што овој процес, кое беше прво гласање на дијаспората и гласачките места во 38 дипломатско-конзуларни претставништва на Република Македонија се отворија и затворија точно на време, без никакви забелешки ниту од избирачите, ниту од одборите или од овластените лица на ДКП што беа присутни на самите места“, вели Викторија Новаковиќ од одделението за односи со јавност во МНР во изјава за Нетпрес. Претседателот на Државната изборна комисија, Борис Кондарко на прес конференција посочи дека резултатите од гласањето во дијаспората ќе бидат објавени по завршувањето на гласањето во државава и по ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Во Општина Дојран до 13 часот гласале 1.049 граѓани, односно 36,7 отсто од 2.859 евидентирани со право на глас. Изборниот ден во општината минува во најдобар ред. Се гласа на осум избирачки места за десет кандидатски листи поднесени во Изборната единица 4 каде што припаѓа Општина Дојран. Вчера гласаа 56 болни лица и тројца граѓани од општина Дојран кои издржуваат казна затвор во КУ “Идризово“ и КУ “Затвор“ во Гевгелија.
| | веќе видена | слични

Откриени случаи кога избирачите со мобилен телефон сликале за кого гласале. На гласање, до 13 часот излегле 612 илјади луѓе или речиси 36 отсто од регистрираните избирачи. Забележани се помали нарушувања на изборниот процес. Голема излезност до 13 часот и забележани помали нарушувања на изборниот процес, информира претседателот на ДИК, Борис Кондарко. Тој вели дека гласањето главно се одвива мирно. „Имаме одредени информации кои беа потврдени и објавени и од страна на невладината организација МОСТ, за одредени нарушувања во текот на гласањето. Најкарактеристично во врска со тоа беше Најкарактеристично во врска со тоа беше откривањето на неколку лица во неколку општини, кои ги употребиле своите мобилни телефони да ги сликаат гласачките ливчиња, меѓутоа потенцирам дека сите овие случаи се веднаш откриени. откривањето на неколку лица во неколку општини, кои ги употребиле своите мобилни телефони да ги сликаат гласачките ливчиња, меѓутоа потенцирам дека сите овие случаи се веднаш откриени од страна на ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Претседателот на општинската изборна комисија во Битола, Зоран Насев соопшти дека до 14 часот на 152 избирачки места излегле и гласале 35.966 граѓани или 38,76 отсто од вкупниот електорат во овој град. Без проблеми гласањето се одвива и во останатите две Пелагониски општини Могила и Новаци. Во Могила на 23 гласачки места досега излегле 29,77 отсто од граѓаните, додека во Новаци од 3.606 запишани лица на избирачкиот список, правото на глас го оствариле 42,4 проценти од избирачите. ОИК Битола е надлежна за кандидатските листи од изборната единица 5, додека ОИК-и во Новаци и Могила го следат изборниот процес во изборната единица 4.
| | веќе видена | слични
2 копии

Во 72-те гласачки места на територијата на општина Охрид до 13 часот правото на глас го искористиле 20.155 лица или 37,02 отсто од електоратот. Слично е и на територијата на општината Дебарца, каде до 13.30 часот гласале 2.075 лица или 38,96 проценти од граѓаните со право на глас. Според информациите потврдени од претседателите на општинските изборни комисии, изборите се одвиваат непречено и во демократска атмосфера. Согласно единствениот избирачки список, во општина Охрид право на глас имаат 54.437 граѓани, кои своето право го остваруваат на 72 гласачки места, додека 5.326-те граѓани на Дебарца можат да гласаат на 27 гласачки места. Двете општини се во рамки на 5. Изборна единица, во чиј состав се уште 13 општини и тоа Центар Жупа, Вевчани, Струга, Ресен, Битола, Демир Хисар, Крушево, Долнени, Пласница, Другово, Вранештица, Кичево и Зајас, со вкупно 303.686 регистрирани гласачи.
| | веќе видена | слични

Изборниот процес на 206. избирачки места во четири општини во прилепскиот регион, се одвива без проблем и непречено, информираат од општинските изборни комисии во Прилеп, Кривогаштани, Долнени и Крушево. До 13 часот на 132. избирачки места во Прилеп на гласање излегле 43,2 насто од близу 67.700 граѓани остварувајќи го своето право на глас. Во прилепската изборна комисија не беа запознати со информацијата соопштена од ДИК дека на едно или две избирачки места во Прилеп имало одредени нерегуларности со гласачки ливчиња. - Таква информација не стигнала до нас. Во моментот сме на терен за да провериме за што станува збор, ни изјави Елена Чагороска, претседател на општинската комисија. Во општина Кривогаштани која со Прилеп е во четвртата изборна единица, до 13 часот своето избирачко право го оствариле 34 проценти од над 5.100 гласачи. Во изборната комисија се задоволни и од одзивот и од текот на гласањето. До 13 часот во општина Долнени, пак, на гласање излегле 24,7 насто од вкупно 11.400 граѓани со право на ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Одѕивот на гласачите до 13 часот изнесува 35,8 отсто односно 612.814 граѓани од вкупното евидентирани во Единствениот избирачки список излегле да гласаат на втората прес-конференција денеска соопшти Државната изборна комисија (ДИК) Станува збор за податоци добиени од 90,82 отсто од обработените материјали од избирачките места, односно обработени се информации од 2.792 избирачки места од вкупно 2.976. Во Изборната единица 1 излезноста на гласачите е 39,10 отсто или во конкретна бројка 113.506 избирачи. Во Изборната единица одѕивот на гласачите е 31,89 отсто или 99.594 избирачи од вкупно запишани 312.305 гласачи. Одѕивот во Изборната единица 3 е засега најголем во споредба со другите изборни единици и изнесува 40,82 проценти или гласале 117.823 граѓани. Ви Изборната единица 4 од вкупниот заброј 37,20 отсто или на гласање излегле 101.211 гласачи. Во Изборната единица 5 излезноста изнесува 34, 93 отсто односно 93.109 гласачи. Во шестката одѕивот на избирачите изнесува 27,60 отсто или 87.571 лице го ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Памела Андерсон беше гостинка на синоќешната вечера на фудбалскиот клуб Олимпик од Марсеј , каде се собирала помош за сиромашните деца од градот. наеднаш , во ...
сите 225 | | | веќе видена

Демократска партија на Турците преку соопштение изрази загриженост за случувањата во Исламската верска заедница.„Крајно сме загрижени поради последните ...
сите 352 | | | веќе видена

Официјално се најавени три телевизиски дуели меѓу кандидатите за претседатели на Република Македонија, Гордана Силјановска Давкова и Стево Пендаровски. Утре ќе ...
сите 329 | | | веќе видена

На средби со граѓани и митинзи кандидатите за претседатели ги продолжија изборните кампањи пред нивните партиски поддржувачи. Фокусот на обраќањето пендаровски ...
сите 105 | | | веќе видена

Почна пријавувањето на болните и изнемоштени лица, кои во првиот круг на претседателските избори биле спречени да се пријават во Општинската изборна комисија. ...
сите 229 | | | веќе видена

Многу мачнини, многу заматена и нечиста атмосфера и лошење тоа го донесе силното југозападно воздушно струење во државава и токму ова слободно може да се каже ...
сите 175 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Се е подготвено за изборите

Од:
До кого (е-маил):
Порака: