Груевски: Тамара починала бронхопневмонија, ја лечеле со домашни лекови


Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски смета дека нападот врз поранешниот министер за здравство Никола Тодоров е резултат на негативната кампања што подолг период ја спроведувал СДСМ. - Социјалдемократскиот сојуз цели три години градеше атмосфера во која сите смртни случаи во здравството, без разлика на историјата на болеста, му ги препишуваше на Никола Тодоров - изјави лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, во интервју за ТВ „Алфа“. Груевски рече дека Тодоров немал никаква вина во случајот со малата Тамара од Велес, чиј дедо минатата недела пукаше во ексминистерот пред влезот во Министерството за здравство. - Во времето на смртта на Тамара, како претседател на Владата, направив сопствена истрага. Од она што го добив на крајот испадна дека девојчето починало од бронхопневмонија, а не од болеста од која беше оперирана. Тоа чекаше операција за друга болест. Девојчето со бронхопневмонијата не било третирано соодветно, не било на лекар. Според информациите што тогаш ги добив, тоа било лекувано со домашни ...
| | веќе видена | слични

ВМРО-ДПМНЕ испрати демант во врска со текстот „Тодоров не мирувал: И Филхармонија ја впишал во Катастар во последен час“, кој ви го пренесуваме во целост:„Медиумите под контрола на СДСМ, а финансирани од Сорос повторно се обидуваат да ја манипулираат македонската јавноста ширејќи fake news, во за нив познат манир. Порталите финансирани од Сорос ги манипулираа граѓаните дека бившиот вицепремиер Никола Тодоров потпишал одлука за упис во катастар на недвижнини на објектот на Филхармонија, што е целосна лага и всушност станува збор за одлука за премер на објектот, а не како што се обидуваат да манипулираат овие медиуми.Порталот ја објавува и одлуката на Владата на Република Македонија за утврдување на работите од премерот објавена во службен весник на 31-ви мај, во текстот лажејќи за нејзината содржина, презентирајќи ја како одлука за запишување, што претставува свесно манипулирање на граѓаните. Доволно е само внимателно да се погледне одлуката објавена во Службен весник за да сфатиме за што всушност станува ...
| | веќе видена | слични

Никола Тодоров, како заменик премиер во владата на Емил Димитриев, му одобрил две службени возила за користење на поранешниот премиер Никола Груевски на 31 мај, денот кога нешто пред полноќ беше избрана новата влада на Зоран Заев. Одлуката е објавена во Службен весник наредниот ден, а станува збор за две возила „фолксваген пасат“. Според Законот за влада, поранешните премиери имаат право на шестчлено обезбедување и службено возило и возач во период колку што биле на функцијата. Во случајот на Груевски, тоа се девет и пол години, а му остануваат уште осум години да ги користи овие привилегии, кои се предвидени со законските измени донесени во 2013 година. Една недела претходно, долгогодишниот министер за здравство, повторно во улога на вицепремиер во техничката влада, потпишал одлука за распределба на 800 илјади евра, пари од буџетот на државата, наменети за финансирање на здруженија и фондации. Техничката владата на чело со Емил Димитриев на 30 март го објави огласот за финансиска поддршка, а сумата што ...
| | веќе видена | слични

Никола Тодоров како заменик претседател на Владата потпишал објектот на Македонската филхармонија да биде внесен во Катастарот на 31. Мај, 10 дена по отворањето на објектот и неколку часа пред да биде избрана новата Влада. Одлуката е експресно објавена во Службениот весник, односно еден ден откако Тодоров ја потпишал.Иако одлуката е излезена во Службен весник, во Катастар, земјиштето каде што се наоѓа Филхармонијата се уште е заведено како „каменјар“.Филхармонијата која беше отворена без технички прием и без да биде внесена во Катастарот служеше за фотографирање на целиот партиски врв на ВМРО-ДПМНЕ. Иако тврдеа дека купиле билети за да го следат отворањето, ниту еден од челниците на партијата не покажа билет за влез во салата.Како што претходно објави А1он, Никола Тодоров како заменик премиер на неколку часа пред изборот на новата реформска Влада му даде на лидерот на неговата партија, Никола Груевски две државни возила, а десетина дена пред заминувањето, тој разрешувал и именувал, отворал и затворал ...
| | веќе видена | слични

Поранешниот премиер, Емил Димитриев во следните година и пол ќе го чуваат шестмина телохранители и на располагање ќе има службено возило и возач. Ваквите привилегии му следуваат со измените на Законот за влада, донесени во 2013 година, со кои бившите премиери имаат право на обезбедување и службено возило во времетрање на извршувањето на функцијата.Според објаснувањето на пратениците што ги предложија измените, Александар Николовски и Илија Китановски, поранешните премиери треба да бидат заштитени од криминалците против кои се бореле за време на мандатот, а шестмина телохранители се за да бидат по двајца во смена во текот на 24 часа. Димитриев беше избран за технички премиер за спроведување избори на 18 јануари 2016 година, а остана на функцијата до 31 мај годинава. Тој живее во Пробиштип во семејна куќа со родителите, неговата сопруга со двете деца и братот со сопругата и едно дете. Додека беше премиер, тој патуваше секојдневно на релација Пробиштип-Скопје.Лидерот на ВМРО ДПМНЕ пак Никола Груевски, доби две ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Поранешниот заменик претседател на Владата, Никола Тодоров неколку часа пред изборот на новата реформска влада на СДСМ донел одлука екс премерот Никола Груевски да користи две службени возила „Волксваген Пасат 3Ц“. Одлуката во Службен весник е објавена ден потоа, односно на први јуни, денот кога со работа почна новата Влада. Оваа одлука на Тодоров не важи за екс премиерот Емил Димитриев ниту пак за некој друг поранешен премиер, туку е наведено м-р Никола Груевски. Со оваа одлука, Груевски ќе ги користи двата пасати со силина на мотори од 140 киловати, произведени во 2015 година. Повеќе на А1Он ( Извор/А1Он )
| | веќе видена | слични

СДСМ реагира на прес конференциите на ВМРО-ДПМНЕ на кои и натаму се шират обвинувања дека нападот врз Никола Тодоров бил поттикнат. - Граѓаните ги препознаваат лажните информации и политички злоупотреби од ВМРО- ДПМНЕ и тие не се решение за напластените проблеми во државата, исто како што не се решение ни инциденти како тој врз поранешниот министер за здравство, Никола Тодоров, што СДСМ остро го осуди. Очекуваме целосно расветлување на случајот во интерес на правдата и вистината. Секој кој сторил протвзаконско дело, мора да се соочи со правдата. Повикуваме, раководството на ВМРО-ДПМНЕ кое што цела деценија владееше со насилство, закани, уцени да престане да ги вознемирува граѓаните со конструкции, да поттикнува омраза, насилства и нетрпеливост и да се издигне во одговорна опозициска партија“, се вели во соопштението од СДСМ.
| | веќе видена | слични

Опозициската ВМРО ДПМНЕ и денеска со осуда за обидот за атентат на поранешниот министер за здравство, Никола Тодоров. Од партијата на Груевски велат дека нападот бил поттикнуван со години од страна на Социјалдемократскиот сојуз, а таквата политика ја нарекоа некрофилска. На нашите прашања дали смета е некрофилско поигрувањето со чувствата на родителите, известувањето за одобрено лекување ден по смртта на малата Тамара, како и последната изјава на Груевски дека родителите се виновни за нејзината смрт, Јовановски не обвини за вадење од контекст. Мајката на малото девојче кое не доби шанса за лекување, вчера во изјава за Тв 24 рече дека виновен е здравствениот систем и замоли да не се злоупотребува смртта на нејзината ќерка за политички потреби. Дедото на малата Тамара, 57-годишниот Љупчо Стојановски, кој го нападна поранешниот министер Тодоров, експресно доби 30-дневен притвор и се наоѓа во истражниот затвор во Шутка. За смртта на Тамара досега никој не понесе одговорност.
| | веќе видена | слични
2 копии

Обидот за атентат врз Никола Тодоров не беше афектен чин. Обидот за атентат врз Никола Тодоров беше чин кој беше поттикнуван со години, рече на денешната прес-конференција Крсте Јовановски од ВМРО-ДПМНЕ. - СДС и невладините организации под контрола на Сорос измислуваа стотици лаги против Тодоров само за да ја подготват и подгреат атмосферата до момент во кој некој ќе им поверува и ќе одлучи да пролее крв. Нема земја во светот во која што не починал пациент, но тие сметаа дека со прогласувањето на Тодоров за масовен убиец ќе успеат да манипулираат со чувствата на болните, нивните блиски или оние кои загубиле некого, истакна тој. Ваквата политика, според Јовановски, имаше за цел да предизвикаат крвави конфликти по улиците. - Јасно е дека атентаторот не се одлучил сам да го стори убиството токму на првиот ден од доаѓањето на Зоран Заев на власт. Органите на прогонот мора да утврдат и кој му го дал пиштолот за да го стори криминалниот акт. Органите на прогонот мора да побараат одговорност од сите оние кои го ...
| | веќе видена | слични

FlySky според информациите кои МВР јавно ги објави, но и според медиумските извештаи направи 3D видео реконструкција на обидот за атентат врз Никола Тодоров на неговиот последен ден како министер за здравство. Во Тодоров беше пукано од дедото на трагично починатата Тамара со преправен гасен пиштол за што доби 30 дневен притвор. Тодоров остана неповреден.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Кралот на народната музика Шабан Шаулиќ, кој загина во неделата на 17. февруари, ќе биде погребан на Новите гробишта, а во `11 часот ќе биде одржана ...
сите 244 | | | веќе видена

Министерот за здравство, Венко Филипче, најави дека ќе им се исплатата дополнителни финансиски средства на медицинските лица кои останале повеќе од редовното ...
сите 165 | | | веќе видена

“Кога ги започнавме преговорите со ДУИ за нова влада, на првиот состанок Али Ахмети ми кажа дека има две опции : Или да направи коалиција со ВМРО-ДПМНЕ, или ...
сите 153 | | | веќе видена

Наградата „Евалд Фон Клајст“ што се доделува за придонес кон светскиот мир и безбедноста, а им беше врачена на двајцата премиери, Зоран Заев и Алексис Ципрас, ...
сите 84 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Груевски: Тамара починала бронхопневмонија, ја лечеле со домашни лекови

Од:
До кого (е-маил):
Порака: